Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Miza reală a renunţării la ordonanţă!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 16:22

               Categoric nu doar Liviu Dragnea, ci nimeni nu se aştepta ca societatea civilă sa reacţioneze atât de puternic la fărădelegile băgate pe uşa din spate la ore târzii din noapte.

               Si cu toate acestea se întâmplă. Dacă la început pozitia de forţă s-a menţinut cu dinţii de către Dragnea si echipa lui, iată că astăzi au apărut primele semne de renunţare. Motivele pot fi diverse. Una este frica. Pentru că la ceea ce s-a întâmplat îţi dai seama că nu te poţi pune cu o ţară întreagă. Tară care s-a trezit la viaţă strigând din ce în ce mai tare că defapt nu sunt o gloată de proşti. Frica pentru că si Avocatul Poporului, deşi tardiv, s-a exprimat cu precizie asupra mârşăviei acestor acţiuni. Frica şi pentru că însăşi votanţii PSD s-au ridicat împotriva lui de la cel mai simplu la lideri PSD. Frica pentru că nu doar că va pierde guvernarea ci ceea ce îl doare mai tare, riscă să piardă însăşi şefia PSD. Miza personală cea mai dureroasă pentru că a realizat că fără şefia PSD,  el Dragnea devine un mare si rotund zero.

               Si asta doare al naibii de tare!

Fisiere atasate



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 17:14

eu cred ca e o diversiune. Spera sa nu iasa iara romanii maine la mitingul care se anunta mare.



#3
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 17:38

Din cate am inteles eu din ce mi-a spus mama (tocmai am vorbit cu ea in tara, poate am inteles gresit), dragnea vorbeste de abrogare care ar fi varianta cea mai buna pt el/ei dar nu cea mai buna pentru societate. Ar mai fi legale doua actiuni (care se pare ca sunt si cele mai bune): anulare si renuntare/revocare. Marius vorbeste de "renuntare" din cauza asta spun ca poate am inteles gresit.  



#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 17:49

Cand eu am zis ca vine noua generatie din urma, si n-or sa mai poata sa faca mismasuri ticaloase hotii de politicieni, stiam ce zic.

Noua generatie, chiar daca nu invata la fel de bine cum a invatat generatia noastra, are acces la informatie de pe intreg mapamondul, converseaza cu oameni de peste tot si, astfel, afla cum este in alte parti, dorind sa fie la ei in tara la fel de bine ca alte state civilizate. Tara noastra are pamant bogat; am duce-o f bine daca s-ar investi in micii agricultori, dar nu se vrea, fiindca se pierd comisioanele de la importuri.

Au mers atat de departe, incat si-au votat legi de gratiere, noaptea. 



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 18:34

joi vin autobuzele in Bucuresti.



#6
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 21:29

autobuzele (?) - ce autobuze? despre ce este vorba?



#7
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 22:25

eu am inteles ca o abroga pe asta si fac alta, cu acelasi subiect si predicat , difera doar metaforele.  cel putin asta am inteles eu din discursul lui grindeanu.  

 

marius, sau cine le stie , poti sa ne spui tu ce tot mananca badea cu necesitatea schimbarii in codul penal a "abuzului in servici", cerinta data de logica , CCR si de comisia de la venetia? ( citat a la badea) .

 

  chiar vreau sa inteleg "logica" lor .


Editat de a_alinta, 04 februarie 2017 - 22:33 .


#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 22:46

Este vorba de o excepție de neconstituționalitate ridicată de mai mulți justițiabili (între care Alina Bica și Nicușor Constantinescu).

 

Curtea Constituțională a dat decizia 405/2016 prin care a constatat ”că dispoziţiile art.246 alin.(1) din Codul penal din 1969 şi ale art.297 alin.(1) din Codul penal sunt constituţionale în măsura în care prin sintagma „îndeplineşte în mod defectuos” din cuprinsul acestora se înţelege „îndeplineşte prin încălcarea legii”” 

 

Atât trebuiau să modifice.

 

Textul deciziei CCR este aici.

 

În nici un caz Curtea nu s-a pronunțat că nu mai există abuz în serviciu.

 

Edit: referitor la cerința dată de logică invocată de numitul Badea  [:D], nu mă pot pronunța, nu știu după ce logică se conduce el.


Editat de danielag, 04 februarie 2017 - 22:47 .


#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 23:13

o, sunt convinsa ca logica lui badea e foarte logica, gandeste in cutia in care traieste, eu vreau sa inteleg pe ce bazeaza cand o face pe guru.

 

am inteleles ce e cu ccr, dar ce treaba are comisia de la venetia?

 

merci de lamuriri!



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 februarie 2017 - 13:46

dragnea vorbind de abrogare a ales o iesire strategica pentru a nu-si pierde de tot votantii.

 

Sunt sigura ca l-a urmarit pe avocatul poporului cand a explicat pas cu pas de ce Orodnanta nu este constitutionala si se teme de decizia Curtii Constitutionale. S-a convins ca va fi impotriva ordaonantei.

 

Acuma sunt curioasa daca abrogand ordonanta CCR va judeca in continuare aceasta ordonanta.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -