Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre Scoala 7 Bucuresti, Baneasa - Nedreptati si Incorectitudini greu de suportat in invatamantul de stat

scoli bucuresti scoala 7

2 raspunsuri la acest subiect

#1
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 08:25

Despre scoala 7 din Bucuresti multe sunt de spus. Va povestesc ce am experimentat eu intr-un an si jumatate petrecut aici - in calitate de parinte de elev inscris la pregatitoare in 2015.

 

Povestea e lunga si voi posta succesiv, in mesaje multiple, in functie de timp. Cand ne-am incris la scoala 7, nu aveam informatii despre scoala, intrucat nu locuim in zona, doar lucram in apropiere. Asa ca sper, ca prin informatiile mele oamenii interesati, care nu locuiesc in zona,  sa poata avea macar o parere despre aceasta  scoala. Evident, este o realitate subiectiva, dar s-a intamplat si noi ne transferam din scoala 7.

Daca veti gandi ca e subiectiv, incercati sa mergeti in curtea scolii la ora 12, cand parintii asteapta copiii claselor primare. Vorbiti cu ei si incercati sa aflati alte pareri.

 

1. Nivel educational mediocru, promovat de conducerea scolii.

Directoarea este o persoana blazata, foarte orientata catre atentii. Este o scoala in care nu se implica mai nimeni pentru schimbari pozitive. 

Parintii sunt tratati ca in comunism, cu atitudine de superioriite excesiva - veti constata asta doar mergand la secretariat.

Va veti simti un fel de 'nimeni' care profita de invatamantul gratiuit din scoala lor.

 

Impresia creata de secretara va fi una ca ii sunteti datori ca intrati in secretariat. Iar aceasta prima impresie nu va va parasi niciunde, atat timp cat aveti copilul in scoala. 

 

Nu ii intereseaza deloc evolutia copiilor, sunt pe principiul ,merge si asa'. Parintii cu pretentii la nivel educational cauta sa transfere copiii in scoli mai bune, dupa clasa 4.

 

Depinde cat va doriti pentru copii la nivel educational - aici este mediocru. 

 

Urmeaza intr-un post viitor despre Demnitate, Atentii Si Daruri - nu am gandit ca scoala de stat a ajuns chiar asa!



#2
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 20:06

Revin asupra postarii initiale cu precizarea ca sunt si dascali dedicati in scoala, doar ca nu sunt multi si evident, doar o parte dintre copii ajung in acele clase. Eu scriu despre experienta mea in scoala 7, cu invatatoarea la care am nimerit si cu imposibilitatea de a gasi o alta clasa pentru a face un transfer in interiorul scolii. 



#3
DanaLra

DanaLra
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 20:36

Post despre Atentii, Daruri si alte nedreptati  in Scoala 7, Bucuresti

 

La ziua portilor deschise am cunoscut oferta scolii si am ales inscrierea pentru ca:

- erau 4 clase pregatitoare cu un numar anuntat de max. 25 elevi/clasa

- am intalnit 2 invatatoare care mi s-au parut potrivite. 

 

Este un fapt obisnuit, cu totii stim, ca parintii sa opteze pentru inscrierea pe listele unui invatator preferat. 

La inscriere, noi am optat, pe dosar pentru o invatatoare. Am discutat cu aceasta inainte de inscrieri si ne-a scris in agenda pe lista dansei.

 

La inceputul anului, am aflat ca suntem in alta clasa. Toti parintii vroiau la aceasta invatatoare ( cum spuneam mai sunt si dascali buni in scoala 7).

 

Listele afisau 4 clase:

3 cu 18-20 copii si

una, cea preferata de noi si de altii, cu 27 de copii.

 

Am simtit prima nedreptate. Ulterior am aflat ca suntem genul de parinti cretini, cu principii, care nu ofera atentii cand se cuvine.

 

Dar am aflat si ca unii au oferit atentii, dar si asa tot nu au ajuns la singura invatatoare buna din acel an scolar 2015-2016.

 

In clasa in care am fost repartizati, conducerea scolii a decis sa-i repartizeze pe toti copiii cu anumite probleme de sanatate - adhd, autism. Problema ca fiind toti in aceeasi clasa erau imposibil de gestionat de invatatoare.

Atmosfera era un haos, imposibila pentru studiu. A inceput un proces continuu de transfer al copiilor catre alte clase.

 

Ne-am transferat si noi, urmand si alti copii.

 

Din cauza numarului mic de copii ramasi in clasa cu probleme, conducerea a decis ca in anul urmator aceasta clasa sa fie desfiintata. Copiii ramasi au fost repartizati in celelalte 3 clase. 

Copiii cu problme de sanatate au fost repartizati fiecare in clase diferite si acum atmosfera este una normala, ei nu mai constituie un factor perturbator, ci sunt integrati cu usurinta, nefiind toti in aceeasi clasa. Daca se proceda asa de la inceput, nu ramaneau 3 clase din 4.

 

Asadar, din 4 clase cu un numar mic de elevi, din cauza conducerii scolii 7, au ramas 3 clase cu numar mare de elevi.

 

Inca o nedreptate...

 

Postul urmator va fi despre extraordinara experienta cu INVATATOAREA SUPLINITOARE CARE ARE PROPRIUL COPIL IN CLASA




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -