Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copiii morti pe munte

alpinism

116 raspunsuri la acest subiect

#101
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 09:49


Cu atât mai mult ar fi păcat să fi fost jertfiți pentru orgoliile altora. Lăsând la o parte acestea, totuși, a supune copilul unor riscuri, a-i pune chiar viața în pericol chiar și numai prin accesarea unor trasee interzise pentru vârsta lor, în ciuda unor regulamente, cu atât mai mult prin neglijarea/ ignorarea regulilor de protecție, este tot un fel de abuz. În plus, respectul pentru reguli, mai ales cele care protejează integritatea sau viața, trebuie insuflate copilului de la cele mai mici vârste și în primul rând prin exemplu personal al părintelui, e ceva ce îi poate salva cândva viața copilului.

 

 

Strict referitor la Partea citata ,cred ca cei ce umbla sa realizeze recorduri/performante exceptionale,calca in mod regulat si repetat,legi Scrise si nescrise. 



#102
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 11:23

Strict referitor la Partea citata ,cred ca cei ce umbla sa realizeze recorduri/performante exceptionale,calca in mod regulat si repetat,legi Scrise si nescrise

 

Nu sunt convinsă că  toți cei care realizează perfomanță au încălcat reguli/ legi. De multe ori poate o fac alții în numele lor. În plus, orice încălcare presupune un risc mai grav sau mai puțin grav. Probabil că fiecare cântărește la ce risc se supune. Sunt cazuri în care se riscă sănătatea psihică sau fizică și cazuri în care se riscă direct viața. Însă astfel de hotărâri este corect să le ia fiecare pentru el, nu riscând viața sau integritatea altora. Când un adult hotărăște să se supună unui risc care îl privește numai pe el, e problema lui și probabil că nici nu este tras la răspundere. Dacă însă prin hotărârea lui pune în pericol pe alții, persoane adulte sau nu care nu sunt capabile să evalueze riscul respectiv, atunci nu mai e doar problema lui. Sincer, mie cazul acesta mi-a deschis ochii în legătură cu unele chestiuni, nelegate în nicun fel de performanță, ci de viața de zi cu zi. De câte ori ne bazăm pe deciziile altora fără să știm sigur că ei chiar respectă regulile sau evaluează corect riscurile..



#103
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 04:19

Nu faci sport, nu? :)

 

 

 

Apropo, fata care a urcat pe Everest, din india, avea pe atunci 13 ani. Geta nu a avut voie ca avea 14 ani.

ce legatura are cu ce fac eu cu discutia de fata?  nu stiu de ce fata vorbesti ,pe atunci, sau s-a urcat fara sa ceara aprobare,   eu am  inteles ca nu ai voie sa urci pe everest daca nu ai o varsta, lucru care mi se pare perfect normal.

 

e vorba de altitudine, nu de sport in sine, altitudine in care aerul nu poate oxigena creierul cum trebuie dar daca asta inseamna sa nu iti tii copilul in bula mai bine trimite-l in luna!!!

 

dar cum tu le stii pe toate nici ca ma mai obosesc sa iti dau replica. 


Editat de a_alinta, 28 aprilie 2017 - 05:09 .


#104
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 16:10

Nu faci sport, nu? :)

 

 

 

Apropo, fata care a urcat pe Everest, din india, avea pe atunci 13 ani. Geta nu a avut voie ca avea 14 ani.

mi-a sarit in ochi mesajul asta pentru ca l-a citat a_alinta.

 

 Everestul se afla pe muntele Himalaya, e cel mai inalt varf 8000 si ceva de metri.

Muntele asta se afla la granita dintre Nepal si Tibet.

El are 2 versanti care urca spre varful Everest:

1. versantul sudic ce se afla in Nepal

2. versantul nordic ce se afla in Tibet

Versantul sudic din Nepal este cel mai accesibil, "usor" preferat de majoritatea alpinistilor, numai ca Nepalul are limita de varsta de 16 ani.

 

Copila din India a urcat pe versantul nordic din Tibet.



#105
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 01 mai 2017 - 02:02

mi-a sarit in ochi mesajul asta pentru ca l-a citat a_alinta.

 

 Everestul se afla pe muntele Himalaya, e cel mai inalt varf 8000 si ceva de metri.

Muntele asta se afla la granita dintre Nepal si Tibet.

El are 2 versanti care urca spre varful Everest:

1. versantul sudic ce se afla in Nepal

2. versantul nordic ce se afla in Tibet

Versantul sudic din Nepal este cel mai accesibil, "usor" preferat de majoritatea alpinistilor, numai ca Nepalul are limita de varsta de 16 ani.

 

Copila din India a urcat pe versantul nordic din Tibet.

si l-a doborat?   adica a ajuns pe varful lui?! stie cineva de ea?  pai nici de a noastra nu stiam daca nu murea pentru ca nu sunt sporturi premiate, sunt sporturi pe care ti le alegi.

 

atatia oameni in lipsa lor de andrenalina  vor sa urce pe munti si sa doboare culmele lor dar voi credeti ca un copil isi doreste doar  asa ceva?   si daca chiar isi doreste nu trebuie sa il lasi sa ajunga la varsta in care isi poate asuma singur deciziile?

 

sau e mai important sa fie primul in toate? ! competitia ucide viata sub toate formele ei.



#106
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 23:02

Iata ca dupa 3 de ani de zile, aproape patru, copiilor morti pe munte, din vina neglijenta a adultilor, li se va face de dreptate.

 

Alpinistul Ovidiu Popescu a fost trimis marti in judecata de Parchetul General pentru savarsirea infractiunii de ucidere din culpa, fiind acuzat ca a organizat impropriu si a condus defectuos expeditia din anul 2017 in timpul careia fiica sa de 14 ani, Dor Geta Popescu, si un baiat de 13 ani, Erik Gulacsi, au decedat intr-o avalansa produsa in Masivul Retezat.

 

Parchetul General a remis marti un comunicat de presa in care arata ca procurorii de la Sectia penala au trimis in judecata un inculpat, precum si o persoana juridica (o asociatie constituita in scopul de a organiza expeditii in munti inalti, a promova activitati sportive la mare altitudine, a dezvolta si sustine practicarea sporturilor si a activitatilor montane, sporturilor extreme la nivel de performanta si recreativ), sub aspectul savarsirii infractiunii de ucidere din culpa.

 

Parchetul nu ii mentioneaza numele, insa surse judiciare au confirmat pentru Agerpres ca barbatul trimis in judecata este Ovidiu Popescu, tatal alpinistei Dor Geta Popescu, iar persoana juridica este Asociatia „Clubul Sportiv Montan Altitudine din Rasnov”.

 

https://www.aktual24...nsa-in-retezat/



#107
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 ianuarie 2021 - 11:35

am revazut stirea si m-a intristat - mi-am amintit de tragedia acelor copii frumosi.

RIP



#108
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 27 ianuarie 2021 - 23:42

De ce a durat 4 ani? Circumstanțele și responsabilitatea tatălui erau destul de clare imediat după tragedie.

Întrebare retorică...



#109
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 28 ianuarie 2021 - 11:37

De ce a durat 4 ani? Circumstanțele și responsabilitatea tatălui erau destul de clare imediat după tragedie.

Întrebare retorică...

 

Da, asta e o mare problema. 

 

Imi amintesc ca o avocata zicea existau termene clare ptr solutionarea cazurilor ( de ex, stabilirea pensiei alimentare = 3luni ) acum au cazuri cu 7-10ani vechime. Nu-i mai obliga nimeni sa solutioneze cazurile.  [batcap] Cine are bani si nervi se plimba prin instanta si intre instante ( ca pot sa le mute si in alte orase ) la nesfarsit.  [:(]



#110
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 ianuarie 2021 - 11:58

Dana_vio, cei patru ani care s-au scurs au fost pentru cercetarea făcută de parchet. De abia acum cazul ajunge în justiție. 

 

Parchetul General a remis marti un comunicat de presa in care arata ca procurorii de la Sectia penala au trimis in judecata un inculpat, precum si o persoana juridica (o asociatie constituita in scopul de a organiza expeditii in munti inalti, a promova activitati sportive la mare altitudine, a dezvolta si sustine practicarea sporturilor si a activitatilor montane, sporturilor extreme la nivel de performanta si recreativ), sub aspectul savarsirii infractiunii de ucidere din culpa.”




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -