Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scarlatina - ce masuri se pot lua?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 08:25

La voi in scoala cum se procedeaza cand apar mai multe cazuri de scarlatina? Imi vine sa tin copilul acasa, pentru ca "directiunea", ca in fiecare an, nu face nimic.

E vreun protocol legal, sa se inchida scoala pentru dezinfectie de ex.? Impresia mea este ca igiena lasa de dorit, lucru observat cand am mers pe la sedintele cu parintii. In plus, comunicarea este "fracturata", stim doar din auzite de la alti parinti de la alte clase sau concret cand apare un caz in clasa. Directorul a spus ca el e obligat sa primeasca si copiii bolnavi la scoala. Unde scrie asa ceva?!

Trebuie de fiecare data sa ne platim noi exsudatele? Cand apare un caz suntem trimisi toti sa ne facem teste. Unii isi fac, altii nu si dupa parerea mea e vag inutil, degeaba sambata nu ai nimic, daca luni vine colegul de banca bolnav.



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:03

Da, de cele mai multe ori, parintii platesc exudatele. Nu sunt ieftine. Pentru copilul meu, rar am prins fonduri pentru ele. Sunt inutile daca nu le face toata lumea si daca, cum ai spus, sambata esti bine, luni vine colegul de banca bolnav.



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:06

cum adica sunt inutile daca nu le face toata lumea [:)]

vezi daca al tau are ceva si stii cum sa actionezi. nu tratezi daca nu ai streptococ prezent.



#4
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:24

cum adica sunt inutile daca nu le face toata lumea [:)]

vezi daca al tau are ceva si stii cum sa actionezi. nu tratezi daca nu ai streptococ prezent.

Are o perioada de incubatie mica 2-3 zile, nu e ca la varicela. Cand apare febra daca stii ca ai avut in clasa, mergi imediat la medic, nu stai 3 zile ca poate e viroza. Din ce am aflat/observat in toti anii astia de stat in colectivitate.

De ce zic ca e inutil, pentru ca am avut noi in clasa situatia asta, acum 2 ani. Ne-am dus o parte sa facem exsudatele, eram bine. Unul dintre copii fusese in week-end la cel bolnav (inainte sa se stie ce are), n-a facut exsudat, a mai dat si altora care initial iesisera negativ. Ne-am dat seama in retrospectiva. Cine se mai gandea.



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:25

Si daca n-are la data de si are peste 5 zile, imi da cineva banii inapoi?

 

Cum sa spui ca ai obligatia de a primi copii contagiosi?



#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:35

e absolut normal ca aceste lucruri sa se intample. vor creste si nu vor mai fi atat de susceptibili la infectii. nu degeaba sunt bolile copilariei.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:36

da, scoala e obligata sa anunte directia de sanatate publica, acestia vin si dezinfecteaza toata clasa. la scoala fetitei mele, anul trecut, cand a fost in clasa un copil purtator de streptococ, dezinfectia s-a facut doua zile consecutiv, copiii au invatat in alta clasa.

in loc de exudat, la noi s-a recomandat test rapid de streptococ, a costat 16 lei anul trecut la un laborator de analize medicale.

si in scoala fetitei mele igiena lasa de dorit, de aceea fiecare copil din clasa are pachet cu servetele antibacteriene, sa-si stearga banca in fiecare dimineata, pentru ca dupa-masa intra mai multe serii de elevi mai mari, cu ochii mei am vazut cum se urca incaltati pe banci si scaune. daca ne gandim pe unde umbla incaltarile acelea, prin toate mizeriile de pe strada si pe la toaleta scolii, e de inteles de ce copiii care invata dimineata trebuie sa-si dezinfecteze bancile.

fetita mea nu a luat streptococul, in conditiile in care unii copii erau purtatori (au stat acasa si au facut tratament), iar altii chiar au facut scarlatina (evident, si ei au stat acasa). probabil are si imunitatea mai buna, respecta si regulile de igiena (maini curate)



#8
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:44

nici la scoala noastra nu se face nimic in sensul asta...scapa cine poate si are noroc...nici vorba de dezinfectie. mai sterge invatatoarea bancile si cam atat...



#9
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:44

Ce ieftineala, 16 lei :), noi am dat 30 si ceva la Sanador.

Nici a mea nu a luat pana acum in 4 ani, dar cat sa merg pe noroc? Da, dezinfecteaza banca in fiecare dimineata. Daca ai ghinionul sa aiba colegul de banca si sa mai si vina la scoala, nu prea stiu ce te mai salveaza.

Asta ma supara, ca de fiecare data cand am avut in clasa (in fiecare an adica) nu s-a facut nimic, ne-am dus noi parintii odata si am dat cu cloramina. Ei zic ca dezinfecteaza in fiecare zi si cand mergem la sedinta cu parintii iti pui mainile in cap. Gume lipite (vechi si recente), ambalaje in banci, resturi de orice. Dezinfecteaza , dar nu fac curat? Cum vine asta? Cum pot sa verific daca astia anunta la DSP? Fac cerere? Ca nu e informatie publica(cred).



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 09:51

la iomc testul costa 15 lei

http://iomc.ro/Tarife/Tarife/203

eu stiu ca la scoala fetitei mele a anuntat conducerea scolii directia de sanatate publica. probabil si din cauza faptului ca in aceeasi sala de clasa, dupa-masa, se perinda mai multe clase de a 6/7/8-a, au un prof de mate operat la picior si nu poate urca scarile la etajele unde sunt aceste clase.

eu am propus atunci la sedinta cu parintii sa achizitionam o lampa de sterilizare cu ultraviolete, am cautat si cerut oferte de la firmele care se ocupa cu asa ceva, dar nici pana in ziua de astazi nu am primit raspuns, probabil distribuie doar unitatilor sanitare si/sau medicilor, habar nu am.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -