Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rugaminte


18 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 13:24


 

Eu as apela la o femeie cu recomandari solide.

 

Abia apoi m-as arunca catre firme de curatenie si firme catering.

Multumesc(am vazut totusi ca site-ul ala e din 2014)!

 

Da,sigur ca e o varianta,insa unde sa gasesc eu o femeie cu recomandari solide,unde am intrebat nimeni nu stie sau nu se baga.Plus ca e problema platii,eu am nevoie de cineva caruia sa-i fac eu plata in mod direct,prin paypal sau cont bancar.



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 15:53

Daca intrebarea imi e adresata mie :)

 

Contractul se incheie intre persoana X si persoana y, intre prestator si beneficiar si apoi contractul de munca se inregistreaza la ITM.

Astfel este legal, nu se munceste la negru.

 

Convențiile civile (între două persoane fizice) se înregistrează la ITM? Eu știu că nu, s-a schimbat ceva?



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 19:22

@andacos ai nevoie pentru cineva din familie? Parinti in varsta?

 

Iti povestesc putin din experienta mea, usor colaterala, dar poate te ajuta pentru a-ti forma o imagine "de pe teren".

 

La mine la servici (in Bucuresti), 500 de angajati, de curatenie se ocupa o firma. La vechiul servici (25 de angajati) aveam angajata noastra care se ocupa de curatenie, stie fiecare cana a cui e, ce tabieturi are fiecare, este si ea o persoana foarte curata si constiincioasa si totul mergea struna. 

 

La actualul servici, curatenie cu firma, lucrurile sunt mult mai nasoale. Personalul fluctueaza. Era o doamna foarte misto pe etajul nostru, facea curatenie luna si era cu mult bun simt, a disparut. Apoi s-au perindat o gramada. Una vorbea singura in bucatarie. Alta m-a prins de talie in timp ce-mi faceam o cafea. Pe alta am vazut-o cum clatea canile de cafea cu mana, fara detergent si le punea la curate, desi avem masina de spalat vase. Monitoarele le-au sters cu ceva umed, au facut urme pe ele. Sacii de gunoi nu ii arunca, doar ii golesc. De cand a disparut prima doamna pe care am prins-o eu nu am mai vazut pe nimeni sa spele frigiderul sau sa frece plintele. Si toate astea desi au o sefa a lor si exista si o colega de-a noastra care se ocupa printre altele de relatia cu firma de curatenie. 

 

Dezavantajul cu firma e ca ei iti trimit pe cine au/vor/pot si de controlul calitatii executiei trebuie sa te ocupi tu, sa trimiti permanent feedback si sa verifici implementarea feedback-ului.

 

La socrii mei, in alta localitate, avem acum 2 ingrijitoare care lucreaza cu schimbul si se ocupa atat de soacra-mea (paralizata) cat si de gatit/spalat/curatenie cat de cat. Sunt venite prin recomandari. Aranjamentul e ca noi le platim si sora sotului le supravegheaza si gaseste pe altcineva cand vreuna din ele pleaca. Traim situatia asta de 5 ani deja, la inceput am avut doar una pt ca nu era nevoie non-stop. ce pot sa-ti spun e ca toate incep cu entuziasm, harnice, ireprosabile, pe parcurs o lasa mai moale. Dupa ceva timp pleaca. Bun, fiind vorba si de ingrijire job-ul e mai greu si neplacut si personal mai greu de gasit. De gatit, una gateste mai bine, una mai putin bine si tot asa.

 

Solutia cea mai buna pe care o vad eu e sa cauti pe cineva prin recomandari prin cunostinte si sa ai pe cineva care sa supravegheze situatia.

 

Treaba cu formalitatile de plata e minora fata de fondul problemei. Sotul face transfer bancar online pentru ingrijitoare si pentru kinetoterapeut ca avem si din asta pentru soacra mea. Kinetoterapeutul nu stiu cum lucreaza, ca PFA cred.

 

Succes!


Editat de lavi02, 26 mai 2017 - 19:36 .


#14
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 19:34

Firme de catering - in Bucuresti sunt mai multe, in Galati nu stiu, trebuie cautate pe net. La vechiul servici aveam si catering la pranz, aceeasi poveste: toti incepeau cu mancare buna, pe parcurs mai slabeau cantitatea, mai micsorau cantitatea, ne mai plictiseam noi de meniu, dupa 6 luni - 1 an ii schimbam si tot asa.

 

Toata treaba asta este un "on-going process", nu o problema pe care o rezolvi o data si ai liniste.

 

Daca e vorba de parinti si de orasul in care ai copilarit/crescut incearca sa intrebi printre fosti colegi de scoala, de liceu (poate aveti grupuri), cunostinte, rude mai indepartate, prieteni de-ai parintilor sau din copilarie, vecini, poate cineva stie pe cineva care a lucrat pe un astfel de job sau ar fi dispus. Intreaba pe toata lumea, nu stii de unde sare iepurele.


Editat de lavi02, 26 mai 2017 - 19:50 .


#15
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 22:54

Convențiile civile (între două persoane fizice) se înregistrează la ITM? Eu știu că nu, s-a schimbat ceva?

 

 

Da. A trebuit sa o facem noi vara trecuta. 

Sotul meu -persoana fizica, a facut contract de munca pentru 3 persoane -munca necalificata si au fost inregistrate la ITM..cu control de medicina muncii etc



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 12:44

Da. A trebuit sa o facem noi vara trecuta. 

Sotul meu -persoana fizica, a facut contract de munca pentru 3 persoane -munca necalificata si au fost inregistrate la ITM..cu control de medicina muncii etc

 

Deci le-a făcut contract de muncă, nu convenții civile, nu? Contractul de muncă se înregistrează la ITM (nu știu cum depune persoana fizică angajatoare declarația 112, dar probabil este o cale).



#17
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 07:34

Deci le-a făcut contract de muncă, nu convenții civile, nu? Contractul de muncă se înregistrează la ITM (nu știu cum depune persoana fizică angajatoare declarația 112, dar probabil este o cale).

Da. Contract de munca am spus de la inceput.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 08:06

Multumesc tuturor de raspunsuri,am inteles ca varianta partiulara e mai buna si mai practica.

 

Lavi,da,este foarte adevarat ca ma gindeam ca angajind prin firma,scap de multe probleme,insa s epare ca realitatea este alta.

 

O s avedem cum facem,o sa intindem in continuare antenele,vom avea nevoie d eprin toamna de cineva,Bineinteles sper ca si tata sa fie cooperativ ca sia sta poate fi o problema.

 

Insa raspunsurile vpastra m-au ajutat sa-mi fac o imagine.

 

Multumesc tuturor!



#19
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 09:39

Personal nu am astfel de cunostinte insa voi intreba [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -