Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cand democratia nu ii mai reprezinta pe oameni | Votul obligatoriu


17 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Votul obligatoriu (23 membru(i) a(u) votat)

Sunteti de acord cu introducerea votului obligatoriu?

  1. Da (16 voturi [69.57%])

    Procentaj de vot: 69.57%

  2. Nu (6 voturi [26.09%])

    Procentaj de vot: 26.09%

  3. Nu am o parere / Nu pot sa ma exprim (1 voturi [4.35%])

    Procentaj de vot: 4.35%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 20:18

Din ce văd pe net trimiți odată cu votul și un certificat de alegător semnat de tine, cu datele tale (inclusiv CNP-ul). Pe baza CNP-ului se trece în baza de date a biroului electoral faptul că ai votat (ca la alegerile obișnuite, că mai nou scanează buletinul și te verifică centralizat dacă ai mai votat sau nu).

 

Certificatul de alegător nu e în plicul cu voturi, ca să știe ce ai votat. De la biroul electoral primești așa:

- un plic mare pe care e adresa ta la expeditor și adresa biroului la destinatar

- certificatul de alegător completat pe care tu îl semnezi

- un plic mai mic neinscripționat cu buletinele de vot și autocolante cu votat.

- autocolante de siguranță pentru plicuri

 

Tu pui autocolantele cu votat pe buletinele de vot, buletinele în plicul mic neinscripționat, plicul mic și certificatul în plicul mare. Sigilezi atât plicul mic, cât și cel mare cu autocolante speciale, să nu le desfacă terți. Pui plicul mare la poștă fără să fie nevoie de timbru.

 

Când ajunge la biroul electoral plicul mare e desfăcut, se verifică certificatul de alegător, te bifează în baza de date că ai votat și plicul mic neinscripționat se pune într-o urnă specială care se deschide după terminarea alegerilor. În felul ăsta ei nu știu ce ai votat tu, pentru că pe plicul mic nu apar datele tale.

 

Cam asta am înțeles eu.



#12
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 20:30

Deci solutiile ar exista. Procura, vot prin corespondenta, urna mobila. Dar atunci intai ar trebui educata bine populatia si instruita in legatura cu aceste modalitati  - si sa existe si infrastructura, materialele si fondurile necesare ca acestea sa si functioneze inainte de a se pune in discutie introducerea obligativitatii votului.



#13
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 23:29

Eu sunt de acord cu obligativitatea votului.
E complicat dar posibil, cum au facut si altii se poate face si in Ro.

De acord si cu optiunea: nu ma reprezinta nici un candidat, nu doar vot nul. Si sa se anuleze alegerile daca un anumit procent de alegatori au bifat asta.

Oricarui om oricat de izolat ar trai trebuie sa i se ofere posibilitatea fizica sa voteze.

#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 09:29

Deci solutiile ar exista. Procura, vot prin corespondenta, urna mobila. Dar atunci intai ar trebui educata bine populatia si instruita in legatura cu aceste modalitati  - si sa existe si infrastructura, materialele si fondurile necesare ca acestea sa si functioneze inainte de a se pune in discutie introducerea obligativitatii votului.

 

La noi n-ar putea funcționa votul prin procură, pentru că în Constituție se scrie că votul este ”universal, egal, direct, secret și liber exprimat”. Deci dacă am vota prin procură votul nu ar mai fi nici direct, nici secret (că îl mandatăm pe cel împuternicit cu opțiunea noastră).



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 09:40

Nici nu as avea incredere sa-mi dau votul prin procura!

 

E mai mare daraua decat ocaua sa faci o procura.

 

==

 

si ca sa raspund la intrebare. Nu sunt de acord cu votul obligatoriu. Dar daca in Romania pe buletinul de vot, ar fi trecut si optiunea sugerata de Fleur - nu ma reprezinta niciun candidat -  sunt sigura ca prezenta de vot ar fi mai mare.



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 11:26

 Dar daca in Romania pe buletinul de vot, ar fi trecut si optiunea sugerata de Fleur - nu ma reprezinta niciun candidat -  sunt sigura ca prezenta de vot ar fi mai mare.

 

Uite ca asta e o idee foarte buna care ar merita incercata la viitoarele alegeri. Si eu cred ca ar creste participarea. Problema e ce te faci daca aceasta obtiune iese majoritara? Anulezi alegerile si apoi ce se intimpla? Alte alegeri cu aceeasi participanti? 



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 12:07

Uite ca asta e o idee foarte buna care ar merita incercata la viitoarele alegeri. Si eu cred ca ar creste participarea. Problema e ce te faci daca aceasta obtiune iese majoritara? Anulezi alegerile si apoi ce se intimpla? Alte alegeri cu aceeasi participanti? 

Optiunea asta trebuie discutata.

Nu stiu in moomentul asta care ar fi solutia, dar sigur exista una.



#18
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 16:12

Hahaha.. nici eu nu as avea incredere in metoda cu procura... Ce garantie am ca persoana imputernicita de mine va vota cum vreau eu?! [:-)))]  [:-)))]  Poate ma trage pe sfoara, n-ai cum sa verifici.

 

Pentru persoanele nedeplasabile exsita ura mobila, da, dar trebuie sa te inscrii/ soliciti din timp.

Dar poate interveni o situatie, ivita mai din scurt, sau pe care nu o poti prevedea... de ex. daca faci o boala contagioasa, care te impiedica sa iesi din casa? Cum am avut eu varicela... Nu as fi stiut cu 1-2 saptamani inainte, ca o sa am, ca sa solicit urna (ma rog, nu au fost alegeri atunci, zic si eu asa si nici nu cred ca venea cineva la mine acasa cu urna, daca nu anuntam in termenul stabilit). De iesit din casa, n-ai voie, cat mai ai bubite... deci cu vot obligatoriu, ma pastea amenda.

Sau de ex cand au fost alegerile in 2008 la alegerile arlamentare, eram inca in maternitate... nu venea nici o urna mobila acolo. Si nici nu puteam prevedea exact cand o sa nasc, si cat o sa stau in maternitate... deci n-am votat, nu aveam cum.

 

Chestia asta cu urna mobila se preteaza foarte bine in cazul batranilor, care sunt nedeplasabili si pe care, normal, ii gasesti acasa. Ei fac o cerere din timp, prezinta dovezi de la medic, iar situatia lor nu are cum sa se schimbe intr-un timp scurt.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -