Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Comportamentul clientului roman


36 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:23

vai sa vedeti in magazinele din Cipru - se scot si pliculetele de ness din pachetele cu pliculete.



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:27

Ah, da, in state mi s-a intmplat mie si la Paris.

 

Si la mega image de Romania am vazut persoane care schimbau ouale din cartoane.  Adica le puneau pe alea cu pret mare in cartonale cu oua de calitate mai joasa.

Apoi ketchup am luat o data si la casa a simtiti la mana ce este pe jumatate gol si mi-au povestit ca exista persoane care il desfac si il pun in diverserecipiente aduse de acasa.

 

Dar mi s-a intamplat si invers, sa grseasca producatorul adica acum 2 zile am luat un plic de piper boabe. Normal, nedesfacut, m-am garbit si cand am ajuns acasa am gasit doar o singura boaba. [:-)))]

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Aici cei ce maninca pun ambalajul la un loc cu marfurile ce le cumpara si platesc pentru ce au mincat. Mai ciupesc cite o boaba de strugure sa vada daca e dulce, dar nu la modul sa manince in cantitati mari. Nici lucruri furate din cutii nu am vazut, dar or fi, nu zic.

 

In schimb in sales sint marfuri aruncate pe jos, o nebunie in magazine, zici ca a trecut furtuna.



#13
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:18

La haine am vazut ca mai dispare cate ceva: de ex la rochitele care vin set cu ciorapei, dispar ciorapeii. In seturile de 5 sau 7 bodysuit ptr bebei, mai dispare cate unul. Dar e exceptie, nu regula. La mancare am vazut ambalaje stalcite dar nu neaparat furat din ele.



#14
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:28

Ce se intampla e ca supermarket-urile returneaza producatorului sau en-gross-ist-ului marfa distrusa si nu ii da banii pe ea. De-asta nu-i intereseaza. De exemplu producatorul aduce 100 de iaurturi. Supermarket-ul vinde 60, atat plateste producatorului, restul le returneaza asa cum sunt, gaurite, state la caldura (la casa), expirate, etc.

 

Cel putin asa mi-a spus un prieten proprietar de fabrica de mezeluri care prefera sa le distribuie prin magazine mici, de cartier, supermarket-urile mari avand conditii foarte proaste pt micii producatori.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:38

Ce se intampla e ca supermarket-urile returneaza producatorului sau en-gross-ist-ului marfa distrusa si nu ii da banii pe ea. De-asta nu-i intereseaza. De exemplu producatorul aduce 100 de iaurturi. Supermarket-ul vinde 60, atat plateste producatorului, restul le returneaza asa cum sunt, gaurite, state la caldura (la casa), expirate, etc.

 

Cel putin asa mi-a spus un prieten proprietar de fabrica de mezeluri care prefera sa le distribuie prin magazine mici, de cartier, supermarket-urile mari avand conditii foarte proaste pt micii producatori.

Eu stiu ca sunt niste asigurari ,pe anumite sume,care acopera genul asta de pierderi.



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 21:27

Si aici din pacate supermarketurile, mai ales cele cu preturi mic, lucreaza cu mimin de personal. Dar in general sunt curate si clientii civilizati. Lipsa de personal se remarca in special la casele de marcat unde se asteapta mult. Cand se mai deschide o casa si esti primul te simti de parca ai fi castigat jack potul!



#17
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 23:12

Uite, ceva ce mi se pare naspa este ca in UK la magazinele de pantofi (cele unde te poti servi singur din raft) toata lumea lasa incaltarile probate langa bancute. Toate incaltarile. Daca te nimeresti dupa ce au probat 4-5 persoane si nu a apucat nimeni din personal sa vina sa 'despantofeze' trebuie sa faci slalom si/sau sapaturi sa gasesti banca. Atitudinea asta de 'nu e treaba mea' am vazut ca o au si in alte magazine cand agata/ rastoarna un produs- impricinata/ul nu se apleaca sa il ia de jos sa il puna la loc.



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 23:44

Aici am văzut în Lidl multi clienți care desfac ambalajul, să pipăie si sa cerceteze produsul. Majoritar cei în vârstă fac asta. M-am stresat de câteva ori să le explic că dacă nu vor să-l cumpere nu e corect să strice ambalajul, dar am primit niște priviri ucigătoare, ignore sau apostrofat, așa că am renunțat. Dacă sunt liniștită în ziua respectivă, prefer să o închei așa, dacă deja am mai avut ceva conflicte, atunci le spun. Procedez așa din motiv că nu pot/stiu să atrag atenția frumos, nu stiu ce cuvinte ar fi cele mai potrivite în astfel de situații, si de obicei sună a ceartă dialogul meu. Eu nu as face niciodată asa ceva, si ma enervează, pe de altă parte, excesul de zel la unii bodyguards care mă apostrofează ca nu am pus eticheta pe punga de pufuleți desfăcută a fi-mii.... Si pe cei care fură de-a dreptul nu-i mai văd, sau le e teamă să îi vadă...



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 23:46

Pe punga cu care am intrat în magazin, în timp ce copilul manca, nu luată de pe raftul lor



#20
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 07:29

Ce se intampla e ca supermarket-urile returneaza producatorului sau en-gross-ist-ului marfa distrusa si nu ii da banii pe ea. De-asta nu-i intereseaza. De exemplu producatorul aduce 100 de iaurturi. Supermarket-ul vinde 60, atat plateste producatorului, restul le returneaza asa cum sunt, gaurite, state la caldura (la casa), expirate, etc.

 

Cel putin asa mi-a spus un prieten proprietar de fabrica de mezeluri care prefera sa le distribuie prin magazine mici, de cartier, supermarket-urile mari avand conditii foarte proaste pt micii producatori.

 

Ca sa nu mai spun ca fac comenzi de 100iaurturi, 45lapte, 7sana, 8bare de salam etc. 

Cine vinde prin supermarketuri o face doar ptr reclama. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -