Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor! Copil sechestrat iar poolitia nu vrea sa ajute!


19 raspunsuri la acest subiect

#1
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 14:51

Asta vara prin niste prieteni am cunoscut o familie de romi dintr-un sat de langa Buzau.  Oameni linistiti, cu patru copii pe care ii cresc foarte frumos, desi in mare saracie.  De Sf.  Vasile au venit la ei in vizita niste veri din partea mamei pe care nu-i mai vazusera de peste 10 ani. Le-au adus copiilor tot felul de cadouri, iar spre sfarsitul vizitei si-au exprimat dorinta sa le ia pe fetele mari de 7 si respectiv 12 la ei pentru o saptamana, pe perioada vacantei scolare.  Fetele au fost incantate dar mama a refuzat.  Fetele s-au pus pe plans, iar rudele pe insistat, pana la urma, a cedat si le-a dat voie sa mearga cu conditia ca verii sa le aduca inaoi dupa o saptamana.  Fetele au avut telefon  mobil la ele.  Dupa o saptamana cand au vazut ca nu da nimeni niciun semn de viata vizavi de returnat copii l-a trimis pe sotul sa le ia.  Au trecut cateva zile in care au trebuit sa faca rost de bani de tren, rudele stand pe langa Bacau.  Cand a ajuns acolo sotul (care nu este tatal biologic al celor doua fete mai mari) a gasit-o pe cea mica inchisa intr-o camera plangand, iar cea mare de 12 ani (care este un betisor de fata) era impbracata indecent, fardata strident si inconjurata de vreo 10 barbati.  Fata era si in stare de ebrietate sau drogata.  Cea mica a fugit plangand in bratele lui, dar cea mare a refuzat sa plece cu el injurand si folosind tot felul de obscenitati (vocabular si comportament pe care ea nu l-a avut inainte, nefiind permis in familia lor).  Tatal socat a incercat sa o faca sa plece, la care au sarit toti tiganii de acolo zicandu-i ca il omoara daca nu o lasa in pace, si amenintandu-l ca daca se duce la politie il omoara.  I-au mai zis sa o ia pe cea mica si sa plece ca oricum ea e prea mica si n-au nevoie de ea.  Omuil a venit zdrobit acasa de unde a sunat la politie, care i-a raspuns ca trebuie sa faca mama plangere in persoana daca vor sa-l ajute.  Intre timp, din ce a mai povestit cea mica reiese ca o"vrajesc" cu tot felul de promisiuni pe cea mare pregatind-o pentru prostitutie. Parintii disperati i-au sunat pe prietenii nostri prin care i-am cunoscut si noi, iar acestia ne-au contactat pe noi.  Sotul si cu prietenii au plecat imediat din Bucuresti inspre Buzau (domiciliul fetitei) unde au luat legatura cu Protectia Copilului si au dat declaratii.  Protectia copilului le-a spus clar ca ei nu pot face nimic si ca trebuie sa apeleze la politia de satul unde e fata, si ca doar ei pot face ceva.  Intre timp eu am sunat si la protectia copilului Vaslui si am raportat cazul.  Protectia Copilului Buzau a sunat politistul din sat care le-a spus ca o sa se duca sa ia copilul cu care o sa-i astepte la sectie.. O mare minciuna.  Cand au ajuns ai nostri la el aseara politistul le-a zis clar ca el nu vrea sa se duca singur sa ia copilul de frica, si ca sa cheme pe cineva de la protectia copilului Vaslui sa vina cu el, ca sa aiba el justificare in fatza clanului de tigani ca legea l-a obligat sa vina sa o ia.  I nostri au ramas in Vaslui peste noapte, iar azi dimineata au fost deja la protectia copilului care a spus clar ca nu poate sa mearga cu politistul, iar apoi de la politiua judeteana au primit acelasi raspuns, cum ca nu ei ar trebui sa o faca ci protectia copiluli.  Cu totii se spala pe maini iar noi inebunim intre timp cu gandul la copil.  La aceasta ora, politia, singura in masura sa faca ceva nu misca un deget.  Nu stim ce sa mai facem.  Sa nu mai zic ca politia le-a dat cele mai hilare sfaturi, gen: sa mearga la agresori acasa sa incerce cu frumosul sa ia copilul, iar daca vad ca se ingroasa treaba sa sune la 112.si alte aberatii de acest gen. 

 

CE SA FACEM SA SCOATEM COPILUL DE ACOLO!

 

PS nu am timp sa recitesc ce am scris, sper sa fie inteligibil.



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 15:00

ar fi de mare ajutor daca acest caz ar ajunge urgent in mass-media, imediat s-ar implica toate institutiile abilitate.

stiu ca mai toate televiziunile si ziarele tabloide au linii telefonice sau adrese de mail pentru stiri, ponturi, dezvaluiri.

christian sabbagh, de la kanal d, are pagina oficiala de FB, incearca sa-l contactezi acolo.



#3
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 15:10

Politistul le-a zis ca poate sa cheme si televiziunea, el tot nu se duce.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 15:13

atunci ar trebui chemate forte suplimentare gen jandarmi sau mascati.

si politistul in cauza ar trebui urgent reclamat la superiorii lui, nu e posibil sa aiba o astfel de atitudine si reactie.



#5
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 15:26

Cum?  Asta e intrebarea mea.  Cium chemam mascatii, sau jandarmii, sau oricine altcineva?  Daca politia ne ignora!  Superiorii politistului sunt cei la care s-a dus astazi la Vaslui!


Editat de greieras, 18 ianuarie 2017 - 15:27 .


#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 15:35

112 sunati si spuneti sa a fost rapita, ca politia locala refuza sa faca ceva!



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 21:23

Inconjurata de 10 barbati, asa repede cu obscenitati in comportament si limbaj... ma tem pentru integritatea ei fizica si psihica.

 

De situatie ce sa zic, e si asta o parte de Romanie.



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.956 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 23:42

Categoric mama sa sune la 112 si spus ca e vorba de o rapire de minor. Au obligatia sa intervina.

Ce politisti idioti...dar ei nu stiu sa ceara sprijin daca sunt depasiti de o situatie? Intr un stat de drept ar zbura din functii.

#9
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.974 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 07:38

De parca in strainatate n-ar exista cartiere rau famate in care nici politia nu se aventureaza ...  [:-@]

In plus lasi 2fete cu niste straini ?! Oamenii aia au venit dupa fete cu un scop clar, cine n-a inteles asta ?! 

Edit. nu-i rapire, ci mai degraba sechestrare. 


Editat de dana vio, 19 ianuarie 2017 - 07:42 .


#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.956 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 08:10

Dana_vio, ca intotdeauna esti malitioasa cand posteaza cineva din diaspora. Nu am afirmat nicaieri ca n ar exista si prin alte parti cartiere rau famate. Doar ca atunci cand politia locala se vede depasita de situatie cere intariri.Nu exista sa refuze sa intervina in vreun fel, adica, nu intru in cartierul x, vedeti va de treaba.
Mentalitatea asta jemanfisista, nu ma bag, sa se descurce intre ei, bag seama ca e aceeasi de la Senatorul melcilor incoace.

Esti malitioasa si apropo de parinti care or fi fost naivi, simpli in gandire, dar tot trebuie ajutati de autoritati sa si recupereze copilul.

Rapire e si atunci cand unul din parintii separati nu aduce inapoi copilulla celalalt parinte, cu atat mai mult in acest caz. In fine, rapire sau sechestrare de minor, tot extrem de grav e.

Greieras, sper ca au sunat deja la 112, nu e de amanat.


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Astăzi, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Astăzi, 18:53

  • Am ales numele pentru fetiÈ›a

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 18:41

  • Prima băiță acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 16:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -