Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pensionar pe... ghetar


796 raspunsuri la acest subiect

#151
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 10:36

E ca era rupta de oboseala, ea se culca la 19-19.30 si azi-noapte era trecut de 23 [:D]

Si eu care speram intr-o minune pe care sa o aplic si eu copilului meu.  [:-)))]

 

Azi ploua, ploua si e tare intuneric.

E zi de lenevit, citit si facut rebus.

 

Ieri am fost sa platesc taxa anuala/chiria pentru parcarea inchiriata de la ADP sector 1.

Ca noutate pentru anul asta a aparut obligativitatea de a avea ITP valabila - adica inspectia tehnica periodica. Nu e valabila in momentul platii chiriei si nici nu faci pana in 31 martie adio loc parcare.

Ce treaba are chestia asta cu parcarea si administratia domeniului public ma depaseste.

 

Cu toate ca m-am gandit ca poate dispar unele masini abandonate de ani de zile prin diverse parcari. Dar gandind in viitor cine le ia de acolo?

Adica nu reusesti sa faci ITP pentru o hara de masina, pierzi locul de parcare, ADP il da altcuiva dar hara de masina daca ramane tot acolo, cui foloseste?

 

In fine, treburi facute cu picioarele nu cu capul.

====



#152
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 11:02

Buna dimineata. Si la noi ploua maruntel si gospodareste. A fost soare fix in zilele in care am mers eu la munca [:(]. Azi vrem sa mergem sa luam o canapea ptr camera de joaca a fetelor si sa vad daca iau si jaluzele romane (asa se cheama?) din blackout sa pun la ele la dormitoare.



#153
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 14:45

Neața! 

 

La noi e soare și frumos dar bate un vânt receee! N-am scos nasul afara dar e deschis geamul la holul unde e spălătoria și usa deschisă către Bucătărie. Simt la picioare. W e cel mai fericit ca doarme pe răcoare, pe podea. Cu cele doua straturi de blana nu prea se simte bine când e cald. 

 

Eu am sarmale in cuptor (e prima data când le fac așa, țineți-mi pumnii sa iasă!), fac salam de biscuiți și ii așteptam pe prietenii nostru la noi. 

 

Miercuri seara a venit și mobila, al meu a montat atunci și joi cât a putut, mai e comoda din dormitorul nostru. 

 

Ioana dar ce puțin sta mama ta! 

 

Sâmbătă frumoasa! 



#154
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 17:58

Salutare,

Azi e sambata alba, se impart placinte de sufletul mortilor. Vreau sa fac si eu poale n brau cu branza dulce si sarata.

Am fost la patinaj si biblioteca.

Miha, trebuie sa iasa bune sarmalele la cuptor. Eu fac la slowcooker si ies f gustoase, ca fierb incet in oala de ceramica.

Azi in meniu ciorba de costite de porc, ficatei cu ceapa si piure si placintele planificate...

Maine vreau sa fac o varza cu costite si ma tenteaza si un salam din biscuitii care se invechesc in dulap.

Weekend frumos!

#155
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 00:15

Da, au ieșit tare bune, mai bune ca in oala pe aragaz. :)



#156
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 11:49

Neatza!

 

Dupa soarele de ieri, aseară a tras o ninsoare și acum se topește. Eu ma bucur, am apa "de ploaie" Pt Gardenia mea.

 

Aseara am ras și ne-am distrat cu prietenii noștri, azi sunt solo pe acasa, al meu e de garda și Silvia e la cai câteva ore.

 

O sa aranjez prin casa și ma duc pe la Diana, sa ii văd ca mi-e dor de ei. Am vb numai la tf de când cu bolile lor.

 

Duminica însorita!


Editat de mihaela_s, 26 februarie 2017 - 11:51 .


#157
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 18:54

Helău de dupa-amiaza. Am mers cu mama la o sesiune serioasa de cumparaturi: ghetute, blugi, rochie, gablonturi, bluze, tricouri - ati prins ideea. Sper sa fie ok la plecare, ca are doar 15 kg de bagaj...



#158
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 20:12

Ioana, dar un geamantan in plus cat ar costa? Sau nu are voie deloc?

 

A fost o zi frumasa azi, interesanta pentru mine probabil pentru altii complet anodina.

 

Aseara am vorbit cu sora mea vreo 2 ore. Tocmai ce s-a intors dintr-o excursie din Israel, o excursie facuta de scoala fiicei ei. A avut atat de multe sa-mi spuna...

Au mers pe urmele bibliei si au vizitat toate locurile istorice ale Vechiului Testament.

 A venit impresionata, schimbata, cu credinta ca poate exista divinitate.

 

Si cu 5 kg in plus. Cand a dat cu nasul de mancarea normala din Israel, de paine, iaurturi si tot felul de mezeluri nu s-a mai putut opri din mancat, tot felul de saorme si chebaburi adevarate.  Era fericita ca in sfarsit a mancat iaurt cu capsuni care nu era dulce, iaurtul alb il servea cu polonicul.

La Istanbul au mancat napolitane si prajituri adevarate - si-au umplut si geamantanele.

 

A mai fost nevoita sa fie si medicul grupului si a avut multa, multa treaba. Multi copii s-au imbolnavit, au vomat, nu le-a fost bine cu schimbarea fusului orar. Vorba ei, noroc ca a plecat cu un geamantan de medicamente, 7 feluri de antibiotice, inhalatoare si melatonina. Nu s-a mai intors cu nimic. A folosit si inhalatoarele fi-sii.

 

Dar per total foarte, foarte incantata de tot ce a vazut in Israel, Palestina, Iordania.

A vizitat si un spital israelian, la granita aflat, unde se trateaza civilii sirieni - asta i-a placut si mai mult.

 

Pfu, trebuie sa ma duc si eu - mi-a deschis apetitul.

 

Referitor la situatia politica de acolo mi-a spus ca o data ce ai vazut cu ochii tai nu mai poti avea incredere de cum se prezinta faptele pe la tv.



#159
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 22:05

Viv, are voie, numa' ca nu stiu daca le

poate cara pe amandoua ca e singura. Si dupa cancer si chimio (plus varsta) se simte slabita fata de cum era si ea singura mi-a zis ca nu poate duce doua.

 

Ce frumos cu vacanta surorii!



#160
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 22:36

Hello și de la mine!

 

Miha, și mama face sarmalele la cuptor, ies foarte bune așa. Cum mai sunt Diana și R.?

 

Ioana, am vrut să spun ca mama ta să-și pună cât mai multe din hainele cumpărate pe dânsa :), dacă are doar 15 kg la bagaj, dar după aceea am citit că i-ar fi greu  [flo2] . Poate i le poți trimite tu pachet?

 

Viviana, în ce sens realitatea de acolo nu se leagă cu ce se prezintă la TV? E mai rea? Mai bună? Sau e cu totul altfel? (Apropo de israelieni și palestinieni mi se pare emoționantă povestea lui Ottolenghi și Sammi Tamimi).

 

Noi tot cum eram, nu se întrevede nici o îmbunătățire pe niciunde, măcar e vremea mai călduroasă și scap de astenia de iarnă...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -