Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ambasada avertizeaza parintii din DK!


113 raspunsuri la acest subiect

#111
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 21:03

Uneori este mai usor sa adopti copii dintr-o tara straina decat din tara ta. Totul depinde de criteriile de selectie si acceptare ale "dosarelor" (in unele tari nu poti adopta copil sub o anumita varsta daca depasesti o anumita varsta etc), de asemenea, unele familii prefera sa adopte bebelusi, sau copii mai mici, si lista de asteptare pentru bebelusi si copii mai mici e mai lunga... Asta nu inseamna ca nu sunt copii orfani sau adoptabili in tara respectiva.



#112
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 21:12

Pepco in cazurile pe care le cunosc eu și le-am prezentat aici, nu mi se pare ca au fost abuzuri de niciun fel asupra copiilor. Asta nu înseamnă ca nu se întâmpla, eu nu le cunosc pe toate.

In ziare nu am citit despre cazuri deci nu pot sa răspund altfel la întrebarea ta. 

 

Dar repet, părinții vor considera întotdeauna ca a fost abuz luarea copiilor de la ei. Dacă vb cu colega mea, la fel îți va spune.

 

Am citit despre cazurile din Norvegia in ziare, pe bloguri, i-am văzut pe părinți spunându-și părerea in interviuri. Dar nu am auzit niciodată partea cealaltă, cred ca nu au voie sa prezinte cazurile decât in instanța. De asta e foarte greu sa vezi fata exactă a lucrurilor, sa ai posibilitatea sa pui fata in fata părțile. Când citești ce scriu părinții disperați ca își vor copiii înapoi, e normal sa spui ca e abuz, cum poate un stat "normal" sa facă așa ceva. Dar nu cunoaștem motivele reale, asta e problema zic eu. 

 

Mie mi-ar placea o deschidere și din partea serviciilor sociale dar bănuiesc ca au acea "datorie a tăcerii" cum au lucrătorii din sănătate. 



#113
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 21:14

Da, e logic ce spui Dark, exprimarea mea a fost defectuoasa. 


Editat de mihaela_s, 20 iunie 2017 - 21:15 .


#114
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 iunie 2017 - 07:42

mihaela_s, nu de cazurile prezentate de tine vorbeam, ci de cazuri in general, adica din marea de cazuri, exista si abuzuri dovedite?

 

In Norvegia au murit o fetita in timp ce se afla in grija protectiei copilului, era bolnava de astm si protectia copilului nu a crezut parintii si nu a administrat tratamentul, si un adolescent, care s-a sinucis dupa ce un reprezentant al protectiei copilului i-a spus ca mama naturala l-a abandonat si ca sa faca bine sa se obisnuiasca cu singuratatea.

 

De asemenea, in presa norvegiana a fost un articol despre un angajat al protectiei copilului care le furniza copiilor dintr-un centru droguri.

 

A mai fost o lista (fara nume) cu copii abuzati sexual de parintii de plasament. Pedeapsa era munca in folosul comunitatii si/sau amenda. 

 

Baiatul acela rus scria scrisori Ambasadei ruse din Norvegia, in care povestea cum si-a luxat glezna si familia de plasament nu l-a dus la medic, desi avea dureri.

 

Sau cum protectia copilului nu permite folosirea limbii materne in timpul vizitelor parinti-copii, ci impune folosirea limbii norvegiene. Cum plansul de dorul copiilor este interpretat drept un semn de labilitate psihica.

 

La abuzuri de genul asta ma refer.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -