Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendar evaluare nationala 2017 clasa a 2-a


92 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 21:58

Scuze, dar lectiile nu se fac la ore asa tarzii, pentru un copil de 8-9 ani. Poate nu am inteles eu bine, pana la ora 17 Alex nu face nici-o lectie singur, te asteapta pe tine sa le faceti impreuna ? Sau atunci lucrati impreuna doar ce nu a inteles/stiut sa faca singur ? Ca nu prea se intelege exact ce ai vrut sa spui.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 22:40

CorinaDani, am spus la un alt subiect, Alex inca doarme la amiaza. Vine de la scoala, mai sta putin, mananca si doarme cam 2 ore. Repet ce am scris la acel subiect, nu e un moft, e o necesitate. Are si alti colegi care inca dorm la amiaza, nu e iesita din comun ora 5-6.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 22:46

Si fii-mea facea asa si nepotica la fel. Lectiile cand veneau de la scoala. In jur de 2.30-3 pm terminau cu lectiile si masa de pranz. Apoi la somn pana la 5-6 si iesit afara.



#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 22:54

Alex nu rezista asa si nici nu-l oblig. El si sambata si duminica doarme la pranz.



#25
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 08:56

Alex nu rezista asa si nici nu-l oblig. El si sambata si duminica doarme la pranz.

 

Bine faci ca nu il obligi, fiecare copil are ritmul lui biologic. Oricum nu va intelege mare lucru daca va incerca sa-si faca temele obosit.

Revenind la evaluari: priveste-le ca pe o verificare in plus a cunostintelor acumulate de Alex pana acum, vei identifica unde mai aveti de lucru si, in loc sa o faceti inainte de evaluare o veti face dupa. Pana la urma, important este sa umpleti golurile pana la sfarsitul anului, nu? 



#26
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 10:01

Mie ca nivel de dificultate mi se par sub Comper.

Daca te consoleaza cu ceva, evaluarile astea nu conteaza nicaieri. Adica eventualele lacune le puteti recupera si in vacanta de Paste, cum iti propusesesi initial. Dna nu poate face publice notele, decat va cheama pe fiecare in parte sa va arate lucrarile si sa semnati. Le raporteaza la inspectorat si cam atat. Oricum nu exista note, sunt vreo trei sau patru variante de notare la fiecare subiect, niste coduri.

 

Daca de ex. la un subiect ai codul 10(corect si complet) si la altul 99 (99 inseamna ca n-ai scris nimic, e goala pagina) nu are cum sa le faca media. Dar exista si codurile 11 sau 79. E clar ca nu poate exista o nota pentru intreaga lucrare in conditiile astea.

 

Am gasit aici http://aiteste.ro/ca...luididactic.php codurile conform "caietului cadrului didactic". Poate gasesti "caietul" asta pe undeva daca vrei mai multe detalii, desi chiar nu cred ca merita sa va stresati pentru evaluarea asta.

 

Anul trecut au fost in iunie, dar anul asta scolar se termina mai repede. V-a anuntat invatatoarea cam tarziu, dar datele astea se cunosc de multicel.

 

 

PS Ministrul vrea oricum sa o elimine de la clasa a 2-a. Initial mi s-a parut o idee proasta, dar cand aud de invatatori de genul asta, poate e mai bine. E doar o evaluare, nu e examen de admitere!


Editat de EliaElia, 15 martie 2017 - 10:02 .


#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 10:03

Revenind la evaluari: priveste-le ca pe o verificare in plus a cunostintelor acumulate de Alex pana acum, vei identifica unde mai aveti de lucru si, in loc sa o faceti inainte de evaluare o veti face dupa. Pana la urma, important este sa umpleti golurile pana la sfarsitul anului, nu? 

 

Dupa ce m-am calmat, asa m-am gandit si eu. :)



#28
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 10:07

Evaluarea nationala este doar o testare a cunostintelor de baza (in clasa a II-a este vorba despre scris, citit si socotit - operatii simple). Evaluarea se face printr-un punctaj, rezultatele sunt confidentiale.

 

Ideea este sa-i ajute pe invatatori si parinti sa se asigure ca aceste cunostinte de baza au fost insusite corect de catre copil, testand modul in care stie sa le aplice. Daca nu e asa, mai este timp sa se remedieze.

 

Nu stiu de ce invatatorii au aceasta abordare (care pune presiune pe copii), oricum in evaluarea lor profesionala nu sunt impactati in vreun fel de rezultate (asa cum ar fi fost de dorit)


Editat de Adriana mica, 15 martie 2017 - 10:30 .


#29
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 10:11

oricum in evaluarea lor profesionala nu sunt impactati in vreun fel de rezultate (asa cum ar fi fost de dorit)

Nu vreau sa-mi imaginez ce atmosfera ar fi fost in unele clase daca ar fi contat in evaluarea profesorilor. Adio ora de AVAP, adio muzica si miscare.



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 10:28

pepco, cred ca ai intrat prea usor in panica si ai omis esentialul.

ai incercat sau macar ti-ai propus sa-i dai lui alex sa lucreze teste din anii trecuti ? doar asa iti vei da seama daca pentru el este usor sau greu sa le rezolve.

 

iti repet, de la un an la altul sunt foarte asemanatoare subiectele, se schimba doar cantitatile, personajele.

 

tine cont ca in clasa, se vor da subiectele pe doua numere, sa nu traga copilul cu coada ochiului la colegul de banca. sunt aproape identice si aceste subiecte.

sa-i explici acest aspect lui alex, sa inteleaga ca el are niste cerinte in testul lui, colegul de banca le are usor diferite. cu alte cuvinte sa nu fie surprins de subiectele asemanatoare dar diferite si nici sa nu fie tentat sa preia vreun raspuns (sa bifeze, de fapt), doar pentru ca asa a vazut pe testul colegului de banca.


Editat de CorinaDani, 15 martie 2017 - 10:29 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -