Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

card de credit fraudat


49 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 18:59

Nimic din ce se aplica in sistemul de carduri de credit in America nu e valabil pentru Germania.

Aici nemtii nu sunt familiarizati cu imprumuturile, iar cardul de credit nu este folosit decat la cumparaturile online. Chiar si asa, foarte putina lume detine un astfel de card, iar magazine sau benzinarii care sa-l accepte sunt foarte, foarte putine. 

 

Marea majoritate a magazinelor online au optiunea platii produselor prin ordin de plata direct la banca, sau pe factura, dupa ce primesti produsul comandat acasa.

Eu am tot folosit cardul de credit ca-mi era mai comod, dar am sa incerc si eu acolo unde e posibil sa nu-l mai utilizez. 

 

Am sa incerc si sistemul Paypal. Cred ca la asta te-ai referit cand ai spus de "card virtual generat per tranzactie". Pana acum am evitat aceasta varianta. Mi se parea o complicatie inutila.


Editat de mianda, 21 aprilie 2017 - 19:04 .


#12
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 19:05

in urma cu vreo 10 ani, mi-a fost fraudat un card de debit care nu a fost folosit niciodata. 

 

asta cum mai poate fi explicat?

Banca ta ce explicatie ti-a oferit? 

Eu consider ca aici a fost vorba de o bresa in sistemul de securitate al bancii.


Editat de mianda, 21 aprilie 2017 - 19:06 .


#13
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 20:58

Nimic din ce se aplica in sistemul de carduri de credit in America nu e valabil pentru Germania.

Aici nemtii nu sunt familiarizati cu imprumuturile, iar cardul de credit nu este folosit decat la cumparaturile online. Chiar si asa, foarte putina lume detine un astfel de card, iar magazine sau benzinarii care sa-l accepte sunt foarte, foarte putine. 

 

Marea majoritate a magazinelor online au optiunea platii produselor prin ordin de plata direct la banca, sau pe factura, dupa ce primesti produsul comandat acasa.

Eu am tot folosit cardul de credit ca-mi era mai comod, dar am sa incerc si eu acolo unde e posibil sa nu-l mai utilizez. 

 

Am sa incerc si sistemul Paypal. Cred ca la asta te-ai referit cand ai spus de "card virtual generat per tranzactie". Pana acum am evitat aceasta varianta. Mi se parea o complicatie inutila.

Nu, nu la PayPal m-am referit, desii cred ca PayPal poate fii o alternativa mai sigura decat la folosirea cardului de credit la plata on line direct.

Cardul de credit e extinderea de catre banca a unei linii de creditare catre tine si are o valoare maxima, care cel putin in sistemul din US creste in functie de anumiti parametrii de la valoarea originala, sau on request. Dar in esenta banca iti zica ca pe cardul x poti face cheltuieli de pana la valoarea y si platesti dobanda z daca nu platesti in full pana la o anumita data.

Deci desi comod, nu e de loc safe sa pui datele credit card-ului pe internet pentru ca oricine va obtine access la ele, obtine access la intreaga suma de credit.
Contul meu de credit card a plecat de la suma de 1000$ pe care am fost fortata de banca sa o acopar in cash (nu aveam credit history la mutarea in US) si a crescut la 15k$ desii nu folosesc cardul pe credit. Oricine ar obtine access la cardul meu mi-ar putea pune in carca o datorie de 15k$ ceea ce nu e de ici de colo.
Banca cu care lucrez are optiunea de Shop Safe, in care daca am nevoie sa fac o tranzactie on-line, folosesc un cod de securitate si generez un card virtual caruia ii pot stabili suma maxima si numarul de tranzactii care pot fi facute de pe el. Pot genera un card care sa faca plati recurente, in fiecare luna in valoare de x, sau un card care sa faca o singura tranzactie in valoarea x.
In felul asta informatia originala despre credit card-ul meu nu sta decat la banca la care am credit card-ul. Cand banca are breach, sunt safe pentru ca primul pas pe care il fac e sa-mi anuleze cardul si sa-mi dea altul.
 
Nu stiu care e sistemul german din pacate. BCR-ul romanesc avea o optiune de card pentru tranzactii on-line care era oarecum similar, in sensul ca puteai sa pui pe el numai fondul necesar unei tranzactii si daca iti obtineau datele, hackerii nu aveau access la un credit line ci doar la un cont gol.


#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 21:32

Sistemul german e foarte fain. Daca hackerii fraudeaza cardul, oricat ridica de pe el, e paguba bancii, nu a ta. Dar cred ca acelasi lucru e peste tot in Europa.

Tu ramai doar cu disconfortul cauzat de aceasta situatie. Pe mine ma sacaie chestia asta de numai.



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 23:46

Banca ta ce explicatie ti-a oferit? 

Eu consider ca aici a fost vorba de o bresa in sistemul de securitate al bancii.

sincer nu mai tin minte, dar oricum nu a fost nimic clar...

am primit banii inapoi (parca au fost vreo 600...) dar a tot treb sa dam declaratii si telefoane ...noi eram in Romania atunci  si banca in America.

 

si noi tot asta credem, ca a fost ceva tot din interior...



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 00:31

Sistemul german e foarte fain. Daca hackerii fraudeaza cardul, oricat ridica de pe el, e paguba bancii, nu a ta. Dar cred ca acelasi lucru e peste tot in Europa. Tu ramai doar cu disconfortul cauzat de aceasta situatie. Pe mine ma sacaie chestia asta de numai.


Si in Canada e la fel.

Optiunea card debit pt cumparaturi online e insa limitata. Multe site uri nu accepta carduri tip Visa debit. In schimb cartile de credit sunt acceptate peste to online.

#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 22 aprilie 2017 - 00:47

Eu deja la fraida 3 m-am obisnuit... mi-a fost clar cand am incercat sa platesc la magazin si n-a mers.

 

oh well. Am sunat la banca sa imi dea unul nou, mi-am mutat platile automate pe debit de data asta si gata.

 

sunt sigura ca de la niste cizme rosii mi se trage. Am intrat in mall sa pierd vremea si daca nu m-am putut abtine, am ramas fara card :)



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 13:35

Eu am un card de debit (cred) emis de Transilvania. De doua ori (in zile diferite) mi-a fost refuzat de catre bancomat, iar ieri mi-a fost refuzat de doua ori de Carrefour, a treia oara a mers. Sa imi fac griji?



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 13:40

daca a treia oara a mers la carrefour, poate sa fie vorba despre o problema de comunicatie/retea intre pos-ul magazinului, banca de care apartine si banca ce ti-a emis tie cardul.

cat despre faptul ca ti l-a refuzat bancomatul, nu stiu ce sa zic.

poate ar trebui sa mergi la banca si sa ceri emiterea unui nou card, sau macar un extras de cont (daca nu ai online banking), sa te asiguri ca tranzactiile din cont sunt in regula.



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 13:51

Si eu sunt de parere ca trebuie sa semnalezi problema ta bancii si sa soliciti eliberarea uni nou card.

 

In ceea ce priveste cardul meu fraudat, am primit unul nou.

Am primit si extrasele de la banca si-s putin in ceata. Pe data de 24.04 trebuia ca banca sa-mi traga din cont tot ce-am cheltuit, dar vad ca toate cumparaturile mele imi apar cu plus, iar de plata am zero euro. Habar n-am cum se procedeaza in continuare. Eu am recunoscut respectivele sume, nu se pune problema ca le-as fi refuzat la plata.

Cele care ati trecut prin situatii asemanatoare, la voi cum a fost?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -