Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

American coffee - facuta de italieni


1001 raspunsuri la acest subiect

#761
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 20:03

Buna tuturor! Sunt la a doua cafea, pana acum am montat niste mobila (duminica am facut un pantofar, azi un cuier la care am gresit si refacut la greu, de am bataturi in palma de la surubelnita. Dar le-am facut, trebuie doar impuscat si atarnat, chestii la care nu ma bag). Concluzia tuturor (sotul plecat la contract si fi-mea exasperata, imi trebuie un LEGO mare. Sunt total de acord.

In caz ca va intrebati, sunt singura din casa care face Lego.

 

Fi-mea a inceput scoala cu entuziasmul obisnuit (pe minus). Imi pare rau ca efectiv uraste scoala... dar imi amintesc ca la fel eram si eu in gimnaziu. DIn fericire ea are note mai bune, ca eu nu pupam pregatire sau ajutor de la parinti.

 

Carla citeste Manga... i-am luat multe si din UK. Culmea e ca ma pune si pe mine sa citesc si eu nu pot (nu pot nici benzi desenate decat cu mare efort... adica numai Buffy).

 

Sper sa nu pateasca nimeni nimic de la vise premonitoare.

 

Am inceput mesajul la 4 dupa-masa... acum e 8. Va zic, ca sa nu va miati cu cafeaua :)



#762
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 20:35

Ant, ma bucur ca esti bine! Eu parca tin minte ca tu aveai ceva probleme cu tensiunea, nu? Sau nu are legatura cu sperietura de acum?

 

JG, si fiica mea cea mare (a facut 15 ani in nov) uraste scoala si face orice numai sa nu trebuiasca sa faca ceva legat de scoala. Cred ca inclusiv isi provoaca un fel de amnezii voite. Are niste note cumplite si niste mood swings de ma termina! Cata vreme e vacanta, e un copil normal, happy si relativ cumsecade. Cum incepe scoala, zici ca e posedata. De cate ori vad pe telefon ca ma suna de la scoala, imi vine sa fug!



#763
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 21:12

Caro, am avut probleme cu tensiune dar le stabilizasem. Acum se pare ca a fost pur si simplu reactie la anestezie (nu am intrat cu tensiune in operatie si mai ales, nu am mai avut tensiune in ultimul timp).

 

Cu privire la parinti de adolescenti, zau daca mai an sfaturi. Am o bucata din fiecare (un adolescent crizat si un adolescent calm) si zau daca imi dau seama daca e vorba de parinteala sau gena...in orice caz, chiar nu stiu cum doi copii din aceeasi parinti pot fi ca noaptea si ziua :) :) :) 



#764
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 22:35

Ai Ant, noaptea si ziua. Crezi tu !  [:)]

Eu am trei si tot diferiti sunt, macar daca ar semana pe departe unul cu altul. 

 

Ant, bine ca ai scapat de operatie. 



#765
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 10:00

Ant, ma bucur ca te simti bine acum, ca ai scapat de operatie... azi-noapte am visat ca vorbeam cu tine la telefon, te anuntam ca vin la NY! Vise, taica, vise...

 

Carla a implinit de curand 12 ani si comportamentul ei e inca OK, adica e moody uneori si se mai rasteste la mine pentru, vreau nu vreau, devin pisaloaga cand o pun sa faca ce are de facut, pentru ca ea altfel ar freca-o pe telefon. Dar inca nu ne certam rau, eu incerc sa fiu foarte rabdatoare desi nu reusesc mereu.

 

Cu notele, eu consider ca e relativ bine (a terminat primul semestru cu 8.80 media generala) dar in peisajul clasei nu o duce bine, pentru se asteapta de la ei - si multi chiar au - aproape 10 pe linie. Din categoria tampenii de neinteles, a avut media 9 la desen, ea cred ca deseneaza cel mai bine din clasa. Se pare ca nu a avut toate desenele frumos in portofoliu... se pune mare accent pe prezentare, ordine, prostii de-astea.

In fine, incerc sa nu ma stresez, o ajut cat pot.



#766
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 10:27

Buna dimineata ladies,

 

Azi e ziua internationala a limbii materne

 

https://www1.agerpre...aterne-10-10-17

 

JG, voi locuiti in Romania ? Cu materiile astea subiective, no comment. Si al meu a avut media stricata din cauza desenului, dar nici nu cred ca si a dat prea mult interesul. [soricel]

 

Am fost sa ma inscriu la sedinta cu parintii, dupa vreo ora de la afisare la doua profesoare ( cele de engleza) nu mai era nici un loc pe lista. Cred ca ar trebui totusi ca directoarea sa si puna semne de intrebare cu un procent asa mare de parinti nemultumiti. [smulgpar]

 

Azi program de curatenie si biblioteca, trebuie sa iau si pustiul de la scoala, s a accidentat ieri la judo.

 

Afara e un soare sclipitor, dar ger.



#767
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 09:07

Buna dimineata, la a 2a cafea. 

JG ma bucur sa te vad.  [flo2]

Ieri am inceput prost ziua, m-am razboit cu seful.  [zirea] Nu-i bai, ca ne trece si mie si lui  [ph34r] , dar tot m-a deranjat. 

Am gatit paste cu sos, am cumparat un sos Barilla, si am gatit si o tocanita cu pui pentru azi. A inceput postul Pastelui si ma straduiesc macar asa putin sa tin post. 

In week-endul asta trebuie sa revizuim martisoarele. Avem o gramada si in fiecare an apar altele noi si foarte frumoase. 

Alex a depasit faza cu plansul la Fram, acum ii place si se distreaza. Eu cred ca n-am citit Fram, dar nu i-am spus ei asta.  [fri]

O zi buna sa aveti.  [flo2]



#768
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 13:13

Neatza Ladies (altceva mai bun in cap nu mi-a venit)

 

de cate ori incep sa va scriu ceva, de atatea ori renunt. tre' sa apas pe idiotenia de buton de logare ca sa apas dupa aia pe alt buton de log in care dupa ce se gandeste o tona sa ma logheze, ma logheaza in cea mai stupida (citez fii-meu cel mare) pagina de unde tre' sa navighez iar in forum, sa caur subiectul si sa ajung unde vroiam sa postez, which is where it all started 5 minutes ago.

 

bineinteles, pe cand ajung aici m-am plictisit de atata navigat inutil si abandonez. 

 

ma bucur ca toate merg bine, interventii, pregatiri de martie, sora mea JG face mobila (eu am mesterit un pat ikea cu jumatatea luni), sora mea caro se nacajeste cu copila la scoala... (astea nu sunt in categoria merg bine:(). 

 

copilul meu mare a trebut la note cu % nu mai e cu litere si semestrul asta a avut cea mai proasta prestatie scolara ever. am vazut negru. note intre 70% si 84% doar ... si doar 3 peste 80 % nici nu m-am obosit sa stin minte la ce, ca toate is proaste.

 

alalalat e A si A+ pe linie, bravo lui. la anul o sa vad la IEP sa ii puna matematica sa faca cl a 7a.

 

in rest, ma pregatesc iar de calatorii, luni la 4.30 dimineatza ma pre1a shuttle cu destinatia finala Boston, de unde ma intorc miercuri pe la miezul noptii numai buna sa intru in inchidere de luna fresh joi la 7 sharp

 

saptamana "haialalta" ma prezint iar in montreal.... apoi pe 20 martie alta invitatie in Boston la un senior leadership event... am zis pas si la revedere. sa ma dea afara deca nu le place, but i did not sign up for this.

 

pentru ca nimic nu merge bine, s-au stricat furnace si aragaz si pt ca toate erau cam 15 years old in casa am luat furnace nou, aer conditionat nou, aragaz, hota si frigider. Acum primim quotes pt usa noua la intrare.

 

ei, si in ordinea instalarilor, au inceput problemele.

 

furnaceul a fost prost instalat, la o saptamana dupa am avut scurgeri de apa si a trebuit sa ii chemam inapoi. nu au legat bine niste tevi.

 

aragazul a fost busit la transport si sta intr-o parte, am vazut dupa ce au plecat livratorii, vineri tre' sa vina sa il schimbe

 

frigiderul whirlpool 4.8 stars pe toate site-urile face galagie cat o magaoaie si ma enerveaza cumplit. trebuia sa fie f silentios. Aseara nu am mai putut si am sunat sa vina sa il schimbe si pe ala. Indianca proasta de la telefon s-a facut numai ca a facut request in system, ca nu am primit nici un mail de confirmare, in timp ce cu aragazul mi-a venit email in timp ce eram inca cu ei la telefon.

 

si as mai continua cu nervii, da tre' sa plec la munca

 

va pup, inceput de primavara minunat daca nu mai intru, trimiteti si sper canada niste soare!!!!



#769
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 20:44

Aqai, bine ca te "revad"!!!

 

Cind aud problemele tale cu instalatii si chestii, ma iau fiorii. Abia am scapat anul trecut cu toti nervii si furiile terasei si barbatul a inceput sa imi dea tircoale cu chestii gen: schimbat usi care dau afara, pus gard nou, niste landscaping, etc. Zau ca imi vine sa fug in lume. Care ma gazduiti???? Oricum de la toamna sint "empty nester" asa ca nu mai am copiii acasa sa ma astepte (cind ajung la faza resepctiva, aici ma gasiti, cu lacrimile in barba o perioada). 



#770
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 februarie 2018 - 09:15

Buna dimineata, va aduc cafeaua.  [cit]

La mine a plouat zdravan azi dimi, acum se face ca ninge. Si e frig. 

Si eu am venit la serviciu sa-mi termin treaba in speranta ca sunt singura si tot apare cate unul cu cate o cerinta.  [help]

Aseara ne-am uitat cu Alex la Dragoste fara preaviz cu Aaron Eckhart, romantic lacrimogen.  [fri]

Un week-end placut tuturor.  [flo2]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -