Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Fiv cu ovocite donate 110


617 raspunsuri la acest subiect

#91
monica41

monica41

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 18 februarie 2017 - 09:24

Ciao fete .Mariuca multumesc de info,inseamna ca ma mai gandesc  sa vad luna asta cat se face endo ,merg la masuratori si decid dupa.Eu n am avut pbl pana acuma ,la masuratorile trecute am avut endo bun,amu m-o gasit problemele numa.

In fine,incercsa vad daca merge pe natural iar daca nu,bag iarasi diphe si cicloprogynova ..c-asa-i in tenis.Sper sa merg fara bombardamente hormonale.

Luna viitoare merg la histero, sa vad cum e uterul Nicos te pup,sarcina cu bucurie!!Salutari la toata lumea!!



#92
Laura73

Laura73
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 17:02

am citit info de aici..sa inteleg ca la varsta mea de 44 ani si cu trompele legate inca un copil este ceva ireal??Adica numai fiv cu ovocite donate? 



#93
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 19:18

    Laura,nu e ireal sa ai al doilea prunc dupa 40ani,nu e ireal sa-l ai nici pe primul...dar trebuie sa ai hormonale bune,analizele sa fie ok.Aici scriu fetele care din pacate nu se bucura nici de analize ok nici de prunci,indiferent de varsta...si incearca cu material donat.



#94
Erika10

Erika10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 13:42

M3ryro, ai un PM si de la mine.

Salutari si bafta pentru toate fetele luptatoare!



#95
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 14:50

Erika am raspuns  [flo2]



#96
ELA_1

ELA_1
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 16:12

Buna Fetele,

 

Am tot urmarit ceea ce scrieti voi si m-am gandit sa va spun si povestea mea, eventual sa facem schimb de pareri.



#97
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 20:28

Buna tutuor, sunt noua aici, este prima data cand scriu si sper din suflet sa raman alaturi de voi, deseori am intrat si am citit insa niciodata nu mi-am facut curaj sa scriu..pana azi, Povestea mea pe scurt: 30 de ani , AMH 0.6 , un FIV in Austria la Wunscbaby ( 5 ovocite obtinute, 4 s-au fertilizat, lasate pana in ziua 5, cand s-au obtinut doi blasto) unul transferat in aprilie anul trecut - fara succes, altul acum doua saptamani - fara succes) ,Intre timp, dupa primul transfer m am operat laparoscopic pentru indepartarea unui fibrom uterin care ajunsese la 10 cm ( avea 7 inainte de stimulare ), a mai ramas unul mic de 2 m care , citez, nu pune probleme. Desi abia am aflat ( practic in aceasta dimineata) ca nici ultimul blasto nu s-a prins ( nu va mai spun cu cata temere m am dus in Austria - singura, caci sotul nu a putut veni, cat de tare m-am bucurat cand am aflat ca a supravietuit decongelarii si cu cata emotie am ajuns acasa dupa transfer..) mi-am sters lacrimile si m zis ca trebuie sa merg mai departe. 

As dori sa va intreb..din experientele voastre...ce mi-ati recomanda? sa mai incerc odata cu rezerva mea de ovocite sau sa merg direct la donate? Am luat legatura cu cineva de la doua clinici din Cehia, una a refuzat vehement sa mi faca fiv cu amh ul meu..de la cealalta inca astept raspuns..nu sunt legata neeaparat de ideea fixa dea  face cu ale mele..insa ma gandesc ca nu as vrea sa regret mai tarziu..poate nici u mai gandesc foarte clar avand in vedere esecul recent..cred ca multe dintre voi stiti sentimentul care ti l da testul negativ dupa 2 saptamani de sperante ..as vrea sa ma hotarasc pentru ca in Mai mi as dori sa fac deja fiv ul..fie cu donate fie cu ale mele..ceva sugestii, sfaturi..orice este binevenit..Mentionez ca am facut profilul de trombofilie, Immunoglobulines IgG1 - IgG4 , CIC, ANA, MBL, activated natural killer cells si cariotipul, toate sunt ok.  doar ceva valori mai scazute pentru limfocitele T CD 8+(citotoxice/supresoare) si NK. La transferul de blasto congelat am facut si Clexane . Astept cu mare nerabdare mesajele voastre! 



#98
ELA_1

ELA_1
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 20:33

Am 43 de ani si o fata de 21 de ani. de 3 ani incerc sa am inca un copil si nu iese. Toate analizele sunt bune, chiar si acuma am AMH 1.85 si restul analizelor perfecte. In fine.

Acum 3 ani dupa multe investigatii au descoperit ca am un polip si s-a presupus ca de la el era cauza. M am operat. La operatie s-a vazut si un mic fibrom care in cateva luni se facuse de 2-3cm. Doctorul a spus ca nu este o problema asa mare dar totusi sa fac tratament cu Difereline 3 luni ca sa dea inapoi.In acest timp si-a facut si sotul meu diverse investigatii si au constatat ca are prea putini de calitate fff buna si singura sansa este FIV-ul. Asa ca dupa cele 5-6 luni de menopauza ne-am apucat de primul FIV, pe care l-am facut la Wellborn. Am avut 3 embrioni de calitatea I de ziua a3-a. Considerand ca sunt batrana mi I-a pus pe toti dar nu s-a prin nici unul. Concluzia: varsta si sa ma duc in Cehia sa fac cu ovocite donate. Ne-am incapatanat si am mai facut inca un FIV cu acelasi medic la Wellborn dupa 4 luni. Alti 3 embrioni buni de ziua 3 alta dezamagire. Fara sarcina si de data aceasta. De la tratamente mi-s crescut din nou fibromul la 4cm. Am inceput sa merg la alti doctori , la alte consultatii si asa am ajuns la Columna. Aici mi s-a facut rezectie la fibrom, doar la curatat la suprafata si am incercat alt FIV cu ovocitele mele. Am avut 7 embrioni din care 3 au ajuns pana in ziua a 6-a si I-am pus pe toti. Iar dezamagiere, iar povestea cu varsta, asa ca am sunat in Cehia la Zlin la recomandarea primului meu medic si mi-am facut o programare cu ovocite donate la ei. Aici am avut parte de cel mai urat vis al meu.

      Dupa multe alte analize pe care m-au pus sa fac si sa le trimit acolo, cand am ajuns la clinica din Zlin nimeni nu-mi stia dosarul si ca am un fibrom rezectat care din cauza ultimului FIV iar crescuse in dimensiune. Am comunicat persoanei de contact, Adina ca amprenta fibromului inca o am si I-am trimis ecografii si tot ce a cerut dar mi s-a spus ca ei nu au incredere in medicii romani ca nu stiu sa citeasca o ecografie si nu se bazeaza pe ce spun ei. Asa ca la primul consult in Zlin mi-au zis ca e o problema cu fibromul, nu una mare dar este putin bombat si ia din cavitate. I-am rugat sa oprim acest FIV, sa reluam dupa ce extirp de tot fibromul daca este asa o problema. Cand au auzit ca vreau sa renunt, va dati seama ca eram la al treilea FIV , bani imprumutati, nu prea ne venea sa aruncam cu banii pe geam, au inceput sa-mi zica ca un fibrom nu este o problema prea mare ca o sa-mi puna un embrion si restul ii congeleaza si daca nu se prinde voi reveni dupa ce scap de fibrom. Am continuat procedurile, am ramas si mi s-a spus ca am 8 embrioni si ca ne vedem peste 5 zile la embriotransfer.

In ziua cu embriotransferul ne-au bagat intr-un birou si ne-au anuntat ca avem doar 2 embrioni de ziua 5 si sa ne hotaram repede ce facem cu ei. Le am cerut lamuriri de ce sunt asa putini ca eu la varsta mea din 7 am ramas cu 3 iar la o fata tanara trebuia sa am cel putin 4 si nu mi-a raspuns nimeni, doar ca atatia sunt. Am cerut poze cu evolutia lor asa cum am primit si in Romania, alt raspuns urat, noi nu stam toata ziua sa scoatem embrionii sa-i pozam, desi asta promisese-ra. Nu mai spun de discutiile in care I-am intrebat cum este posibil sa bat atata drum si sa nu-mi cunoasca nimeni dosarul. Aveam programare la un medic si m-a vazut altul si urmatoarea intalnire altu si tot asa. Cea mai urata experienta am avut-o in ZLIN. nu-I intereseaza decat banii. Doctorul meu din Romania a avut si el o discutie cu Adina, si nu mai recomanda nimanui Zlinul. Bineinteles ca nici de data aceasta nu s-au prins. M-am intors in octombrie din Cehia, in Noiembrie 2016 m-am operat de fibrom laparoscop si sunt apta sa incerc din nou. Medicii din Romania imi zic sa nu mai pierd timpul cu ovocitele mele chiar daca rezerva este buna pentru ca din cauza varstei sunt de calitate proasta. Va rog sa ma ajutati cu o clinica serioasa pentru FIV cu ovocite donate. Nu mai am



#99
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 15:31

    ELA bine ai venit si gravideala cat mai curanda!

    Pe prima pagina sunt scrise clinicile din Cehia sau Grecia unde au mai mers fete.Parerile sunt impartite,nu cred ca va putea cineva sa-ti spuna "mergi acolo" pt ca fiecare traieste experiente diferite.De Adina in schimb toata lumea s-a plans,cel putin fetele care au scris aici.Eventual poti lua legatura cu cateva clinici si vezi spre care te trage inima.Adevarul e ca toate clinicile garanteaza doar 2embrioni,deci daca ai noroc de mai multe e bine,daca nu...asta e.

    O alta varianta ar fii embrioadoptia(embrion obtinut din donatoare si donator),sunt preturi mult mai mici decat un fiv cu ovocite donate si materialul sotului.Pretul e pe 1 sau 2embrioni congelati si include transferul acestora.

    Mia bine ai venit si tu si iti doresc sa-ti vezi visul cat mai curand realizat!Legat de amh sunt fete cu amh mult mai mic care au reusit sau cu amh mult mai mare si fara rezultat.Daca iti permiti financiar si tii la materialul vostru genetic mai poti incerca cu materie proprie.Fivul  cu donate nu garanteaza o sarcina,garanteaza 2blasto si atat.



#100
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 15:55

Asa este..pana la urma totul tine de sansa..financiar mai suportam inca un fiv cu materialul meu insa mi e ca va creste si fibromul..si apoi voi ajunge din nou la operatie..am scris celor de la Reprofit,astept sa vad si parerea lor. @ Ela : imi pare rau sa aud de repetatele esecuri si experienta de la Zlin, a fost una dintre clinicile de pe lista noastra insa am vb de 3 ori la telefon cu Adina i mi s-a parut foarte agresiva..efectiv nu am putut sa continui niciun demers pentru ca nu mi-a placut tonul ei, continua sa-mi repete ca la AMH ul meu  (0.6  nu mai exista nicio sansa)..si totusi sanse sunt..exista atatea fete care au reusit, nu poti sa afirmi asta si sa o spui u atata agresivitate de parca tu esti Dumnezeu. Incearca si la Unica, Reprofit sau Reprogenesis. Fetelor apropo de Reprofit..exista lista de asteptare pt ovocite donate?  Eu inca astept email de la ei..ma gandeam ca poate stiti ceva..Weekend linistit sa aveti!  




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -