Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 1 voturi

HPV Vaccin pentru baieti


385 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 17:13

Cred că da. 5 ani între nu am auzit sa îndrume nici un ginecolog printre prietenele mele. Dar dacă îl plătești singura nu poți să îl faci la 2 ani?

 

Ba sigur ca poți. Însă putina lume ar plăti privat. Dacă as fi fost high risk, eu as fi plătit, însă tot timpul am fost very low risk.

 

edit: defapt nu e așa, dacă ești high risk îți oferă ei teste chiar mai dese. Am o prietena, ea era very high risk și făcea teste la fiecare 6 luni. 


Editat de Letitia1, 23 decembrie 2017 - 17:16 .


#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 18:03

Letitia, de fapt nu ai de unde sa stii cat de risky esti :). Eu dupa statististici nu ar fi trebuit s am ever astfel de probleme.

 

Bref, este  chestie de bani unu si 2, chiar daca faci o leziune, evolueaza ff incet pana la cancer, si apoi la fel de incet zic statisticile.

 

Bref eu intre 2 PAP, facuti la 1.5 ani, am avut : unu perfect altul suspect. Ala suspect era un cancer in situ ... 



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 18:36

Coca la noi după fiecare test îmi vine un raport acasă in care mi se spune ce risc am de a face  cancer. La mine in toate rapoartele mi s-a spus ca sint low risk.



#14
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 20:22

Oricât de low ai fi 5 ani tot par multi intre după ce am mai auzit in jur, repet, nu sunt medic. Eu as plati unul intre. 

 

Doar in USA se da vaccinul asta și la băieți gratuit? 

 

Edit: in întrebare mă refer la vaccinul HPV de care întreabă Michelle și înțeleg că în Anglia de exemplu nu este in schema 


Editat de mamica11, 23 decembrie 2017 - 20:23 .


#15
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 21:05

Coca la noi după fiecare test îmi vine un raport acasă in care mi se spune ce risc am de a face  cancer. La mine in toate rapoartele mi s-a spus ca sint low risk.

 

Da Letitia, si eu primesc acasa. Intotdeauna a fost normal, fara modificari. Low risk ul tau.



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 22:19

Aici din cate stiu vaccinul HPV se ofera gratuit doar fetelor. Barbatii si femeile pana in 45 de ani il pot face contracost si nu e ieftin deloc, cca 400$ doua doze, parca.

 

Sper ca pana face baiatul meu 12 ani sa se ofere gratuit si baietilor, ca in State sau ma rog in California.

 

Desigur ca vaccinul nu garanteaza ca nu vei face cancer, el diminueaza riscul cancerelor induse de anumite tulpini de hpv.

 

Testul pap se face odata la 2 ani daca nu sunt probleme si suspiciuni. Pana recent se facea anual, la check up ul anual. Acum check up ul se face la 2 ani, sigur din considerente de economie.



#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 22:45

Oricât de low ai fi 5 ani tot par multi intre după ce am mai auzit in jur, repet, nu sunt medic. Eu as plati unul intre. 

 

Doar in USA se da vaccinul asta și la băieți gratuit? 

 

Edit: in întrebare mă refer la vaccinul HPV de care întreabă Michelle și înțeleg că în Anglia de exemplu nu este in schema 

 

5 ani după ce faci 50 de ani. Altfel 3. Cele cu suspiciuni, mai des, cum am spus chiar din 6 in 6 luni. Mie dacă mi-au spus ca sint low risk nu am avut nici un motiv sa nu-i cred și se pare ca au avut dreptate. N-am avut probleme.



#18
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 04:06

dar vaccinure copilariei le-ai facut fetei? Ca tot pentru ceva "ce poate va exista in corpul ei" erau. Si acel "ceva" nu era cancer.

sa stii ca m-am gandit la aceasta intrebare.  i-am facut toate vaccinurile obligatorii  dar nu ii voi face nimic altceva in plus. 

 

cancerul nu e ceva ce poti preveni prin vaccin.  ar trebui sa stii asta.



#19
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 07:15

La nemti nu se face la barbati, zic ca nu exista date oficiale care sa arate ca vaccinul chiar ii protejeaza si ca infectia cu virus da f rar cancer ( la barbati)

 

http://www.hpv-test....v/faqs-for-men/

 

Pt femei , cum zicea si viv, asta nu exclude testul pap, diminuarea riscurilor prin : nr cat mai mic de parteneri sexuali, evitarea fumatului ( pt ca scade imunitatea) , evitarea folosirii pilulelor antic. pe termen f mare.



#20
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 07:59

Inseamna ca in Romania daca dupa 40 de ani se recomanda anual si in caz de ceva suspiciune la 6 luni e de bine sa cred....

 

Si pana anul asta a fot gratuit cred....oricum eu am facut cate un pap anual si colposcopie si ecograf...am un medic forte bun,renumit si care cred ca e unul din cei care te face sa te simti foarte confortabil ..De fapt astea sunt unul dupa altul...intai pap apoi colposcopie si eco.Eu le-am facut odata,La noi te suna de la clinica si te invita sa discuti cu medicul rezultatul.Medicul scrierecomandari in functie de rezutat.Pe o colega de a mea a pus-o sa-si faca o analiza,un marker care a iesit negativ, ca i se parea lui ceva in neregula.

De asemena sunt clinici unde peste 40 de ani ,la femei se face mamografie si ecografie de san gratuit odata pe zn.Si au doctori foarte buni scoliti prin alte tari cu traditie.

 

La baieti n-am auzit de vaccin,dar noi nu am semnat pentru ca nepoata mea sa-si faca vaccin hpv cand avea 16 ani.Lasase mama ei procura sotului meu.Si dupa ce am intrebat cativa medici nu ne-am dat acordul.

 

Odata la 5 ani mi se pare mult.Mare intervalul.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -