Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Vechituri, PC si jocuri


31 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 14:15

si eu aveam monitor separat la HC, si nu era alb-negru, era verde/negru!!! [:D]



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 14:20

Cea mai indepartata amintire a mea legata de informatica / calculatoare se intampla cu mult inainte de 89, sau poate nu cu mult, dar perceptia mea cam asta e, ca a fost in epoca de piatra. Varu-meu, ai carui parinti faceau parte ca sa zic asa din high-class-ul acelor vremuri si locuri, imi spune cu mandrie si asteptand ca eu sa pic pe spate de uimire: "Am un PC".

Bine. N-am cazut pe spate, dar nici departe n-am fost cu admiratia si invidia, dar asta nu pentru ca as fi stiut eu ce-i aia PC pe vremea aia, ci pentru ca in urechile mele asta a sunat "am un PISIC". Ceea ce era, sa recunoastem, demn de invidie, intotdeauna mi-au placut animalutele pufoase (asta pana ce a aterizat Ares in viata mea, cand mi-am reconsiderat partial sentimentele).

WOW, ai un pisic, ce tare, m-am entuziasmat pentru ca mi se parea realmente cool la varsta aceea (probabil) pre-pubera. Cum de te-au lasat ai tai?

"Pai... tata mi l-a luat."

Tata? Really? Unchiul? Ala care n-are nicio treaba cu animalele? Hm....

"Si unde-l tii?" 

"Pe birou!" 

Mda, m-am gandit, greu de stapanit mai ales cand sunt pui. "Cati ani are?"

"E ultima generatie", s-a falit varu-meu, ultima generatie insemnand pe vremea aia cartele gaurite si ecran alb-negru ce ocupa tot biroul.

Ciudat, m-am gandit, de ce ultima generatie, o fi castrat-o pe ma-sa ca era bagaboanta, mai stii...

"Si ce-i dai sa manance", am intrebat, moment in care varu-meu s-a prins, in sfarsit, ca musai sa fie o neintelegere, ca pana si toanta de vara-sa ar fi trebuit sa se prinda ca un PC nu mananca o galeata de curent pe zi. Am lamurit-o si ne-am ras, cu i din a.

Asta a fost inceputul, pisicul  [:)]  lui varu-meu mi se parea a opta minune a lumii, dar nu pricepeam in veci la ce-ar putea fi bun.

Boy have we come a long way...

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Noroc ca ati ajuns la partea cu mincarea, ca altfel o tineati asa toata ziua!



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 16:39

HC urile sunt deja noutati ... Felix ala computer cu pila de disk  [:)]



#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 16:49

Felix și Coral aveam la liceu, am și lucrat pe ele. Practic erau minicomputere, deși erau cât un dulap  [:D]  (calculatoarele pe care lucrăm acum în mod curent sunt clasificate ca microcomputere). 



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 17:07

Eu inca joc Solitaire. :)



#16
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 17:45

Felix-ul si cartele perforate. Ce amintiri frumoase ! (asta era in anii 80)

 

Am trei poze cu o colega de teza prin 96, poze cu o camera atasata la calculator intr-un format straniu pe care nu reusesc sa le mai deschid. 



#17
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 17:55

Prima data cind am vazut un joc pe calculator via ecranul de televizor cred ca era prin 88, la meditatatorul meu de mate ajuns mare senator PSDist dupa revolutie.

 

Cind eram in primul an de facultate, ASE-ul a primit niste calculatoare, pe vremea aia le ziceam IBM-uri. Eu eram total ignoranta, de-abia incepusem materia, dar prietenul meu, pe atunci la Constructii a fost foarte invidios ca ei nu aveau asa ceva.

 

Incepind cu anul II m-am imprietenit cu operatorii de la calculatoare si acolo am descoperit jocurile. Mama, ce-am mai putut pierde timpul (pina la sfirsitul facultatii de altfel) cu Prince of Persia, Volfied, Carmen Santiago, Lemmings, Golden Axe, Dune,...Veneam si simbata citeodata pt ca stiam ca sefa de catedra nu risca sa dea peste noi.

 

Cit despre dischete, chiar ieri mi-au cazut ochii pe teancul pe care-l am in sertarul din biroul de la serviciu si pe care nu ma indur sa-l arunc. Pina in 2013 le-am folosit pentru transmiterea fisierelor la Finantele Publice.



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 18:50

Inainte de '90 am lucrat la Centrul de Calcul, in sala unde erau dihaniile Coral. Tin minte ca temperatura trebuia sa fie constanta de 18 grade si muream tot timpul de frig.

 

Mai imi amintesc de niste masini Robotron care functionau cu cartela magnetica.

 

Prin '91 mi-am mai luat un al doilea job, dupa amiaza si  m-am dus sa lucrez, intr-un apartament  de bloc la un inginer de la ICI (pe care il stiam de mai de mult) care isi cumparase niste Pc-uri 286. Acolo m-m indragostit de tehnoredactare si corectura, acolo am jucat prima oara Prince of Persia.

 

Acolo am invatat sa lucrez si pe Atari Home computer, care era altfel decat un pc obisnuit. Dar astea nu s-au mai facut dupa 1992-'93

 

Se lucra in Wordstar si VenturaWordstar.  Pentru ca imprimanta sa listeze fonturile romanesti trebuia sa facem un artificiu la imprimanta, ii adaugam ceva. Nu mai tin minte cum se chema.

 

Pana in '98 cand s-a nascut fii-mea, mai mereu am avut cate 2 servicii.  Legate de tehnoredactare.



#19
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 18:56

Hmmm... calculatoare...

 

Primele amintiri sunt din 1988, cand, la liceu am facut "matematica aplicata" Sigur era ceva cu calculatoare, dar in afara de numele profesorului  si de numele materiei nu mai tin minte nimic - doar ca am avut media 9 [:D] . Apoi, cam tot in perioada aia, poate un an mai devreme, poate un an mai tarziu, a venit fratele meu acasa cu un computer imprumutat de la Palatul Copiilor (el mergea la clubul de informatica) si vreo cateva zile ne-am jucat de zor Jumping Jack, Snakes si ceva varianta de Star Wars, de fapt doar "impuscai" fel de fel de nave si navete spatiale... pana te "omorau" ei. Asa de preocupati eram de joaca (toata familia) ca am facut inundatie in bucatarie, ne-am trezit cand pluteau covoarele pe hol in timp ce noi "jumping-eam" in dormitorul parintilor, unde era televizorul!

 

In facultate am facut ceva redactare de texte in anul 1, dar iarasi am doar niste amintiri vagi de tot, apoi in 1995 am petrecut vacanta de vara la rudele din Canada, care, printre altele, m-au invatat sa folosesc si calculatorul, sa redactez texte, sa "salvez" etc ... ceea ce mi-a folosit foarte mult, pentru ca intram in ultimul an de facultate si aveam o lucrare de licenta de facut! Iar in anul urmator deja a intrat si fratele meu la facultare, la Informatica, ai mei i-au cumparat un computer de ultima generatie, Pentium, cu toate fortzomentele, asa ca nu doar ca am putut sa imi fac in tihna lucrarea, dar am invatat si cum e aia sa pierzi ore si chiar nopti intregi la Solitaire, Mine Sweeper, MahJong. Si au aparut pe la noi prin casa si jocurile "pe CD",  ne placeau mult jocurile tip Quest, unde aveam de cautat indicii, dezlegat enigme etc ca sa putem trece de la un nivel la altul. Favoritul meu era Death Gate - joc pe care m-am chinuit dupa vreo 10 ani sa il gasesc pe ebay aici si sa mi-l cumpar.

 

Dischete am folosit pana prin anii 2003  dar cum de mai bine de 10 ani nu mai avem nici un fel de cititor de dischete, nici la PC, nici la laptop-uri, am asa o senzatie ca ce info avem pe ele acolo ramane; sigur lucrarile mele de diploma (licenta si masterate) sunt salvate pe niste dischete... pe unde afla ele, este alta treaba, cine stie prin ce cutie sau cotlon.



#20
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 16 martie 2017 - 20:51

Hmmm... calculatoare...

 

Primele amintiri sunt din 1988, cand, la liceu am facut "matematica aplicata" Sigur era ceva cu calculatoare, dar in afara de numele profesorului  si de numele materiei nu mai tin minte nimic - doar ca am avut media 9 [:D] .

hai sa te ajut: "scheme logice" - iti spune ceva? [:)]

 

numele complet era "matematica aplicata in tehnica de calcul". aplicata de altii, ca eu calculator n-am vazut.

 

n-am trecut prin ce ziceti voi, fiindca primul "pisic" mi l-am luat abia prin 2003.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -