Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi


117 raspunsuri la acest subiect

#11
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 02 august 2017 - 09:21

Nu Dana, nimic, nimic nicio protectie.

 

Nu cred ca trebuie sa te paranoizezi cu astea .... 

UIte o prietena medic a lucrat in timpul chimioterapiei, si a lucrat in spital ...



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2017 - 09:24

Da,sigur si noua ni s-a spus ca depinde de organism,de stadiul in care este organismul,reactia la tratament.

 

Sotul poate conduce dupa infuzie(injectie...nu stiu exact inca sub ce forma va fi administrat),trebuie sa ramina o ora in spital,insa apoi poate conduce.Deci ma gindesc ca cumva ...daca reactiile ar fi fost urite,nu-i spuneau ca poate conduce.



#13
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 august 2017 - 09:33

Andacos, in primul rand, imi pare extrem de rau ca treceti prin asta!

Apoi, sfatul meu este sa cautati alte persoane (online) ce au exact acelasi diagnostic. Sunt folosite taguri si pe Facebook si pe Instagram ori Twitter, de exemplu. Mie mi se pare ca din experienta directa a altora se intelege cel mai bine si stiti la ce sa va asteptati. Plus daca puteti comunica, ajuta la psihic sa stii ca nu esti singur cand treci prin ceva traumatizant.

Sa fie bine va urez!


Editat de rall, 02 august 2017 - 09:47 .


#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 august 2017 - 10:35

Vaccinurile obligatorii de pe vremea aia au fost:

BCG

DTP (difterie, tetanos, tuse convusiva)

antipolio

variola

----------

Andacos multa putere iti doresc. Imi pare foarte rau ca treceti prin asa ceva.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2017 - 11:17

Multumesc...

 

Rall,mi-e teama de a mai citi pe net,eu nu-s de specilitate sa pot interpreta corect,insa am prins ideea.

 

Xio,ti-am raspuns la PM,cumva nu ai pus titlu la mesaj si poate nu primesti instiintare de Pm...



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 02 august 2017 - 11:29

Dana si eu sint alaturi de tine! [grup]

 

Nu cred ca masca aia are vreun rost, dar dezinfectatul pe mini cred ca e until. Eu port gel de miini in geanta, am si in masina si in sertarul de la servici, in sufragerie si bucatarie acasa. Sigur in casa facut curat si aerisit, dar nu mai mult decit de obicei. 

 

Ideea lui Rall e buna, poate gasesti un forum a persoanelor ce sufera de aceiasi boala, poti afla o gramada de lucruri de acolo. 

 

Fii tare, totul o sa fie bine! [pup]



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 august 2017 - 11:47

Cred ca medicul care a prescris tratamentul este cel mai competent sa raspunda la aceste intrebari.
Tin pumnii!



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 august 2017 - 12:12

draga anda, multa putere si sa auzim numai de bine.

 

[flo2]



#19
fuzzy

fuzzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 02 august 2017 - 15:03

Draga mea, iti doresc multa putere si multa rabdare.

 

Din experienta mea (8 luni de chimioterapie): igiena normala cu atentie la mici detalii. Mie medicii mi-au zis sa nu exagerez cu gelul desinfectant, pentru ca distruge pielea, care este deja in suferinta din cauza chimioterapiei (mor celule bune si rele). Eu si acuma utilizez  manusi (latex) cind curat legume, lucrez cu carne, duc gunoiul, etc.

In aglomeratie este bine sa puna masca.

Eu nu am putut conduce (ma durea capul si mi-a fost afectata vederea), dar am mers cu trenul si pe jos dupa chimio, puneam masca daca era multa lume in jurul meu.

 

Alimentatie sanatoasa,nimic prajit. Multe sucuri de fructe si legume, chefir, peste la gratar. Eu am avut o dorinta nebuna de dulce...de evitat, dara fara exagerari. 

 

In casa, nimic special, curat si aerisit.  Eu am copii mici (aveau sub 10 ani, cind am facut chimio) si veneau de la scoala si fotbal si sareau direct pe mine (nu se spalau si dezinfectau inainte :-). 

 

Cu, cit avanseaza in timp, organismul devine din ce in ce mai fragil si uneori nu recupereaza suficient pentru o noua doza de chimio. In aceste cazuri, faceam o injectie la spital si beam un suc concentrat de sfecla rosie.

 

Efectele secundare sunt si ele teribile, si ne fac companie multi ani....

 

In rest, am incercat sa-mi traiesc viata, fara sa ma gindesc prea mult si sa exagerez, facind rutina zilnica, dar la un ritm mai soft. Totul se schimba.

 

Din partea voastra are nevoie de calm si intelegere. Omul bolnav este ciudat si complicat.... trebuie sa aveti multa rabdare.

 

Daca te intereseaza si alte detalii intreaba-ma.

Cu drag,



#20
fuzzy

fuzzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 02 august 2017 - 15:14

Am uitat sa spun... daca poate sa faca miscare (la aer curat), sa se oxigeneze bine si sa aiba grija de piele (sa hidrateze bine pielea cu creme de la farmacie fara parabeni), poate face exeme (ceea ce este rau, pentru ca, cu imunitatea scazuta, poate face infectii).

 

Eu am folosit sapun cu glicerina (nic un dus gel) si crema Bioterm sau uriage pentru hidratare).  

 

Am avut probleme cu unghiile (mi-au cazut unghiile la picioare). Este un loc unde este nevoie de muita igiena (sa nu faca infectii bacteriene sau fungice). Cit posibil, sa stea cu picioarele la aer, dar sa nu umble descult (plaja, piscina).




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -