Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


371 raspunsuri la acest subiect

#141
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 14:08

A fost la un moment dat un incident, intr-una din zilele cand nu a dormit, probabil ca nu a stat in liniste, ca deh, e copil, si mi-a zis educatoarea ca mama fetitei X a venit foarte revoltata ca copilul ei nu si-a facut somnul din cauza Mayei. Aveam niste draci atunci de cred ca o luam la bataie p-aia daca imi iesea in cale. Asta e situatia, e copil, nu poate dormi obligata si la comanda si ea ar trebui sa isi asume ca intr-o grupa cu 30 de copii, se va gasi mereu cate unu care nu doarme. Acum M e mai mare si intelege mai bine si in zilele in care nu doarme banuiesc ca sta cuminte ca nu mi s-a mai plans nimeni de ea. Cand o mai iau de la gradi si o inteeb pe educatoare daca a dormit imi zice: e, a dormit! Doar o stiti cum e! Deci s-au obisnuit si ele cu ea. 

 

Asa ca fii tare pe pozitie si du-te cu tupeu si  sustine-ti copilul in fata lor.

Acum banuiesc ca nici Luca nu urla si sare tzontzoroiul in pat la ora de somn si poti discuta cu el sa stea linistit. Asta daca nu sunt de acord cu "sa faca altceva" in orele alea



#142
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 16:54

Hello.

Kytana daca aceea e singura gradinita din zona trebuie să discuti cu educatoarele /directoarea sa găsească solutii. Si eu stiu la gradinite de stat care nu dorm. Dar, asa cum zice Oli stau cuminti in pat. Finul meu acasa cu parintii nu doarme dar la gradi doarme. Iar cu caietele de activitati eu nu am auzit de la fina mea sa facă ceva f greu. Programa e aceeași si la stat si la privat. Au pe saptamana aceleasi teme: Anotimpuri, ceasul,,familia ...etc. La.noi sunt afisate jos pe toata luna si le)am confruntat cu fina mea care are baiat la stat si sunt aceleași. Andrei nu are caiete ci fise. Acum fac despărțiri in silabe, vecinii cifrelor....fise cu multimi....eu cred ca totul se va rezolva daca discuți. Succes


Editat de norma36, 19 ianuarie 2017 - 20:49 .


#143
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 19:14

Matei e la privat la Montessori deci nu pot sa contribui cu comparatii relevante. El doarme la pranz si nu am auzit discutii ref cei care nu dorm. Sunt grupa tot de 3-6 ani mixt asa e Montessori. Andra a fost prea demult si tot la privat. DAR nu am auzit asemenea plangere de la alte mamici care au copiii la stat deci cred ca ai nimerit tu pe unii mai... "altfel". Am auzit la stat plangeri ca dupa amiaza ii pun des cate 2 ore la desene animate. Mai multe mamici in parc, cu copiii la gradi diferite, comentau la fel. Atat



#144
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 19:54

Da si am uitat sa completez ca la gradi la Andrei (privată),au grupa pt cei care nu dorm si fac activitati.



#145
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 21:04

Caietul este ciudatel, din punctul meu de vedere. Saptamana aceasta au facut despre dinozauri iar in caiet li se cerea sa isi dea fiecare cate-o nota. 

Eu am intrebat de la inceput de somn si directoarea mi-a zis ca daca nu doarme trebuie luat acasa ca nu au personal si nu are cine sta cu el. Tot directoarea spunea ca sunt cate 26 in grupa, dar la Luca sunt un max de 15, restul mi-a spus mai pe soptite o alta educatoare i-au retras parintii fiind nemultumiti. 

 

Oli, Luca este plin de energie. Non-stop. La gradi in Germania insa niciodata nu s-au plans educatoarele de el, mereu imi spuneau ca e linistit; uneori chiar ca mergea in camera special amenajata pt copilasii care voiau liniste sau sa doarma si se odihnea. Probabil ca se tipa si atunci el nu reactioneaza bine, deloc. Evident Luca nu povesteste. Din cate am inteles ieri facea precum calutul din gura - stii voi, zgomotul specific -

 

Cand am vizitat grupele cred ca 2 copii dormeau, restul erau chinuiti cu lumina aprinsa cate 2 ore in patuturi si schimbati in pijama. Mare pacat, sincer. 

Ah, inca o intrebare: daca lipsesc mai mult de 3 zile de la gradi va trebuie aviz epidemiologic?

Mi-au sugerat sa il tund mai scurt ca *e mai bine pt el*. o.O Cica de paduchi sau alte cele. Pai si daca era fetita ce, ma puneau sa o tund scurt? 

 

Na, pana ne permitem privat, raman aici cu el. 



#146
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 19 ianuarie 2017 - 21:58

Hello. Deci nu pot sa cred ca v-au zis sa il tundeti. Exact asa..fetitele cu parul lung nu iau păduchi? La Andrei nu se cere aviz....dar stiu ca la stat da, desi stiu ca unii medici dau fara sa vadă copiii. La.Andrei este asistenta (toata lumeaii spune doamna.doctor....deci nu stiu ce e ) care e zilnic de la 7 la 13.30 si ii verifica pe copii. Dar degeaba...le spune la.parinti sa nu lase copilul ca e bolnav si părintele lasa punga cu siropele si.isi lasa.copilul acolo....si.mai si spune cate unul ca de aia le dă bani sa aibă grijă de copil....



#147
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 06:47

Neatza. La noi cer aviz da. Si au asistenta non-stop si nu ii primeste bolnavi. Noi preferam asa. Zi frumoasa!



#148
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 25 ianuarie 2017 - 08:45

Neata!

Din vara David nu mai doarme la pranz daca e acasa. La gradi doarme. Nush cum fac. Oricum dorm putin, îi culca dupa ora 1 iar la 3 si umpic incep sa se trezeasca. La 3 jumate cand se desxhide usa bulucesc bunicii. Asa ma enerveaza ca ar putea veni mai tarziu, programul e pana la 6. Insa din cauza grabitilor îi trezesc pe toti.

David are caiete cu activitati de la grupa mica: sa coloreze cu albastru obiectele de igiena (sapun, pasta de dinti), sa coloreze rosu merele si galben perele, etc. Nu sunt grele. In fiecare zi au altceva, cum spunea Norma. Coloreaza, decupeaza, lipesc si se joaca. E foarte bine. La afiseaza pe hol lucrarile iar cei mici sunt tare mandri cand ne arata ce au facut.

Aviz se cere daca lipsesc 3 zile consecutiv. Chiar daca lipsesc luni sau vineri, se considera 3 zile. Uneori ducem, alteori nu. Asistenta îi vede in fiecare dimineata. Au fost cazuri cand asistenta a refuzat sa primeasca un copil bolnav iar educatoarea l-a primit. Inconstienta parintilor, ce sa zic.

Noi suntem bine momentan, pe tratament cronic. Eu mai lucrez pana la sf lunii. Farmacia nu mai merge asa ca ultimul venit, primul plecat. Oricum am nevoie de o pauza.

V-am pupat!



#149
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 06:24

Buna dimineata!

Corina tin pumnii stransi sa gasesti rapid alt job si mai bun decat asta (bani, flexilitate program, si sefi+colegi de gasca)



#150
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 06:30

Hello.

Corina, imi pare rau ca nu merge farmacia desi aveam senzația ca merg f bine farmaciile in Romania.

Noi am revenit la job/,gradi. Andrei a avut fix o luna de vacanta. La schi a fost super incantat. A ascultat de antrenor, din a doua zi l)a dus pe pârtii. A fost incantat ca a jalonat pe pârtie, ca s-a dat cu telescaun, teleschi....după masa la cabana cu 11 copii era super distractie. Am dus jocuri de acasa, au mai si dansat sau cântat. Chiar a fost o tabără reușita. Sper sa reușim sa mai mergem o saptamana sezonul asta.

La gradi asa cum spuneam ....ieri o mamica si-a adus un copil f bolnav si asistenta a zis ca nu il poate primi si mamica i-a întins punga cu medicamente si a zis ca nu are cu cine il lasa si a plecat. Sotul meu a zis ca tusea groaznic. Nu era in grupa luiAndtei dar tot se întâlnesc la masa sau pe holuri.

Aaaaa si am uitat sa va spun ca Andrei a pus mana pe un bec fierbinte desi ikam spus de nenumărate ori ca arde si acum are trei besici la mana dreapta pe buricele degetelor (degetul mare, aratator si mijlociu) . Nu vreti sa stiti cat a plâns săracul.......asta e ....curiozitatea a învins de data asta.

Sa aveti o saptamana minunată si sănătate maxima.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -