Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Operatie in strainatate


13 raspunsuri la acest subiect

#1
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 20:16

Care sunt pasii pt ca un Roman sa fie operat in strainatate? Stiu ca e acel formular, dar ma refer la demersurile pt operatie: contactezi spitalul respectiv, intrebi daca se opereaza asa ceva, consult, si apoi?

Multumesc anticipat! :)



#2
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 22:13

Clar trebuie sa existe o corespondenta cu spitalul respectiv. Acum ca aceasta e initiata de pacient sau de medic, nu stiu cum e mai bine. Iti spun pe scurt experienta mea. Am o ruda cu un diagnostic care ii da putine sanse la viata, insa care e dispusa sa incerce orice operatie care i-ar imbunatati  condiția. Si pentru ca in tara nu se prea mai pot face multe, a incercat sa obtina un punct de vedere din afara. Si cum medicii romani au refuzat sa faca demersurile in numele acestuia, am contactat noi diferite spitale din Europa si nu numai, trimitandu-le dosarul medical tradus in prealabil intr-o limba de circulatie internationala. Si am primit răspunsuri, sa stii, doar ca nemaiputandu-se face mare lucru nu s--a mai efectuat transferul afara. Poate cineva care a si fost operat efectiv afara, te poate ajuta cu mai multe informatii.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 10:09

din ce am mai auzit in mass-media, te poti opera in alta tara doar daca in romania acea operatie nu se poate face deloc sau intr-un interval de timp scurt.

mai multe detalii gasesti aici, vad ca se cere confirmarea clinicii/spitalului din strainatate.

http://www.daruieste.../formularul-s2/



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 10:39

Din experienta unor prieteni care si-au adus parintii aici sa fie operati : pur si simplu si-au facut programare la doctorul ales si au urmat pasii ce ii urmeaza un francez cu singura diferenta ca au platit tot. La intoarcere in tara au dus facturile la casa de asigurari si li s-a decontat pretul operatiei in Ro.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 10:58

Foarte interesant ce ai scris Coca [flo2] . S-ar putea sa fac asta pentru taica-miu daca nu sint multumita cu ce se intimpla in ROmania.



#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 11:03

Letitia, nu stiu care sunt preturile la voi, dar una peste alta, cu toata spaga ce ar trebui platita, si tot stresul si etc, nu iesi mult mai scump ...



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 11:19

Stiu Coca. Ma gindeam ca e greu sa il bag in sistem, dar cita vreme platesc nu cred sa fie o problema si daca mai si recuperez o parte din bani e si mai bine.



#8
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 11:49

Noi i-am facut lui taica-meu rezidenta spaniola, si cu formularul european S1 are acum aceleasi drepturi ca spaniolii. Are medic de familie aici, ii dau medicamentele gratuit, a fost operat gratuit aici etc.

 

Editez sa spun ca si in Romania are aceleasi drepturi (ca ale oricarui roman), evident. Practic alege ce si unde face: analize etc etc.


Editat de carolinah, 22 mai 2017 - 11:57 .


#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 12:17

Stiu Coca. Ma gindeam ca e greu sa il bag in sistem, dar cita vreme platesc nu cred sa fie o problema si daca mai si recuperez o parte din bani e si mai bine.

 

 

Hmmm....eu stiam ca doar operatiile in regim de urgenta sunt decontate de Casa de sanatate.Nu aß fi asa Singura ca Se face decontarea unei interventii chirurgicale programate,in alta tara.

 

Nici formularul European nu Se obtine usor si nu pentru orice Operatie,de ce ar deconta Casa de asigurari o operatie facuta in strainatate ,doar ca asa a vrut Pacientul?



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 12:24

Da, Dana, tu ca si cetatea, europeean poti sa te operezi unde vrei in Europa. Asigurarea deconteaza cat ar fi costat daca tu te operai in tara ta. Daca tu in Franta platesti 1000€, dar in Ro ar fi fost 100€, asigurarea iti va da cei 100€, restu din buzunar.

Cred ca in cazurile citate de tine se ramburseaza integral.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -