Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bursa scolara obligatoriu pe card?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 11:12

La liceul copilului vor sa introduca obligativitatea platii bursei scolare de merit, intr-un cont.

Drept urmare toti copiii au primit indicatia de a deschide un anumit tip de cont, la o anumita banca.

Lucru cu care eu personal nu sunt deloc de acord.

In momentul de fata copilul are un cont cu card atasat la o alta banca, cont ce ar putea fi folosit si la primirea bursei. Insa scoala sustine ca nu poate face plata decat la banca agreata de ei.

 

Ma puteti ajuta va rog cu un argument de ordin legal pe care l-as putea invoca? Se pare ca argumentele logice sau de bun simt nu sunt acceptate. 

Cum ar trebui sa procedez concret, in situatia in care singurul interlocutor este de fapt secretara, care nu sta la discutii cu copiii.

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 11:41

probabil liceul are deja o conventie de virare a salariilor pe card, la o anumita banca.

e mai simplu si cu costuri mici/zero pentru scoala sa faca viramentele catre o singura banca, mai ales daca au si aplicatie on-line-banking instalata.

 

asa cum salariatii firmelor nu prea au cum sa comenteze ca li se face card pentru salariu la banca x, chiar daca ei au cont curent la o alta banca, asa si la liceul vostru.

in plus, este posibil ca acest card pentru bursa (atasat contului in care se vor vira banii) sa beneficieze de anumite scutiri de taxe si comisioane, in comparatie cu alte banci.

 

incearca sa discuti cu persoana care se ocupa de contabilitate/salarii la liceu, nu cu secretara.



#3
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 11:58

probabil liceul are deja o conventie de virare a salariilor pe card, la o anumita banca.

e mai simplu si cu costuri mici/zero pentru scoala sa faca viramentele catre o singura banca, mai ales daca au si aplicatie on-line-banking instalata.

 

asa cum salariatii firmelor nu prea au cum sa comenteze ca li se face card pentru salariu la banca x, chiar daca ei au cont curent la o alta banca, asa si la liceul vostru.

in plus, este posibil ca acest card pentru bursa (atasat contului in care se vor vira banii) sa beneficieze de anumite scutiri de taxe si comisioane, in comparatie cu alte banci.

 

incearca sa discuti cu persoana care se ocupa de contabilitate/salarii la liceu, nu cu secretara.

 

Eu am cont, resp card de salariu la alta banca decat majoritatea colegilor mei. Dir econ a insistat sa ma mut, eu am zis da,cum sa nu si m-am facut ca ploua. Orice conventie ar avea directiunea nu te poate obliga. Atata tot ca te blagosloveste (in gand) de fiecare data daca trebuie sa scrie un OP separat doar ptr tine/mine. La mine am aflat pana la urma ca mai sunt cativa razvratiti d-astia.  [:)]

Pot sa intarzie eventual viramentul resp, asa de ciuda, ceea ce este ilegal. A fost o perioada in care primeam salariul cu intarziere de cel putin 1zi. 


Editat de dana vio, 26 septembrie 2017 - 12:00 .


#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 12:19

salariul il primeai cu intarziere din cauza transferului intrabancar al banilor si a orei la care se facea viramentul salariului tau catre acea banca.

salariul tau era platit/virat in aceeasi zi cu colegii tai, doar ca banii ajungeau in contul tau de salariu de la cealalta banca ,cu acea intarziere, din cauza transferului si orei.



#5
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 12:38

Stiu, dar tot ilegal este. 

Nu mai este cazul acum, am intrebat suav ce se intampla si ... nu se mai intampla. 



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 27 septembrie 2017 - 11:19

Mi se pare un abuz sa te oblige serviciul sa iti deschizi cont la banca care vor ei! Pai daca iti schimbi serviciul des, ce faci, deschizi conturi la toate bancile din oras, dupa cum vrea angajatorul? 

 

Foarte bine Dana ca nu te-ai lasat si ai insistat sa foloseasca contul tau. Asa ar fi trebuit sa faca toata lumea,

 

Un abuz e si ce povesteste Irinai, dar eu nu cunosc legea din Romania.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2017 - 11:30

Mi se pare un abuz sa te oblige serviciul sa iti deschizi cont la banca care vor ei! Pai daca iti schimbi serviciul des, ce faci, deschizi conturi la toate bancile din oras, dupa cum vrea angajatorul? 

 

Foarte bine Dana ca nu te-ai lasat si ai insistat sa foloseasca contul tau. Asa ar fi trebuit sa faca toata lumea,

 

Un abuz e si ce povesteste Irinai, dar eu nu cunosc legea din Romania.

 

da, in general in romania asa se procedeaza, la firmele particulare.

 

si va explic si de ce : pentru ca fiecare banca are incheiate conventii de salarii cu firmele din portofoliu, adica firmele care isi au conturile la banca respectiva, pentru incasari/plati - operatiuni la modul general.

 

aceste pachete de salarii, care ofera salariatilor cont si card atasat, in general beneficiaza de avantaje fata de omul de pe strada care se duce la banca si vrea un cont curent si card atasat, in sensul ca la salariatii firmei x nu se aplica anumite taxe si comisioane, li se acorda overdraft (descoperit de cont) in limita a x salarii, li se acorda credite de nevoi personale in conditii preferentiale de dobanda sau scutiri de taxe/comisioane. sau li se ofera internet banking gratis, samd.

sotul meu a lucrat la atatea firme pana acum, ca le-am si pierdut sirul, la fiecare firma, salariul i-a fost virat in cont la alta banca, niciodata pana acum nu a avut salariul de doua ori la aceeasi banca.

asa ca de fiecare data cand a schimbat locul de munca / firma, a asteptat sa incaseze ultimul salariu de la firma anterioara, si-a retras banii din cont, si-a inchis contul de salariu si a predat cardul, pentru ca nu avea nevoie de alte servicii din partea bancii respective, plus ca daca ramanea acolo cu cont/card, i se aplicau comisioane si taxe standard, nu preferentiale. si chiar nu avea ce sa faca cu doua sau mai multe conturi curente deschise la banci diferite, sunt generatoare de taxe/comisioane de intretinere si te poti trezi foarte usor dator catre o banca, daca uiti sa achiti aceste sume, ajungi si in "lista neagra" a rai-platnicilor si nu mai poti accesa un credit la orice alta banca, pentru o anumita durata, samd.



#8
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 septembrie 2017 - 14:12

 

aceste pachete de salarii, care ofera salariatilor cont si card atasat, in general beneficiaza de avantaje fata de omul de pe strada care se duce la banca si vrea un cont curent si card atasat, in sensul ca la salariatii firmei x nu se aplica anumite taxe si comisioane, li se acorda overdraft (descoperit de cont) in limita a x salarii, li se acorda credite de nevoi personale in conditii preferentiale de dobanda sau scutiri de taxe/comisioane. sau li se ofera internet banking gratis, samd.

 

De acord, singura observatie este ca angajatorul iti poate prezenta aceasta conventie si avantajele de care poti beneficia in urma ei iar tu ca angajat poti alege sau ce sa faci. Eu personal am ales sa-mi pastrez intotdeauna optiunea personala pentru banca, indiferent de alegerea angajatorului. De overdraft si alte avantaje beneficiez in calitate de client fidel al bancii pe care mi-am ales-o. Overdraftul in general e legat de faptul ca incasezi salariul in cont la banca respectiva, si de vechime de minim 6 luni, e o forma de creditare. 

 

Ca nota si la fi-miu la liceu au aceeasi idee cu bursa pe card, mi-au zis ca au evident conventie cu o anume banca si ca "trebuie" sa-I fac card acolo. El nu are inca un card nicaieri insa intentionez sa-I fac la banca unde am si eu si sotul, nu la cea promovata de liceu.

Inteleg ca are in continuare optiunea de bursa cash, inca nu ne-am lamurit daca pe card I-o vor vira doar acolo unde indica ei sau se poate si la o banca aleasa de noi.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2017 - 14:49

angajatorul nu se complica sa faca asta si nici nu cred ca este in masura, deoarece oferta este a bancii, nu a angajatorului. el este doar un intermediar daca vrei.

crezi ca sta cineva de la contabilitate sau de la personal, sa explice fiecarui nou muncitor necalificat de exemplu, in ce consta avantajul de a avea contul curent (de salariu) la banca x ? sunt oameni care nu au nici macar un minim de cunostinte financiar-bancare.

pai sa-i vezi pe muncitorii de la salubritate din ploiesti, au cardurile (conturile) la ing, in ziua de salariu se aduna cate 4-5-6 persoane (sunt de etnie si mai in varsta, asta e adevarul), unul intra la atm-uri cu toate cardurile lor, cu pin-urile, le scoate banii de salariu si apoi le imparte sumele...de ce ? pentru ca nu stiu sa foloseasca atm-ul, le este teama ca le captureaza cardul.

sotul meu are in subordine muncitori necalificati, abia stiu sa scrie si sa citeasca, lor degeaba le vorbesti despre carduri, overdraft sau alte minunatii, ca i-ai pierdut, nu inteleg despre ce este vorba.

probabil se merge pe principiul "multi vad, putini cunosc". cine stie ca isi poate incasa salariul la banca la care are deja cont curent, nu la cea propusa de angajator, poate cere asta. cine nu, accepta sa i se faca un nou cont/card la fiecare firma la care se angajeaza.



#10
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 28 septembrie 2017 - 08:59

angajatorul nu se complica sa faca asta si nici nu cred ca este in masura, deoarece oferta este a bancii, nu a angajatorului. el este doar un intermediar daca vrei.

 

 

Cred ca depinde de angajator si de nivelul angajatilor. Angajatorii la care am lucrat eu in ultimii 15 ani - 3 la numar - au facut cu totii acest "efort" pentru fiecare angajat in parte.

Tine de cultura si de respectul pentru angajat la fel cum tine de cat de mult isi cunoaste fiecare dintre noi drepturile.

Nu inseamna insa ca e normal sa se impuna sa inchei conventie cu o anume banca doar ca sa-ti primesti salariul, salariul e un drept pe care il ai ca si consecinta a contractului de munca iar angajatorul are obligatia sa-l plateasca fara a pune conditii.  




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -