Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


909 raspunsuri la acest subiect

#831
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 11 decembrie 2018 - 13:47

Nu vine si la pisica. Mea? A mea suferă ca nu mai este atât de alintata

 

Stai sa creasca bebelusa si o alinta ea. Dar are cam mult de asteptat.

Noi am luat pisicul cand baiatul avea 4 ani. Deocamdata alintarea e la cote maxime.



#832
Arual1985

Arual1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 14:01

Ati instalat bradul? Rezista atacurilor pisicesti? Al nostru adora beteala si mai trage de globuri. Anul asta in premiera l am prins incercand sa sara in brad. Sper sa nu gasesc un dezastru cand ma intorc acasa. Primele doua Craciunuri a fost cuminte.

Din pacate stam cu usa închisă sufragerie...pt ca Minnie se urca in el, se luptă cu globurile...face dezastru.

Azi dimineata am pus perdea si draperie in sufragerie si am iesit 10 min sa alaptez fata..cand m-am intors perdeaua era ruptă  ... imi vine sa arunc pisica pe geam .Perdea noua ...rupta in 10 minute...nu mai pot de nervi   


#833
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 14:30

Arual, nu te supăra pe biata pisică  [flo2] , simte nevoia să fie băgată în seamă probabil.

 

Dacă o poți duce la vet să-i taie ghearele periodic nu va mai putea să rupă, sfâșie etc. Sau i le poți tăia tu, dacă stă.



#834
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 15:01

exista niste chestii pentru gherutele pisicilor, se monteaza peste unghiute, sunt ca niste teci protectoare din silicon.

in romania nu cred ca au aparut, arual - tu unde locuiesti ? poate la voi se gasesc ?

https://www.softpaws...ns-answers-cat/



#835
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 15:12

Arual, nu te supăra pe biata pisică  [flo2] , simte nevoia să fie băgată în seamă probabil.

 

Dacă o poți duce la vet să-i taie ghearele periodic nu va mai putea să rupă, sfâșie etc. Sau i le poți tăia tu, dacă stă.

Noi ii taiem ghearele cam la 3 saptamani. I le taie Silvi. Avem clestisor special. Nu vrea sa stea, miauna incet si jalnic dar o mangaie, ii vorbeste, o tine pe spate cu capul prins la subsoara ei.



#836
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 15:19

exista niste chestii pentru gherutele pisicilor, se monteaza peste unghiute, sunt ca niste teci protectoare din silicon.

in romania nu cred ca au aparut, arual - tu unde locuiesti ? poate la voi se gasesc ?

https://www.softpaws...ns-answers-cat/

din cate am citit vad ca astea sunt o alternativa la declawing.

Declawing e operatia chirurgicala prin care se scot ghearele impreuna cu falangele, se amputeaza....

Brrrrr....

Mai bine ii faci manichiura si ii tai varfurile gherutelor cand incep sa intepe prea tare.

 

Dar daca pisicuta mai merge pe afara o lasi cum a creat-o mama natura ca a stiut ea de ce...



#837
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 16:33

si eu tai gherutele bellei cu forfecuta speciala.

am vazut la vet un truc : daca apuci pisica de ceafa, precum face pisica-mama cu puii (sau cum fac felinele in general), atunci pisica se calmeaza instantaneu, nu se mai misca, sta cuminte. insa pentru asta ai nevoie ca cineva sa tina pisica de ceafa, si altcineva sa-i taie unghiile.

la noi nu dureaza nici macar un minut pana ii taiem gherutele. lucram in echipa, eu cu fii-mea, ea o tine pe bella, eu ii fac manichiura :-)))



#838
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 16:38

[:D]  Fii-mea daca vrea sa obtine efectul asta ii prinde o clama de par de ceafa.



#839
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 17:03

 

Din pacate stam cu usa închisă sufragerie...pt ca Minnie se urca in el, se luptă cu globurile...face dezastru.

Azi dimineata am pus perdea si draperie in sufragerie si am iesit 10 min sa alaptez fata..cand m-am intors perdeaua era ruptă  ... imi vine sa arunc pisica pe geam .Perdea noua ...rupta in 10 minute...nu mai pot de nervi   

 

Oh, imi pare rău de perdea! Noi nu mai avem perdele, de cind avem Motănelul. Consoleaza-te cu faptul ca nu mai sint la moda! [:)]  Al meu anul asta nu s-a mai atins de pom. In anii trecuți i-a zăpăcit. 

 

Si noi avem foarfece special de tăiat unghii, bărbatul îl tine, eu ii tai unghiile. E mult mai bine cind are unghiile taiate, dar nu ii place procedeul.



#840
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 00:24


Din pacate stam cu usa închisă sufragerie...pt ca Minnie se urca in el, se luptă cu globurile...face dezastru. Azi dimineata am pus perdea si draperie in sufragerie si am iesit 10 min sa alaptez fata..cand m-am intors perdeaua era ruptă ... imi vine sa arunc pisica pe geam .Perdea noua ...rupta in 10 minute...nu mai pot de nervi

 

Imi pare rau... Da, trebuie taiate unghiile periodic, cu foarfecele special. Nu e greu, si noi lucram in echipa, eu il tin ( nu neaparat luat dupa ceafa) iar barbatul i le taie. Nu i place dar sta nu are incotro, el e si mai docil de felul lui.

 

Bradul rezista, se mai joaca cu globurile din partea de jos si mai rontaie beteala, a rupt vreo 2 bucati cu dintii pana acum. Mai mult ne ingrijoram sa nu se innece prostutul, decat pt brad. Una peste alta, e rezonabil de cuminte. De asta il si tinem, in ciuda faptului ca barbatul e alergic. Pentru ca e curat si cuminte. Asta pe langa faptul ca baiatul il iubeste, si noi dealtfel ne am atasat de el.

 

Sarbatori fericite parintilor de pisici, sanatate si bucurie tuturor, inclusiv blanosilor si blanoaselor cu 4 labute!

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -