Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Comper matematica, clasa a II-a


35 raspunsuri la acest subiect

#31
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 15:00

Si Comper, si Gazeta Matematica sunt optionale. La scoala noastra se anunta pe email catre parintii iar parintii trebuie sa trimita raspuns de confirmare, daca sunt de acord cu participarea. Copiii care nu se inscriu dau testul doar de evaluare (pt ei).

 

Personal, am tinut intotdeauna cont de parerea copilului; el nu este incantat sa lucreze in plus acasa insa, pe baza exercitiilor facute in clasa dupa modelul de concurs, isi poate da seama daca este pregatit suficient sau nu. Ni s-a intamplat sa nu se inscrie la o etapa si sa faca foarte bine pe ciorna de lucru, ne-a comunicat invatatoarea dupa aceea. In general, la noi in clasa sunt punctaje bune, cu fluctuatii de la o etapa la alta sau de la un concurs la altul, in functie de zi si context (cred ca fiecarui copil din clasa i s-a intamplat macar o data sa nu fie chiar in forma, de aceea este cred mai indicat sa se urmareasca evolutia in timp)


Editat de Adriana mica, 02 februarie 2017 - 17:33 .


#32
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 15:33

Se presupune ca aici fiecare spunem experientele asa cum le-am trait, legat de acest Comper.

Eu nu am spus ca nu e optional, am spus doar ca nu ne-a anuntat si, invatatoarea, considerand ca daca e gratis toata lumea vrea, i-a inscris pe toti.

De asemenea, am mai spus ca nu au lucrat nimic special pentru acest Comper.

 

Pe de alta parte, eu sunt uimita cum sunt copiii vostri atat de maturi incat sa zica in clasa 1-ii, a-2-a, a-3-a, hai,poate in clasa a-4-a, sunt deja mai mari, dar in clasele mici, sa zica "mami si tati eu nu ma simt pregatit, nu merg la acest concurs". As vrea sa traiesc si eu astfel de zile!!!

La noi a fost asa, intr-un alt caz: "mami vreau 10 lei pt "Amintiri din copilarie", ne da o revista, diploma, ceva!" Era vorba de un concurs(alt concurs :(, care nu stiu cum a ramas prin scoli) la care se plateste participarea. I-am spus despre ce e vorba si nu a mai vrut sa dea cei 10lei!


Editat de MadalinaM, 02 februarie 2017 - 15:34 .


#33
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 15:47

eu nu cred ca e nevoie sa se dea bani pe culegeri. arhiva cu subiecte (4-5ani) e mai mult decat de ajuns pentru orice pregatire e nevoie, doar nu e examen.



#34
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 16:48

Eu in urma subiectului de aici am aflat ca e optional Comperul. Nu cred ca vreun parinte de la clasa noastra stie ca e optional. Concursul in sine nu ma deranjeaza, am spus deja ce m-a deranjat.

 

MadalinaM, noua ni s-a spus ca doar cei cu punctaje mari au trecut in etapa a II-a.



#35
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 17:40

http://www.concursur...tica/regulament

 

"Elevii înscrişi la Etapa judeteana I sunt înscrişi automat şi la Etapa judeteana II. Pentru Etapa judeteana II vor fi înregistraţi numai elevii care participă pentru prima dată la concurs (nu au participat şi la Etapa judeteana I)"



#36
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 17:56

Madalina, noi i-am spus mereu copilului ca aceste concursuri presupun pregatire suplimentara fata de manual, ca nu-i obligatoriu sa participe insa, daca alege sa mearga, e musai sa-l abordeze cu seriozitate. De abia acum un an (cand era in clasa a III-a) a inceput sa-si puna problema asta, sa incerce sa-si dea seama singur daca e pregatit.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -