Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Regele Mihai I


72 raspunsuri la acest subiect

#21
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 11:45

Dumnezeu sa il ierte! 

 

Nu sunt monarhista, nu sunt republicana. Nu m-am decis pt ca nu trebuia, nu am fost intrebata ca sa ma pot pronunta printr-un vot.

Dar imi zgarie retina faptul ca Duda e numit ASR, iar principele Nicolae a devenit pt Casa Regala domnul X. So, ei aleg ce si cum dupa ce? Dupa fes? Dupa cum bate vantul? Si noi vom fi buni de plata pt ca " insemnatatea Casei Regale... ". Idem cu Paul.

Sa fim realiste, nici atunci nu am insemnat mare branza. Regina Maria a fost  cineva fiind nepoata reginei Victoria si s-a purtat ca atare. S-a asezat praful de cand Romania este republica. Uitati-va la Spania, cred ca acolo se vede ce inseamna monarhie si cine a fost Spania, cum li s-a dat peste maini celor care au indraznit sa incerce apele de curand.

Alte chestii care pt Casa Regala nu importa, dar pt noi  trebuie ca sa ramana Casa Regala: abdicarea Regelui a avut loc pe cand era lupul catel, putini dintre aceia care l-au avut pe Rege drept rege mai traiesc in prezent. Abdicarea a fost facuta si pt urmasi. S-a spus ca Regele a fost fortat sa abdice, ca si cum nu ar trebui luata in calcul aceasta abdicare. Ok. Atunci de ce fetele regelui au trait si traiesc precum oamenii obisnuiti? Casatorii cu oameni obisnuiti, divorturi, cocosi, limba romana le-a fost absolut straina, nici macar Regina Ana nu a vorbit romaneste. Comparati cu Regina Maria. Nu cred nici ca saracia i-a obligat, au prins vremuri (  acel context il iau in calcul  ) cand  aliantele facute prin casatorii contau inca pt ei, despre ce vorbim? Regele Mihai a facut o astfel de alianta, respectand cutumele lor.  Aceste lucruri au fost in puterea lor de a le decide pt ei, numai de ei a tinut cum sa traiasca dupa abdicarea regelui. Pt ei treaba cu regalitatea era incheiata si nu am vazut nimic pt Romania din partea lor, declaratiile astea ca au facut si au dres sunt fara acoperire.

Daca principele Nicolae ca nepot al Regelui parea un fel de luminita de la capatul tunelului la esecurile de presedinti pe care Romania i-a avut, un gand in disperare de cauza, acum, cand " lipsa de modestie" l-a facut "nedemn " de Casa Regala, cred ca ar trebui sa ne revenim, cum adica regina Margareta? Ca ce chestie? Si Duda? Am apreciat ca s-a slefuit in tinuta, in discurs, dar asta este deja altceva. Daca e sa mai avem vreodata monarhie, cred ca nu cu aceasta Casa Regala ar trebui sa o avem, ci cu cineva tras din voievozi romani. Macar sa fie de aici. 

Cati ani a trait Regele Mihai si cati ani a fost rege? Si cu decoratia de la Stalin ce a fost? Dp meu dv vorbim de monarhie " cu bune si  ft rele " - 1907!  sub Carol I si Ferdinant. 

Tariceanu are un tupeu fara margini! Daca tot il doare, sa faca un referendum sa stim ce inseamna Casa Regala in procente, cati se simt indatorati ei.


Editat de lucialu, 06 decembrie 2017 - 11:51 .


#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 13:19

In memoriam, de citit long read:

 

Cu Regele in patru timpi. Momente inedite cu Regele Mihai relatate de Emil Hurezeanu, singurul jurnalist care l-a insotit in Romania in cele doua vizite din anii 90



#23
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 13:39

Numai daca imi imaginez cum ar fi aratat Romania acum daca monarhia si-ar fi urmat cursul , daca nu ar fi fost fortati sa plece , si lasati la mana comunistilor care ne-au aruncat in bezna jumatate de secol imi dau seama ca nu casele regale hotarasc mersul istoriei , ei il traiesc ca si noi . Apar acesti monstri , din timp  in timp ,si noi asistam parca neputinciosi.C si roosevelt  ne-au vandut la rusi nu regele . Exact , aliantele intre casele regale nu au contat mai deloc.

Inaintea primului razboi mondial  tronurile puterilor europene erau infratite , as putea spune . Regina Victoria era numita bunica Europei . Tarul Nicole II , GeorgeV si Kaiserul Wilhelm II erau veri drepti . Cum a ajuns Europa in cea mai infioratoare confruntare din istorie chiar in timpul lor , cand reatiile dintre casele regale erau deosebit de cordiale .

Au fost doar lucruri interpretate gresit , telegrame incurcate , ambitii ale generalilor si sefilor de guvern , interese financiare ale producatorilor de armament . Ring a bell? 

Cum a ajuns tarul Nicolae sa fie asasinat impreuna cu familia de catre  comunisti .  A refuzat George V sa-i ofere azil sau au fost doar niste nefericite neintelegeri . Se spune ca regele George V nu a mai vorbit niciodata despre asta pana la moartea lui .

Regele Mihai probabil ar fi avut aceeasi soarta daca se mai taraganau lucrurile . 


Editat de Collins20, 06 decembrie 2017 - 13:46 .


#24
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 17:21

Eu nu pot sa am nostalgia a ceva ce nu am avut, nu am trait. M- am nascut in republica, traiesc in republica, asa am apucat, nu am decis cu ceva eu :D, dar pot sa imi trag niste concluzii vazand cum sunt interpretate fapte care se petrec in prezent, de unii ori de altii, ori cum ne sunt ascunse fapte. Si atunci cred ca e greu sa gasesti istorie prezentata obiectiv de careva, cat sa poti  spune cu toata gura ca ne era mai bine asa sau altfel. Fara indoiala Regele Mihai a fost ultimul rege al Romaniei. Deci are si el partea lui. Pot sa simt parere de rau ca a crescut departe de mama lui si de tot ceea ce a avut pana cand a abdicat, a prins niste vremuri care i-au facut imposibila domnia, nu stiu daca si in ce fel a contribuit si el la aceasta, e discutabil. Nu avea cum sa domneasca intr-o tara devenita comunista. Despre urmasi etc am scris mai sus. :)


Editat de lucialu, 06 decembrie 2017 - 17:37 .


#25
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 17:30

Bun, si daca ar fi dupa Constitutiile din 1923 si 1938, cine ar fi succesorul regelui Mihai? Regele nu a avut decit fete si din articolul 77, femeile sint inlaturate de la succesiune, la fel si "coborîtorii" lor.

 

Carol al II lea a avut in afara de Mihai un alt baiat, dar e considerat neligitim, deci cade si el.

 

Trecem la fiii lui Ferdinand - in afara de Carol a ajuns la maturitate Nicolae, dar din cite stiu nu a avut copii, sau cel putin nu legitimi.

 

Cu alte cuvinte, ajungem la situatia lui Carol I, care neavind copii, l-a adus in România pe fiul fratelui sau. Unul din printii actuali din familia Hohenzollern-Sigmaringen ar trebui desemnat ca mostenitorul tronului României.

 

Marox, da, conform regulilor din Constituțiile interbelice, ar fi trebuit să caute între prinții Hohenzollern - Sigmaringen. Aici e prezentată linia de succesiune: https://ro.wikipedia...tronul_României. Dar cum a zis și Jenn, acum câțiva ani au rupt legăturile cu familia Hohenzollern, iar din câte știu Karl Friedrich de Hohenzollern a declarat că nu e interesat de succesiune.

 

Prințul Nicolae (fiul lui Ferdinand și unchiul regelui Mihai) a fost decăzut oricum din drepturi în momentul când s-a căsătorit cu Ioana Doletti, căsătorie morganatică.

 

Deci în final, conform regulilor din Constituție, Tronul ar fi ajuns vacant.



#26
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 17:52

Lucialu, decoratia “ de la Stalin “ a fost pt meritele sale in decizia care a scurtat razboiul .  I -a  fost oferita de presedintele Prezidiului  Sovietic de atunci ( 1945) si hotararea era contrasemnata de secretarul  Prezidiului. Nu e vorba doar de timp ci si de mii si mii de vieti. Aceeasi decoratie a primit - o si Eisenhower.  Deasemenea ,    regele Mihai a fost decorat si de americani . 


Editat de jenn, 06 decembrie 2017 - 18:24 .


#27
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 18:19

Care este contributia regelui in guvernarea unei tari, intr-o monarhie constitutionala ?

Nu-mi dati linkuri ...in cuvinte simple si practice



#28
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 18:33

In statele cu monarhie constitutionala regele domneste dar nu conduce . Depinde de prevederile stipulate in Constitutie . 

Primul ministru pentru a forma guvernul are nevoie de aprobarea Reginei , in UK , de ex.

Sau poate dizolva Parlamentul .

Legile pentru a intra in vigoare au nevoie de aprobarea reginei , pe langa cele doua camere ale parlamentului .



#29
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 18:35

Într-o monarhie constituțională monarhul are doar câteva prerogative: de obicei numește șeful guvernului, în anumite situații îl poate demite, promulgă legi, reprezintă țara pe plan extern. Ideea ar fi că fiind din afara partidelor ar putea constitui un punct de echilibru.



#30
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 18:37

Cum e aici: regele numeste un prim ministru . Dupa alegeri  se face echipa de ministri ( daca e o coalitie care a castigat , dureaza ceva pana se face guvernul) Odata format acesta este avizat de rege.  Parlamentul are doua camere. Guvernul raspunde in fata Parlamentului




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -