Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce NU ne place (reprezinta, atrage, incanta) feminismul?


382 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:41

Nu înțeleg la ce nivel te referi la egalitate între sexe?



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:42

Considerati ca in ziua de azi sinteti vazute ca fiind egale? Si nu ma refer la sot/tata/fiu/amic-de-o-viata ci la societate in ansamblu? S-a ajuns la egalitate intre sexe si orice demers in aceasta directie trebuie abandonat?

 

Nu, nu suntem egale. Un exemplu minor: dacă pentru un același post concurează un bărbat și o femeie și au aceleași calități, în cele mai multe cazuri femeia este întrebată:

- dacă are copii, cine se va ocupa de ei când sunt bolnavi

- dacă nu are copii, este întrebată voalat dacă are de gând să facă unul în viitorul apropiat.

 

Pe bărbați nu-i întreabă mulți angajatori dacă stau cu copiii bolnavi sau când au de gând să facă un copil.



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:42

În orice domeniu/ activitate sunt și femei. 



#14
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:43

Considerati ca in ziua de azi sinteti vazute ca fiind egale? Si nu ma refer la sot/tata/fiu/amic-de-o-viata ci la societate in ansamblu? S-a ajuns la egalitate intre sexe si orice demers in aceasta directie trebuie abandonat?

 

Nu, si sunt totusi intr-o pozitie (extrem de) privilegiata prin loc, cultura, varsta, culoare a pielii, inteligenta (adica nu am un retard care sa ma puna in pozitia de a putea fi usor abuzata), stare mentala si fizica etc.



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:43

Nu înțeleg la ce nivel te referi la egalitate între sexe?

 

La egalitatea de șanse. La egalitatea salariului pentru aceeași muncă prestată (sunt nenumărate studii prin care s-a stabilit că pentru aceeași muncă un bărbat este mai bine plătit decât o femeie).



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:45

Ca sa vezi, exact fragmentul ce i-a placut lui andacos, m-a zgariat pe mine [:D]

Mie mi se pare prea categoric acel trebuie. Nu, nu trebuie nimic. Si ce inseamna femeie? Cea care e nascuta cu organe sexuale femeiesti sau orice persoana ce se simte femeie?

Ma simt incurcata, ce trebuie sa fac ca sa raman femeie? Sau orice as face, raman una? Chiar daca imi schimb sexul? Daca sunt gay? Trans?

 

Prea multe intrebari la ora asta [:)]

Exact genul de exagerare,deformare ,scoatere din context ...ma rog,ati prins ideea,de care vorbeam anterior! [zirea]


Editat de andacos, 02 martie 2017 - 23:47 .


#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:47

Nu, nu suntem egale. Un exemplu minor: dacă pentru un același post concurează un bărbat și o femeie și au aceleași calități, în cele mai multe cazuri femeia este întrebată: - dacă are copii, cine se va ocupa de ei când sunt bolnavi - dacă nu are copii, este întrebată voalat dacă are de gând să facă unul în viitorul apropiat. Pe bărbați nu-i întreabă mulți angajatori dacă stau cu copiii bolnavi sau când au de gând să facă un copil.

 

Pai și ce e inegal aici?  Mi se pare obiectiva întrebarea. O mama este dispusa sa abandoneze orice activitate pentru copilul ei, așa că trebuie ținut cont de asta. Mie nu mi-ar conveni că doctorita mea să mă lase baltă înainte de operație pentru că are băiețelul bolnav. Deși aș înțelege oarecum situația, tot nu mi-ar conveni.



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:47

Andacos, Rall nu a spus că ceea ce crezi tu e greșit. A spus doar că ea nu rezonează cu ideea respectivă. Sau nu are dreptul la o părere?



#19
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:49

Pai și ce e inegal aici?  Mi se pare obiectiva întrebarea. O mama este dispusa sa abandoneze orice activitate pentru copilul ei, așa că trebuie ținut cont de asta. Mie nu mi-ar conveni că doctorita mea să mă lase baltă înainte de operație pentru că are băiețelul bolnav. Deși aș înțelege oarecum situația, tot nu mi-ar conveni.

 

De copilul bolnav se poate ocupa și tatăl, nu e obligatoriu să fie doar mama cea responsabilă cu acest aspect.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 23:50

Andacos, Rall nu a spus că ceea ce crezi tu e greșit. A spus doar că ea nu rezonează cu ideea respectivă. Sau nu are dreptul la o părere?

Da' ce am spus eu undeva ca nu are?

 

Doar ca nu rezonez cu ea,care e problema,sunt exact genul de afirmatii care atrag in timp dezaprobarea si dezgustul,saturatia fata de un anumit tip de comportament.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -