Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 4


567 raspunsuri la acest subiect

#11
mamiSIMONA85

mamiSIMONA85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 21:50

Fetele,  am revenit! V-am pierdut preț de câteva luni dar v-am regăsit!  Am reușit sa citesc o parte din discuțiile voastre de pana acum și mă bucur ca bebeii cresc și sunt sănătoși!  A mea zâna are 10 luni acum și este în continuare o minune de copil. Are 9 kg aproape și 72 cm. Mănâncă puțin dar orice! Nu mananca nimic pasat...aceeași mâncare pe care o avem noi la masa o mănâncă și ea...fără zahar și sare bineînțeles. A făcut ror-ul la 9 luni dar nu sunt convinsa ca am procedat bine ca L-am făcut. Zâna mea e foarte cuminte...în continuare adormim seara imbratisate și în liniște. ..nu merge nici în 4 lăbuțe și nici în picioare. Sta preț de 10 secunde singura în picioare nesustinuta dar îi este teama sa facă pași. Merge doar pe marginea măsuțe de cafea! Va pup!

 



#12
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 22:29

Fetele, am revenit! V-am pierdut preț de câteva luni dar v-am regăsit! Am reușit sa citesc o parte din discuțiile voastre de pana acum și mă bucur ca bebeii cresc și sunt sănătoși! A mea zâna are 10 luni acum și este în continuare o minune de copil. Are 9 kg aproape și 72 cm. Mănâncă puțin dar orice! Nu mananca nimic pasat...aceeași mâncare pe care o avem noi la masa o mănâncă și ea...fără zahar și sare bineînțeles. A făcut ror-ul la 9 luni dar nu sunt convinsa ca am procedat bine ca L-am făcut. Zâna mea e foarte cuminte...în continuare adormim seara imbratisate și în liniște. ..nu merge nici în 4 lăbuțe și nici în picioare. Sta preț de 10 secunde singura în picioare nesustinuta dar îi este teama sa facă pași. Merge doar pe marginea măsuțe de cafea! Va pup!

Bine ai revenit,si noi am facut ror ul si nu mi pare rau,acum am inceput sa o mai iau si pe ea prin magazine,mall....nu mi mai este teama...singura chestie e ca,ma gandesc ca peste 2 luni iar o sa stau cu stres dupa un nou vaccin....



#13
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 08:42

bine ai revenit, Simona. joi i-am facut si eu ROR-ul si nu-mi pare rau :) mergem in Neamt de Paste cu inima impacata. 



#14
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 09:04

Bine ai revenit Simona!

Noi cred ca avem o viroza ceva pe baza imunitatii scazute de la dinti(ii sparg 3 acum). A facut 39 sambata noaptea. Si de atunci o tot tine cu 37, 37.8. Am fost la medic si a spus sa mai asteptam o zi doua apoi daca mai face peste 38.5 sa ii fac exudate si urina.

Momentan e ok, dar i-am dat aseara preventiv nurofen, imi era teama sa nu imi faca peste noapte si sa nu o simt.

Nu mananca deloc solide, 3-4 guri atat, o pun pe seama dintilor.

Ar merge non stop. Sta singurica cateva secunde si face si doi trei pasi nesustinuta, ii place la nebunie. Fata mare, 10 luni jumate.

Fetelor, daca ati trecut cu bine peste prima doza de ror chiar nu cred ca aveti de ce sa va faceti griji pentru urmatoarea.



#15
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 09:05

Hai ca m-am intins cu romanul pe o pagina, dar sunt necajita cu febra asta care momentan nu se stie de la ce poate fi.



#16
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 09:39

of, si lui Vladut ii sparg 3 dinti de sus, toti o data. e tare iritat si apatic, nu prea mananca, dar ar sta la san non-stop. s-a ridicat si piticul meu in picioare, insa nu sta foarte mult. se lasa moale



#17
mamiSIMONA85

mamiSIMONA85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 12:18

Mă bucur ca mai aud despre mamici care au făcut ror-ul la 9 luni...medicul de familie spunea ca doar o singura mămică a mai vaccinat copilul la 9 luni la ea...restul mamicilor nu s-au prezentat...mi-e teama ca sunt prea multe vaccinuri intr-un timp scurt...și la 9 și la 10 și la 12...mă mai frământă gândul ca ar trebui sa o imunizeze și împotriva varicelei după 1 an...rămâne teama permanenta chear dacă citesc atâtea lucruri pro vaccinare...



#18
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 12:53

de ce la 10 luni? doza 3 de hexacima se face la 11 luni, dar trebuie neaparat sa exista minim 6 luni intre doza 2 si doza 3, deci daca ai facut doza 2 mai tarziu de 4 luni, adica spre ex la 6 sau la 8 luni, doza 3 o faci dupa cel putin 6 luni. insa se poate face hexacima si ROR in aceeasi zi. Vladut a facut vaccinul in manuta



#19
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 13:47

Si eu ma gandesc sa ii fac varilix si prevenar inainte de intrarea in colectivitate, deci undeva prin toamna.

Eu ce sa mai spun de frica de vaccinare, cu experienta de la cea mare care a facut adenopatie axilara la 2 luni de la BCG si a urmat tratament anti-tuberculoza timp de 6 luni!!

 



#20
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 21:22

Si eu ma gandesc sa ii fac varilix si prevenar inainte de intrarea in colectivitate, deci undeva prin toamna. Eu ce sa mai spun de frica de vaccinare, cu experienta de la cea mare care a facut adenopatie axilara la 2 luni de la BCG si a urmat tratament anti-tuberculoza timp de 6 luni!!

Si nepotul meu a urmat tratament anti-tuberculoza timp de 9 luni din cauza unei educatoare care a venit cu virusul la gradinita




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -