Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pensionar pe... ghetar


796 raspunsuri la acest subiect

#21
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 13:12

da Monica, asa este, desi contactul e contact - mai curând depinde de starea de sanatate punctuala "imbolnavitului"

 

merci de urari. in marinimia sa, vaitatorul a hotarat sa nu mai puna selfie-ul pe grupul de whatsapp, ca sa nu ii sperie pe colegi [:D]

si desi cica il doare când inghite si e plin de bube-n gat, a bagat in el de a rupt [:D]



#22
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 13:45

Buna, buna ziua!

 

Sanatate lui Patrick, uff...inestetice sunt bubele alea... [fri]

 

Mihaela_s, imi place cum arata dormitorul! Sa aveti spor in continuare!

 

Pensie...nu-mi place nici macar cuvantul...unii muncesc o viata intreaga in conditii de kko si primesc cat sa nu moara de foame. Criteriile de acordare cat si valoarea punctului de pensie sunt preferentiale. Fiecare a avut o munca cu risc, uzura psihica sau fizica...dc mai marii nostri nu s-au gandit la o suma medie de cotizare?  

Bine ca ne "luptam" sa schimbam legi, guverne, prim ministri...dar alte lucruri importante le trecem cu vederea... [smulgpar]  Putin imi pasa ca x sau y are dosar penal pentru abuz, furt, inselaciune, oricum vor fura in continuare dar cand vezi batrani cerandu-ti bani pentru o paine...te cutremuri din toate incheieturile.

Iar marirea varstei de pensionare la limita de varsta mi se pare un lucru infricosator...circula la un moment dat pe e-mail o foto cu o doamna de varsta respectabila care facea corecturi de text cu pasta direct pe monitor... [:)] Nu stim ce va fi....cand aud ca trebuie urgentata aprobarea bugetului ca altfel se rasfrange asupra salariilor si pensiilor...ma apuca... [alcool] ...altele sunt prioritare si ce-i mai important  se trece "pe repede inainte" pe ultima suta de metri...sunt bashicata pe tema asta...asta-i doar parerea mea [flo2] ! Pentru ca nu am grupa de munca si doresc sa am cat de cat o pensie decenta platesc de vre-o 10 ani cotizatie pentru pensie facultativa...sper sa se tina cont cand voi iesi la pensie peste ani si ani... [fri]

Si gata...

 

Si vine we...yupii...cu greu m-am trezit azi...as dormi o zi intreaga, numai ca nu ma lasa co-locatarii... [:)] Saptamana viitoare dra e invitata la ziua de nastere a unor colegi de clasa tripleti. Si-am cautat asa ceva pentru fiecare...le-am gasit jocul kendama la un pret foarte rezonabil...sper sa le placa. M-am mai gandit la niste zmee...da'i dadeam bataie de cap tatalui... [:)]

 

[flo2]



#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 14:03

Mariana mulțumesc  [flo2]

 

In ceea ce privește furtul, sa știi ca aia fura exact din banii ce s-ar cuveni împărțiți Pt altceva, printre care pensii. De asta trebuie sa ne intereseze pe toți ce fac cei aleși ca sa guverneze. 

 

Va las un articol care mi-a plăcut mult, mult de tot. Se face referire la țările nordice și la Suedia. Pot sa adaug ca ce se spune in articol despre guvern și buget, aici in Suedia, se întâmpla și la nivel micro. Inclusiv la noi in laborator. Ni se spune pe ce s-au cheltuit banii in fiecare an.

 

http://www.ramonaurs...tinem-sub-lupa/

 

 



#24
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 14:11

In ceea ce privește furtul, sa știi ca aia fura exact din banii ce s-ar cuveni împărțiți Pt altceva, printre care pensii. De asta trebuie sa ne intereseze pe toți ce fac cei aleși ca sa guverneze. 

 

Asta este fix și părerea mea!  [flo2]



#25
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 14:28

Buna,

 

Rox, sanatate multa lui Patrick!

 

Pana la pensie mai avem...cum legea acum spune ca vom iesi la 65 de ani....Momentan eu si sotul nu avem decat pilonul 1 si 2. Chiar radeam ca voi avea la ani de munca...in august fac 18 de vechime in munca, de m-am angajat la sfarsitul anului 2 de facultate.

 

Si acum sa vin si eu cu "alta intrebare" la voi. Ati facut/recomndati sigilarea dintilor la copii? Am citit pareri diferite si vroiam si parerea voastra.

 

Va urez un week-end placut !



#26
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 14:54

Eu pentru pensie am și pilonul 1, și pilonul 2, și pilonul 3. Plătesc sume mărișoare, dar nu cred că o să mai apuc eu să primesc bani de pensie... (ori nu ajung la vârsta aia, că se tot întinde de la an la an, ori nu primesc nici un ban din fondurile plătite, cam așa cred că o să fie).



#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:13

Laura, Marcia are dintii sigilati  [:)] ce aiurea suna...asa ne-a fost recomandat, asa am facut..ea nu a avut carii pana acum...e adevarat insa ca se si spala ft bine pe dinti..seara sta 10 minute si freaca la ei  [:D] de-abia asteapta sa scape de aparat, il poarta de 2 ani...ar mai trebui sa-l poarte un an doar, pt ca dintii au reactionat ft bine de cand il poarta.


Editat de Ella73, 17 februarie 2017 - 18:14 .


#28
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:17

Aici pilonul 1 si 2 sunt obligatorii...al 3lea e facultativ si banii platiti acolo ii poti deduce de la impozit (dar doar o suma maxima pe an)...pilonul 2 e garantat de stat, deci nu pierzi banii daca se intampla ceva cu casa/fondul de pensii...si banii astia ii poti lua toti odata, in momentul in care te muti in alta tara (nu conteaza varsta)...banii din pilonul 2 si 3 ii poti folosi si atunci cand cumperi o casa (dar trebuie sa fie in Elvetia si sa stai in ea) sau cand iti deschizi o afacere.


Editat de Ella73, 17 februarie 2017 - 18:17 .


#29
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:56

Sa jucam la Lotto, zic! [:D]



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 19:16

Laura, ale mele nu au dinții sigilați. Aici nu se face asa ceva.

 

Silvia a fost acum o săptămâna la control, nu are nicio carie, n-a avut niciodată. Ea a schimbat de vreo doi ani toți dinții, ii spală regulat dar mai uita câteodată :). Dulciuri mănâncă acum mai mult, ca are banii ei. Și sucuri la fel. Dar a laudat-o ca nu a avut decât putina piatra, înainte avea mai multă. Semn ca a respectat tehnica de spălare ce i-a recomandat-o.


Editat de mihaela_s, 17 februarie 2017 - 19:55 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -