Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

Café Cortado en la playa


992 raspunsuri la acest subiect

#61
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 21:51

Bravo, Buflea ! [hc]   Sampanie !  [trombon]  [trombon]  [trombon]

 

Pe pozitii mai putin calificate stiu ca nu voiai si e foarte bine ca ai gasit.(nu te compara cu altii, ca poate ei au ales salar mai mic sau pozitie inferioara) 

Si ai calatorit pina in Brazilia sau ai stat pe SKype ?, e tot in New York noul job? (asta e intrebare de snoaba rau de tot  [8)] )

 

Si la mine a fost o zi foarte faina cu soare si seara lunga, am stat la aer si am facut corecturi pe hirtie, ceea ce e muuult mai placut de cit lucratul direct pe calculator.



#62
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 22:43

Bravo Buflea si ma bucur ca ai revenit. O sa te descurci fara doar si poate.

 

Judoka [flo2]  noi avem liber luni (bank holiday) si am auzit ca si la noi vor fi 30 de grade. Vreau sa spalam patio si apoi sa-l sigilez, deci avem nevoie de vreme buna sa se usuce.



#63
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 00:05

Felicitări, Buflea! Bineînțeles ca te vei descurca.



#64
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 02:36

Hello

 

Am intrat sa va spun ca azi e ziua pruncului si sa va arat cum l-am ornat cu aceasta ocazie. [:)]

 

La multi ani ficiorului, Letitia; frumos flacau :-)


Editat de lili_mar, 26 mai 2017 - 02:40 .


#65
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 02:41

Bafta, Buflea si sa fie intr-un ceas bun.



#66
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 03:02

La multi ani printului mostenitor, Letitia!

 

Si Buflea, felicitari! Asta e o veste buna. Succes mult la noul job!

 

cum e alex cu piciorul?



#67
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 06:33

La multi ani feciorului Letitia !  [deziuata] Dar ce examene da el in fiecare an ? Sunt eliminatorii ?   [help]

Felicitari ptr job Buflea ! Ma bucur foarte, foarte mult ptr tine !  [flo2]  [flo2]

Aqai, Anais, ma bucur sa va vad.  [flo]

 

La noi ploua, din nou. 12grC la prima ora, nu-mi vine sa cred ca este sfarsit de mai. Si miercuri, cand plecam in excursie, se arata furtuna !  [zirea]



#68
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 08:28

Ant, condoleante! [flo2] 

Leti, multi ani fericiti si norocosi baiatului! ptiu, ptiu, ce frumos este!

Mik, ce fac gainile? Parca ai zis ca au inceput sa faca oo multe? Daca mi-as fi dorit alta meserie, aceea este de professor de matematica. Pot sa te intreb, ce predai la universitate, nu am retinut?

Dana vio, vreme frumoasa iti doresc, mai ales in perioada excursiei.

Buflea, felicitari!!! Ma bucur pentru tine din tot sufletul! Mai ales ca stiu prin ce ai trecut.

Miercuri s-au aliniat astrele si pentru mine. (nu am vrut sa scriu, caci m-am gandit ca daca mai citesti pe aici, poate nu pica bine la moral) Luni incep si eu munca. Zilele astea e liber si aici, asa ca am sa semnez contractual luni dimineata, inainte de a incepe. Ei bine, stau ca pe ace, caci eu sunt genul neincrezator, si pana nu vad negru pe alb, degeaba. Ca si tine, Buflea, ma simt ca o baterie goala, nici nu pot sa ma bucur. Sunt stoarsa de energie si mai ales golita de emotii, emotii si sentimente care pentru mine inseamna foarte-foarte mult.

Asa cum ai remarcat si tu, chimia, aspectul fizic si felul de a vorbi, fac 80% din interviu. Restul 20% sunt ce vorbesti, cunostinte si experienta. Este uimitor, dar exact asa este! Cand vedeti cate in tamp intr-o pozitie buna si va intrebati cum a reusit, ei bine, omul ala a stiut sa se vanda bine! E meritul lui, calitatea lui, nu multi o detin.

Eu am o mare piatra care imi atarna de gat si anume o pauza de ani in munca - de germana nici nu mai pomenesc [soricel]  Cand am vazut ca nu reusesc, mi-am luat un curs de pregatire pentru acest process - de la invatat legile in domeniu, pregatit CV, interviu, unde/cum sa cauti job, atitudine, pana la negociat salariu sau cum sa fie poza (da, aici poza pe CV e obligatorie [batcap] , ca si statutul marital, numarul si varsta copiilor) + sesiune foto. (N-am ajuns la sesiunea foto si inca [:-)))]  , n-am facut multe module, dar nu-i bai.)  Multe chestii le stim cu totii: citite, simtite, experimentate. Altele... iti sta mintea in loc. Pot sa spun ca pentru acest job am aplicat exact inainte de inceperea acestui curs. Procesul s-a desfasurat pe parcursul ultimelor 2 luni si atat de terminata am fost, ca am facut exact cum am simtit eu si nu cum ne-au tot invatat la curs. Si am reusit din cauza chimiei ( [:-)))] asta la mine e cu dublu sens caci sunt chimist) si datorita determinarii, lucru care mi-a fost confirmat chiar la ultimul interviu. Tipul avea scrisoarea mea de motivatie in fata, cu paragrafe subliniate cu marker, altele cu pix+marker. Am tras cu ochiul la celelalte paragrafe, erau chestii de "chimie". Discutia despre experienta nu a fost atat de lunga pe cat ma asteptam si ma pregatisem, dar un profesionist se prinde usor in domeniul meu daca bati campii sau stii ce vorbesti.

So, de luni in colo, daca auziti de explozii la Viena, n-au fost atacuri teroriste sigur, ci eu in laborator. [:-)))] Glumesc, dar si eu ca si Buflea am emotii, mai ales ca domeniul in care sunt acum e mai stresant si cu mult mai multa responsabilitate decat ce am facut eu inainte.

Weekend relaxant si cu soare la toata lumea!



#69
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 08:38

Devoska felicitari!!  [pup] Ma bucur tare mult pentru tine! Fiu-miu tot chimie vrea sa faca la facultate, iar azi examen de chimie are.



#70
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 09:02

Devoska felicitari!!  [pup] Ma bucur tare mult pentru tine! Fiu-miu tot chimie vrea sa faca la facultate, iar azi examen de chimie are.

 

Bafta multa!

Nu i-ar place bio-chimia? Si-ar largi substantial orizonturile. Cererea e mare pe biochimisti si nu atat pe chimisti. Zic si eu. Poate el deja are in tel fixat si stie ce vrea.

Fii-mea vrea biochimie. Nu am nici un merit si influenta mea a fost zero. Mi-a picat fata cand mi-a zis ca vrea biochimie, caci ani de zile a vrut arhitectura cu specializare in design. Dar trebuie sa recunosc ca nu avea  decat cateva luni cand trona in cos pe biroul meu din laborator si rasucea pe degete colegii de munca, care de-a lungul anilor I-au aratat tot felul de trucuri si experimente in laborator.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -