Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Si... 3 milioane de voturi merg la?


20 raspunsuri la acest subiect

#11
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:28

Da, viviana, de acord ca e impotriva doctrinei liberale. Insa nu cred ca un partid, orice partid, se poate opune organizarii unui referendum solicitat de 3 milioane de cetateni. Chiar daca este impotriva ideologiei de partid, cand societatea doreste ceva, nu te poti opune. In plus, nu au spus ca-si vor indemna adeptii cum sa voteze, ci doar ca vor sustine organizarea acestui referendum. Cred (nu sunt sigura) ca ar fi cumva si un pic ilegal sa nu adopte aceasta conduita.

 

Dincolo de asta, vom vota dupa cum ne indeamna constiinta la acest referendum, dar faptul ca trebuie organizat mi se pare clar. Si la fel de clar mi se pare ca e nedemocratic sa te opui organizarii lui....

 

Edit: Si daca au facut-o in scop electoral, cred ca o sa-si ia o tzeapa cat China de mare....

Crezi ca de-asta au facut-o? 


Editat de BlackCat4evR, 16 noiembrie 2016 - 11:30 .


#12
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:33

Pai si la ce va asteptati? Sa scape moralii politicieni, plini de virtuti si curati ca neaua asa o ocazie? Cum altfel sa distraga atentia publicului de la tonele de bube pe care fiecare partid le are in cap? De la dosarele penale, de la toata mizeria, in general? Le-a picat o placinta pe pofta multora si era pacat de la Dumnezeu sa nu profite.



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:38

Sunt absolut sigura ca nu vor avea liberalii prea mult de castigat din asta , e o prezumtie falsa . Votantii psd ului vor merge pe aceeasi linie , iar ideea referendumului am inteles ca este adjudecata de o alianta care il are in frunte pe Marian Munteanu . Si la vot e cum spunea Arghezi , una fumam si alta votam !

#14
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:41

Am mai spus o data. E imoral pentru ca este folosit ca tema de campanie electorala pentru a castiga voturi, chiar daca cerintele Coalitei sunt in opozitie cu ideologia liberala.

Mai tine cineva cont de ideologie , ca de la Bratianu incoace s-au perindat numai oportunisti .

#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 12:11

Da, viviana, de acord ca e impotriva doctrinei liberale. Insa nu cred ca un partid, orice partid, se poate opune organizarii unui referendum solicitat de 3 milioane de cetateni. Chiar daca este impotriva ideologiei de partid, cand societatea doreste ceva, nu te poti opune. In plus, nu au spus ca-si vor indemna adeptii cum sa voteze, ci doar ca vor sustine organizarea acestui referendum. Cred (nu sunt sigura) ca ar fi cumva si un pic ilegal sa nu adopte aceasta conduita.

 

Dincolo de asta, vom vota dupa cum ne indeamna constiinta la acest referendum, dar faptul ca trebuie organizat mi se pare clar. Si la fel de clar mi se pare ca e nedemocratic sa te opui organizarii lui....

 

Edit: Si daca au facut-o in scop electoral, cred ca o sa-si ia o tzeapa cat China de mare....

Crezi ca de-asta au facut-o? 

Ba, chiar asta au facut prin semnarea protocolului. Isi indeamna alegatorii cum sa voteze  si castiga si voturi din partea tuturor celor care se opun legalizarii parteneriatului civil intre homosexuali mai ales din partea celor indecisi intre PNL si USR.

Deja au vazut ce succes a avut in state o astfel de tema. 

Semnarea acestui protocl nu indeamna: "voteaza cum te indeamna constiinta"

 

O mana spala pe alta. 

 

Cu toate ca personal cred tema acestui referendum e o tampenie, nici nu mi-a trecut prin cap ca ar trebui sa ma opun organizarii lui si nici nu am gandit ca un partid sa nu respecte Constitutia si doleantele unei intiative cetatenesti.



#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 12:59

Ba, chiar asta au facut prin semnarea protocolului. Isi indeamna alegatorii cum sa voteze  si castiga si voturi din partea tuturor celor care se opun legalizarii parteneriatului civil intre homosexuali mai ales din partea celor indecisi intre PNL si USR.

 

 

Crede-ma ca nu vreau sa te contrazic, dar... apare pe undeva acest protocol, vreau sa zic continutul lui...? Pentru ca din primul tau mesaj se intelege ca au semnat protocol sa fie de acord cu organizarea referendumului si ca data ar fi in primavara viitoare. Ori asta nu mi se pare anacronic prin nimic. Daca insa ai dreptate, si se angajeaza sa-si indemne votantii CUM sa voteze la referendum... asta nu mai e in regula. 

Deci... ce prevede, mai exact protocolul?



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 10:27

Din primul meu mesaj reiese ca s-a semnat ratificarea unui protocol. In ultimul mesaj cand am spus ca s-a semnat protocolul a fost o scapare de cuvinte - (dar nici asta nu conteaza din punctul meu de vedere)

Nu conteaza nici ce va contine acel protocol.

 

Declaratiile pe care le-a facut PNL in urma votarii ratificarii: ca sustine familia traditionala, ca este de acord sa voteze in parlament propunerea legislativa, hotararea de a semna un protocol nu reprezinta altceva decat un semnal pentru alegatorii traditionalisti de a-i vota.

 

Indiferent ca acea petitie a strans 3 milioane de semnaturi, legea pentru organizarea referendumului trebuie votata de Parlament dupa ce au loc dezbateri pe tema si initiatorul legii isi prezinta propunerea. 

 

Legea pentru organizarea referendumului trebuie votata in Parlament. In viitorul Parlament.  Faptul ca se semneaza diverse protocoale, inainte de alegeri, de catre diverse partide care acuma candideaza sa intre in acel Parlament sau sa ramana si din pozitia lor de azi nu au dreptul sa faca nimic, sa voteze nimic, este un semnal: te ajut in Parlament sa-ti faci referendumuul ma ajuti sa jung acolo.

 

Nu trebuie ca lucrul asta sa fie scris alb pe negru in protocol.

 

Cand o lege trebuie votata in Parlament si separat partidele semneaza protocoale de sustinere a legii si cand mai e si campanie electorala si acele partide nu stiu inca cate mandate vor avea in viitorul Parlament cam ce ar trebui sa gandesc?



#18
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:32

Viviana tu ai dreptate in ceea ce gandesti, nu asta e problema. eu insa ma intreb de ce aveai tu asa mari asteptari de la liberali sa fie drepti , frumosi si cu ceva coloana vertebrala. Mie mi se par intr-o degringolada totala. de cand s-au unit cu PD partidul asta e mort ideologic iar de ceva vreme mi se pare lipsit de orice fel de vlaga. stau cu ocheanul in drepata si stanga si cand apare cate unul mai rasarit il curteaza. Nu mai creaza si ei un cadru tanar, nu mai inoveaza nimic madam goghiu si invartelile ei marunte. Asa ca ma astept sa-si cumpere voturi si cu sticla de ulei si kilu de faina nu numai cu familia traditionala pe care by the way nici ea nu a respectat-o prea cu sfintenie.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:57

Viviana tu ai dreptate in ceea ce gandesti, nu asta e problema. eu insa ma intreb de ce aveai tu asa mari asteptari de la liberali sa fie drepti , frumosi si cu ceva coloana vertebrala. Mie mi se par intr-o degringolada totala. de cand s-au unit cu PD partidul asta e mort ideologic iar de ceva vreme mi se pare lipsit de orice fel de vlaga. stau cu ocheanul in drepata si stanga si cand apare cate unul mai rasarit il curteaza. Nu mai creaza si ei un cadru tanar, nu mai inoveaza nimic madam goghiu si invartelile ei marunte. Asa ca ma astept sa-si cumpere voturi si cu sticla de ulei si kilu de faina nu numai cu familia traditionala pe care by the way nici ea nu a respectat-o prea cu sfintenie.

Pfui, asta e, ca nu mai am de mult asteptari de la ei. Efectiv nu imi pasa de ei, insa ma apuca nabadaiile cand vad cum se folosesc de fiecare chichita ca sa-si manipuleze votantii. Si aia stiu ca sunt manipulati dar nu le pasa atata timp cat isi ating scopurile.

 

Cred ca anul asta votez cu USR.  Nu stiu mare lucru despre ei, nu am sa ma uit la campanie, nu consult listele dinainte, doar ma duc si pun stampila daca voi afla pana atunci cand sunt alegerile.

Daca se intampla ca in duminica respectiva sa si deschid televizorul sa aflu ca aia e ziua alegerilor cu atat mai bine.

 

Daca se deschide pe DC subiect despre alegeri si mai bine.

Dar cred ca toata lumea are asa o stare de lehamite politica.



#20
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 16:07

cine e USR? 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -