Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Un singur mandat pentru parlamentari. Ce spuneti?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 12:33

Limitarea mandatului de parlamentar la un singur mandat
 
O sa spuneti ca in politica ai nevoie de experienta si sunt de acord cu acest aspect. Realitatea romaneasca este insa altfel. Suntem condusi de 27 de ani de aceeasi politicieni, dinozauri in politica, aproape integral nascuti din FSN-ul din 89. Sunt oameni care au fost la putere, nu au performat, si in continuare isi doresc puterea si ne dau lectii. In politica romaneasca NU EXISTA EXPERIENTA POLITICA. Politicienii sunt la fel de incompetenți si calici ca acum 20 de ani. 
 
Parlamentarul roman nu este indemnat de principii sau de dorinta de a ramane in istorie. Nu este interesat de viitorul tarii si al poporului. Ceea ce il intereseaza este interesul personal. El se afla in parlament pentru sine, pentru afaceri. 
 
Ei bine, limitarea mandatului de parlamentar la un singur mandat de 4 ani ar face aceasta pozitie mai putin atractiva pentru “fripturisti”.  Ar aparea oportunitati pentru cei care cred ca functia de parlamentar este pentru viitorul tarii. In plus, se da sansa celor tineri sa aiba acces la politica. Reimprospatarea constata a parlamentului ar duce la mult dinamism si mult mai mult entuziasm pozitiv.
 
Aceasta masura de “Un singur mandat” ar putea sa fie insotita de o serie de Master planuri strategice care sa fie preluate de la un mandat la altul, actualizate in mod regulat prin dezbatere publica si monitorizate atenta de o serie de comisii independente. Acestea ar asigura  populatia ca macar o serie de directii strategice se pastreaza. Un exemplu simplu: construirea unei autostrazi.
 
O varianta intermediara ar putea sa fie bazata pe un model hibrid: 10% dintre parlamentari alesi NOMINAL si 90% din partea partidelor politice in todeauna la primul mandat. In acest mod, cei care performeaza primesc nominal din partea alegatorilor sansa sa mearga mai departe pentru inca un mandat independent.
 
Ce parere aveti?

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:00

Nu. Nu sunt de acord.

Se pot pierde oameni remarcabili.

Nu toti parlamentari pot fi pusi in aceeasi galeata.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:06

ca sa nu mai zic unii alesi vor fi foarte preocupati ca in acel unic mandat sa-si recupereze donatiile, cotizatiile si investitiile facute la partid si in campania electorala.

adica unii vor fura si mai mult.

stau si ma intreb cat de mult si pana cand poate fi "stoarsa" tarisoara asta....



#4
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:09

 

Limitarea mandatului de parlamentar la un singur mandat
 
O sa spuneti ca in politica ai nevoie de experienta si sunt de acord cu acest aspect. Realitatea romaneasca este insa altfel. Suntem condusi de 27 de ani de aceeasi politicieni, dinozauri in politica, aproape integral nascuti din FSN-ul din 89. Sunt oameni care au fost la putere, nu au performat, si in continuare isi doresc puterea si ne dau lectii. In politica romaneasca NU EXISTA EXPERIENTA POLITICA. Politicienii sunt la fel de incompetenți si calici ca acum 20 de ani. 
 
Parlamentarul roman nu este indemnat de principii sau de dorinta de a ramane in istorie. Nu este interesat de viitorul tarii si al poporului. Ceea ce il intereseaza este interesul personal. El se afla in parlament pentru sine, pentru afaceri. 
 
Ei bine, limitarea mandatului de parlamentar la un singur mandat de 4 ani ar face aceasta pozitie mai putin atractiva pentru “fripturisti”.  Ar aparea oportunitati pentru cei care cred ca functia de parlamentar este pentru viitorul tarii. In plus, se da sansa celor tineri sa aiba acces la politica. Reimprospatarea constata a parlamentului ar duce la mult dinamism si mult mai mult entuziasm pozitiv.
 
Aceasta masura de “Un singur mandat” ar putea sa fie insotita de o serie de Master planuri strategice care sa fie preluate de la un mandat la altul, actualizate in mod regulat prin dezbatere publica si monitorizate atenta de o serie de comisii independente. Acestea ar asigura  populatia ca macar o serie de directii strategice se pastreaza. Un exemplu simplu: construirea unei autostrazi.
 
O varianta intermediara ar putea sa fie bazata pe un model hibrid: 10% dintre parlamentari alesi NOMINAL si 90% din partea partidelor politice in todeauna la primul mandat. In acest mod, cei care performeaza primesc nominal din partea alegatorilor sansa sa mearga mai departe pentru inca un mandat independent.
 
Ce parere aveti?

 

 

10/90 mi se pare cam putin. 

Sunt oameni foarte buni care nu se identifica cu nici un partid anume. Inteleg ca nu se prea poate fara o culoare politica ( hm? ) dar de ce sa nu fie macar jumi/juma?

Uite, marturisesc, in ultimii ani eu am votat cu omul resp. Ma uit pe liste si vad oameni care-mi plac si ii votez indiferent de partid.



#5
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 17:14

10/90 mi se pare cam putin. 

Sunt oameni foarte buni care nu se identifica cu nici un partid anume. Inteleg ca nu se prea poate fara o culoare politica ( hm? ) dar de ce sa nu fie macar jumi/juma?

Uite, marturisesc, in ultimii ani eu am votat cu omul resp. Ma uit pe liste si vad oameni care-mi plac si ii votez indiferent de partid.

 

Imi dai si mie (valabil si pentru viviana) cateva exemple de parlamentari remarcabili + o serie de initiative legislative care i-au consacrat? Este o intrebare serioasa. Sunt chiar curios cu ce norme judecati cand considerati ca un parlamentar este de valoare.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 09:27

Au fost, Admin. Ca doar legile bune si foarte bune care s-au dat de-alungul timpului au fost facute si votate acolo la initiativa unora dintre ei.

 

Nu, nu pot sa vin cu nume si legi specifice. Si nici nu ma apuc sa scotocesc internetul.

 

Pe oamenii astia nu o sa-i vezi la televizor.

 

Si apoi mai gandeste-te la un aspect: nu exista atatia oameni in partidele mici si mijlocii care sa poate acoperi locurile din parlament din 4 in 4 ani.

Si astfel e posibil sa fie un numar mult mai mare de oportunisti/ oameni needucati politic intrati in Parlament.

Cred ca stii ca in partidele mari  locurile pe liste sunt "cumparate" cu bani grei recte donatii pentru partid sau pentru cel care taie si spanzura? O campanie costa foarte mult.

Fiind numai pentru o legislatura se schimba raportul de forte intr-un mod neplacut.

 

Dar ce as face eu ar fi ca parlamentarilor care s-au dus acolo doar de umplutura si ca masinarie de vot sa le interzic mandate consecutive.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -