Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici de August 2017 (Pepenasi de August 2017)

sarcina august 2017

1032 raspunsuri la acest subiect

#211
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 09:12

Mulțumesc fetelor! Am vb si cu dr mi-a recomandat vitamina c cu propolis, ampicilina, paraceramol in caz de febra, dar nu e cazul si ceaiuri calde. Fetele de pe celelalte forumuri ziceau de stodal si oscilococcinum. Mi-e frica de antibiotic, as tinde spre naturiste, nici nu stiu cum e mai bine.



#212
Elena06

Elena06
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 09:41

Ce de burtici noi pe aici! Ma bucur sa va "cunosc". Imi doresc pentru  toate sa trecem cu bine peste caruselurile emotionale si fizice ale sarcinii si sa ne tinem in brate bebelusii.

 

Eu cred ca anul asta n-am intrat deloc. Aproape o luasem razna cu mutatiile de trombofilie si citind atatea povesti vedeam numai scenarii pesimiste. Intre timp m-am linistit si am acceptat ca suntem diferite, cu sarcini diferite, cu situatii diferite si chiar mutatii diferite la trombofilia asta sau legate de orice alte diagnostice. Plus ca miracolele pe care le purtam acum in burtica au fost ajutate sa ajunga pana aici si de acel "ceva" care este mai presus de noi. Pt mine asta nu inseamna sa ma culc pe o ureche, dar nici sa cred ca totul tine de mine si vad ca este atat de important sa fiu linistita, sa nu ma stresez si sa las lucrurile sa evolueze...

 

Plus ca mi se par asa rare controalele incat uneori as vrea sa fac ca Ruxandra, eco cat mai dese, dar ma abtin.  [batcap]

 

 

Elena, ma bucur ca mai este cineva din Constanta aici. Tu pe cand ar trebui sa nasti? Eu am DPN 14 august, dar am o operatie ce impune cezariana si deci probabil va fi inceputul lui august daca totul va decurge bine in continuare.

 

Eu am schimbat ginecologul intre timp, nu numai din cauza trombofiliei, dar voia sa ma bage pe antibiotic din sapt 10 pt ceva ce nu necesita asa ceva conform parerilor altor doctori. Am fost si la Dna Adam (mi-a zis la fel sa continui cu acid folic 5 mg), iar noul ginecolog mi-a bagat Aspenter si mi-a spus sa merg unde vreau eu sa ma lamuresc, desi el zice ca nu e cazul sa ma sperii.

 

Cu o zi inainte sa plec spre Uscatescu (inca nu eram cu inima impacata, mi-era teama sa nu iau anticoagulante degeaba, citisem si cazuri in care au facut rau) dau peste un comentariu pe un forum ce nu avea legatura cu sarcinile sau trombofiliile. Citeam sa ma relaxez.  [:)] si acolo era cineva care zicea povestea experienta cu Uscatescu (nu era de rau), dar recomanda pe altcineva. Si am simtit eu sa merg la acel dr. Atata tot. Mi-am ascultat intuitia si am mers la Bucuresti la un domn hematolog care nu numai ca m-a lamurit, dar il consider un inger de om, cu rabdare si care m-a luat pe toate partile cu sarcina, mai ceva ca ginecologul meu. A facut corelatii intre toate analizele pe care le am, mi-a palpat splina, mi-a luat tensiunea, mi-a pus o groaza de intrebari, i-am aratat si lucruri care nu aveau legatura cu sarcina. Mi se parea o enciclopedie.

 

M-a lasat pe Aspenter pana in luna 7 si in functie de ce mi-a scris pe foaie (vreo 2 pagini de fapt), mi-a zis sa ne vedem sa decidem daca trecem pe Clexane, sa iau acidul folic o data la 2 zile si din sapt 12 sa iau fier.

 

Mai rau e ca nu am incredere totala in niciun ginecolog din Constanta, dar nu ma simt in stare sa alerg toata sarcina la Bucuresti. Plus ca si acum am ales cu inima. Si ce e mai rau e ca doi oameni au pareri diferite. Lasand la o parte lucrurile care sa zic ca nu mai conteaza acum (gen prima imi spune ca am ovulat pe stanga, cel de acum imi arata clar ca am ovulat pe dreapta), dr initiala nu a vazut un fibrom si un hematom decidual. Cum naibii?

 

Fibromul stiam ca il am, dar stiam ca e exterior si am zis ca poate nu se vede la eco. Chiar am intrebat-o si mi-a zis "Ce fibrom?", dar hematomul? Dr de acum imi zice ca fibromul nu pune probleme. Eu nu eram in tema cu hematomul (8 sapt de sarcina) si nu am stiut ce sa intreb, l-am intrebat doar daca pune probleme, la care el: "Multe femei au in sarcina asa ceva". Am ramas ca in pom pana la eco de 12 sapt, peste 2 sapt de acum incolo. Nu tratament, nu recomandari, nimic. Hematologul ma intreaba: "Si v-a dat Aspenter cu tot cu hematom?". Eu ce sa ii zic... Se presupune ca doctorii stiu ce fac si ca tb sa ai incredere in dr tau, altfel innebunesti.

 

Din fericire nu am si nici nu am avut nicio sangerare, niciun simptom. Asa ca oi vedea peste 2 saptamani daca mai e acolo sau ba.

 

Fetelor, ma scuzati daca am scris un jurnal, dar cand incep nu ma pot opri. Va imbratisez si astept sa citesc numai vesti bune! 

Offf...Thea, prin cate trebuie sa trecem unele dintre noi pentru a ne strange puiul in brate. Mi s-a ridicat parul pe mine cand am citit lungul tau mesaj. Eu pana la 32 de ani n-am fost niciodata insarcinata, iar acum sunt, datorita unui FIV. Dupa tot tratamentul cu Gonal, Gonapeptyl s.a. am avut un singur ovocit. Adica, la fel ca intr-o luna normala, cand nu sunt supusa niciunui tratament. Ovulul n-a vrut sa se fecundeze, asa ca i-au facu ICSI. In cele din urma s-a dezvoltat un embrionas de opt celule care s-a si prins.  Prin urmare, am mari emotii! Sper sa fie totul bine pana la final. Inainte de FIV, mergeam la dr. Fawaz. Acum l-am ales tot pe el pt a-mi urmari sarcina. Sper sa fi fost o decizie buna. Despre singura mutatie pe care o am - MTFHR a1298c heterozigot, mi-a spus ca nu-mi va cauza nicio problema, dar totusi sa iau Aspenter si acid folic de 5 mg. La dna Adam n-am reusit sa ajung inca. Imi poti spune, tu ai aceeasi mutatie sau mai multe? La ce ginecolog mergi? Aaaaa.... si ce era mai important: DPN - 30 AUGUST.  



#213
anly

anly
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 10:06

Buna fetelor,

 

Dupa cum spunea mama mea: "Noaptea este un sfesnic bun!". M-am mai calmat dupa sperietura de ieri cu analizele :)

Multumesc mult Ruxandrra pentru raspuns. Ai contribuit la relaxarea mea din aceasta zi. Luni am programare la doctor pt interpretare analize si revin atunci cu vesti, sper eu bune [flo2]

 

Cat despre noul topic, nastere la privat sau stat, eu am ales privat. Sunt in Bucuresti momentan si cred ca voi achiziona pachetul de sarcina de la Sanador. Ma gandesc sa astept un "Baby expo" sau "Baby Boom" sa vad daca au ceva oferte.  DIn cate am mai citit pe net se pare ca vin cu oferte in acea perioada. Argumentul meu pentur alegerea facuta este strict financiar si moral: nu suntem (eu si sotul) persoane care sa mituim asiatente/medici etc. Poate doctorul gnecolog de la stat imi va taia "chitanta" dar de asistente nu scapi cu una cu doua... Iar eu am avut intamplari nefericite de fiecare data cu ele. Stiu ca sunt si persoane foarte ok (am intalnit cateva, dar nu la ginecologie [:D] ). Asa ca, avand suma deja stabilita, o directionez spre privat.

 

Un weekend placut, tuturor!



#214
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 10:07

Claudia:din curiozitate întreb, unde ai făcut FIV-ul?

La welborn Bucuresti cu Dr. Bolintineanu Alina.



#215
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 10:13

Mulțumesc fetelor! Am vb si cu dr mi-a recomandat vitamina c cu propolis, ampicilina, paraceramol in caz de febra, dar nu e cazul si ceaiuri calde. Fetele de pe celelalte forumuri ziceau de stodal si oscilococcinum. Mi-e frica de antibiotic, as tinde spre naturiste, nici nu stiu cum e mai bine.

Da Oscilococcinum si stidal sunt homeopate, parerea mea ca sunt zahar si atat, ampicilina e permisa in sarcina, cred ca trebuie sa iti asculti medicul, o infectie e mai periculoasa decat antibioticul.



#216
Ruxandrra

Ruxandrra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 10:30

claudia :) acolo lucrez eu de luni. Dacă vrei in privat, tot la Wellborn îl găsești pe dr Mitroi și pe dr Burlacu. Știu ca ei nasc in privat



#217
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 11:52

Ruxandrra in privat vreau sa nasc, am si un abonament la medicover in care imi intra toate analizele de sarcina, dar inca nu m-am hotarar la ce medic.



#218
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 12:12

Ruxandra, din punctul meu de vedere scoica si landoul sunt inutile. Bani multi pentru nimic. Inconfortabil, greoi... Un carucior simplu pe care sa il poti intinde pe spate complet, ca sa fie adecvat pentru un nou-nascut, este suficient. Pentru Michella am cumparat Chicco Urban. Simplu. Fara scoica. Se face si ca un landou, si il pot folosi pana nu mai am nevoie de el. Insa nu il recomand neaparat pe asta, decat daca stai la casa sau crezi ca nu ai nevoie sa il ridici pe sus. Modelul asta e greu (mie mi-a placut ca e foarte spatios pentru bebe). Insa sunt alte modele mult mai usoare. 

 

La scaune auto vorbeam de crash test. Sunt scaune auto pe care le poti folosi de la 0 luni si pana la 4 ani (ca sa nu schimbi de prea multe ori scaunul auto) si dupa aia iei unul pana la 36 kg... Pentru bebe jr o sa iau Bebe Confort Milofix, a trecut cu bine de teste si e la un pret accesibil. Pentru Michella o sa iau acum Joie Trillo Schield, idem, securitate si pret ok. 

 

https://www.tcs.ch/f...sieges-enfants/

E un pdf aici la sfarsit, vezi stelele date, etc...

 

https://www.allobebe...siege-auto.html

 

http://www.race.es/s...llas-infantiles

 

http://www.securange...--coque-nacelle

Daca vrei neaparat genul asta, dar atunci la un an trebuie sa iei alt scaun...


Editat de Michella2016, 20 ianuarie 2017 - 12:13 .


#219
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 12:29

Apropo de celulele stem, nu, nu voi face asta, medicina mai are multe progrese de facut pentru a fi cu adevarat util. Pana atunci, cred ca e doar o hotie care mizeaza pe emotiile parintilor. 


Editat de Michella2016, 20 ianuarie 2017 - 12:41 .


#220
iepuremic

iepuremic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 12:42

Michaella multumesc pentru informatiile pretioase, chiar aveam in plan in weekend sa caut despre scaun, patut si carucior. 

In alta ordine de idei, a venit rezultatul secretiilor si pentru prima data in viata mea (si imi fac analiza si pap anual) am fost diagnosticata streptococ b pozitiv. Ca sa fie si mai bine, sunt alergica la penicilina. 

Programarea la medic e sapt viitoare (pentru ca abia miercuri iese pap-ul). 

Am citit cate ceva pe net, din cate am inteles un procent destul de mare de femei ar fi purtatoare, deci incerc sa nu ma panichez. A mai patit cineva asta si a discutat deja cu un medic ?  

Multumesc. 





Etichetat si cu sarcina, august 2017

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -