Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Conceptul "era mai bine pe vremea lui Ceasca" loveste din nou. Unde sunt tinerii?

tinerii in politica

34 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 13:11

Nu am crezut nici un moment ca o sa se intample BREXIT-ul dar s-a intamplat. Nu i-am dat nici o sansa lui Trump, cu gandirea sa moinosilabica, si azi a castigat. in multe tari populistii si extremistii ajung la putere. De ce? De dimineata stau habauc si nu imi revin.... Asa ca am pus mai jos cap la cap cateva idei si astept si parerea voastra.

 

Cateva motive, de unde vine scanteia?

 

1. Bogatii sunt mai bogati, saracii sunt mai saraci. Diferentele dintre ei sunt tot mai vizibile si amplificate recent de fenomenul social media, de non valori precum The Kardashians care sfideaza propagand o imagine falsa, rupta de realitatea crizelor economice care nu se mai termina. Acum, pana si in varful muntelui, ciobanul care invarte folostina in oala sta cu un ochi pe internet. 

 

2. Coruptia si goana dupa bani. In dorinta disperata de a deveni si mai bogati, liderii financiari, marile corporatii, calca si pe cadavre din dorinta de a avea si mai mult. Exemple? Invadarea Irakului si Libiei din dorinta lui Dick Cheney si a clicii sale de a exploata niste tari cu resurse petroliere importante, matrapaslacurile facute de VW, sau de diverse banci care si-au excrocat clientii sau nenumaratele exemple din Romania post 89. Mai includ aici si globalizarea de tip jungla care a exploatat forta de munca ieftina din Asia fara nici un fel de protectie reala pentru forta de munca din tarile dezvoltate. Catamneza celor imbogatiti bolnavi de bogatie.

 

3. Firmiturile pentru saraci, dar firmituri nemeritate. In timp ce bogatii se imbogateau, ei si-au mascat matrapaslacurile oferind majoritatii, omului de rand, o viata ireala, bazata pe imprumuturi nesustenabile. S-au ajuns astfel la situatii prin care oameni needucati, cu castiguri modeste, multi fara sa munceasca, au ajuns sa aiba parte de o viata mult peste potentialul lor. Cele mai noi televizoare, telefoane mobile, case spatioase, cele mai noi masini, toate cu bani de imprumut. Situatiile extreme s-au vazut in Grecia sau in tari precum Dubai,  Arabia Saudita unde populatia locala este efectiv "sponsorizata" de seici, doar ca acestia din urma sa fie lasati sa-si sporeasca averile. Si cand buba se va sparge, seicii se vor muta la Londra, lasand tara in haos.

 

4. Populismele, numai ca sa ajungem la putere! In toata aceasta minciuna, politicienii avizi de putere au facut favoruri peste favoruri numai sa ajunga la putere. Cresteri salariale, pensii si cresteri de aparat bugetar ireale. Totul numai pentru a castiga voturi. Votantul este pacalit, alege favorurile, alege punga de zahar si kilul de ulei, fara sa inteleaga ca acestea il condamna, daca nu pe el, atunci pe copiii sai, la o viata grea, atunci cand se atinge fundul sacului si minciuna iese la iveala. Puscariasii castiga alegerile din puscarie, penalii ranjesc la televizor si ne tin lectii despre patriotism.

 

5. Dezinformare si manipulare media! Unde este presa de alta data? oameni dedicati care isi exercitau meseria condusi de principii sanatoase. Unde este "a patra putere in stat"? Presa de astazi este in mana celor bogati, a politicienilor si ei stiu cum sa manipuleze! Oamenii vor paine si circ! Si presa le ofera circul dorit. Showuri trucate, dezbateri cu atacuri la persoana in loc de a dezbate idei, accidente, crime, injuraturi in direct, manele, clickbait, s.a.m.d. Telespectatori cu creiere spalate care ies la manifestatii pentru carnati si mici, si pentru un show de muzica populara. Telespectatori care voteaza cu carmangeria si clovnul, cu o logica bazata pe o gandire stomacala stimulata de scarpinarile pe burta si nu in cap.

 

Si ce se intampla cand BUBA se sparge?

 

ignoranta politicienilor si bogatasilor orbiti de puterea si avutia lor ii face imuni la problemele omului de rand. Iar omul de rand isi doreste viata "ireala",  "artificiala" de acum 10-20-30 de ani.  Omul de rand doreste sa se intioarca in timp intr-un moment in care traia in minciuna dar era mai tanar si "traia bine"! Nu intelege ca exact  ignoranta lui de atunci, ca acceptarea minciunii, ca pasivitatea si lipsa de revolta de atunci sunt cauze majore pentru situatia in care ne aflam astazi. Si uite asa, PSD-ul castiga alegerile manipuland populatia 45+, tota asa BREXIT-ul a fost votat masiv de populatia care imbatraneste si Donald Trump a avut peste 55% in randul votantilor 45+.

 

Populistii vin la putere si preiau conducerea? Dar pana cand? Pana cand o sa dezamageasca si o sa lase locul altor populisti. Sau pana cand... tinerii o sa puna mana pe topor.

 

Care este solutia? Unde este speranta?

 

Exista in opinia mea doua solutii la aceasta problema. Una de soc si cealalta lenta.

Prima este razboiul. Razboiul face curatenie, aduce omenirea in stadiul de suferinta majora, suferita care ii inspira pe oameni sa puna iar osul la munca, sa recladeasca ceea ce a fost distrus in razboi, sau mai bine zis care era deja putred inainte de razboi. 

 

Cealalta solutie este lenta si poate la fel de cruda ca si razboiul. Este o revolutie a tinerilor care sa exploateze schimbul de generatii, sa exploateze "moartea" parintilor si bunicilor lor! Este nevoie ca sa dispara o intreaga generatie pentru ca lumea sa progreseze. Tineretul din ziua de azi se confrunta cu probleme majore: lipsa locurilor de munca, sunt educati precar in sisteme de educatie falimentare, au parte de o alimentatie nesanatoasa si daca se imbolnavesc nu au acces la un sistem rezonabil de sanatate. Dar sunt tineri care nu au trait pe vremea lui Ceasca. Nu au cu ce sa compare viata lor decat cu minciuna propagata pe Social Media. Sunt dezamagiti si deocamdata indiferenti la ce li se intampla. Dar ceasul ticaie si paharul se umple.

 

Tineretul este inca dezbinat si mult prea pasiv. Inca nu s-a implicat in politica si nu are loc de dinozaurii care inca bantuie in spatiul politic. Dar acesti tineri sunt inovativi, traiesc revolutia digitala, si pot sa puna bazele unei societati noi, o societate unde .... chiar si generatia mea nu o sa mai aiba loc. Este o simpla evolutie.

 

Sa mai lasam senoirii sa voteze?

 

La scoala unde invata baiatul meu, la ora de geografie, s-a dezbatut ideea daca populatia peste o anumita varsta sa mai aibe drept de vot. Ideea este profund anti-democratica dar este in opinia mea foarte interesanta. De ce sa hotarasca generatii care sunt in "retragere", care parasesc arena, viitorul tinerilor?

 

Nu cred ca democratia actuala va limita intr-un viitor apropiat votul "seniorilor". Asa ca pana atunci, singura sansa este ca tineretuls a iasa masiv la vot. Sa voteze schimbarea. Schimbarea care in Romania se numeste probabil raul cel mai mic. Iar apoi tinerii trebuie sa se organizeze pentru alegerile viitoare. Si sa ofere salvarea pe care multi inca o vad in trecut... sa fie ca pe vremea lui Ceasca!



#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 15:07

foarte frumos spus, mi-a placut expunerea, nu stiu daca sunt total de acord insa...

 

ceea ce nu pot sa nu observ este ca este posibila o perpetuare a generatiei de "incuiati" in sensul ca nu toti tinerii sunt atat de promitatori pe cat se vrea a crede.

vad o parte din generatia tanara de astazi (si cand spun tanara ma refer la adolescenti si la cei in jur de 20 de ani, nu la 30-40) ca fiind destul de superficiala, in gandire si in comportament.

o parte din generatia tanara care promite ori pleaca in strainatate (din cauza sperantei 0 de a realiza ceva in tara asta sau de a schimba ceva), ori sunt prea blazati/neincrezatori ca pot face ceva, pot aduce schimbarea mult dorita.

insa dupa ani de-a randul (de dupa Revolutie) in care am tot auzit ca toata lumea asteapta conducatorii potriviti si asteapta s-o duca bine, mi-am dat seama ca schimbarea trebuie sa vina de la noi, nu in sensul de a alege pe cine trebuie, ci de a produce noi insine schimbarea din interiorul nostru, iar cand majoritatea vor pune in practica asta, atunci va fi imposibil sa nu se schimbe ceva de jos in sus, nu sa asteptam schimbarea de sus in jos.

atunci cand nu se vor mai arunca gunoaie in strada, cand nu se va mai vorbi urat in gura mare pe strada, cand fiecare dintre noi va respecta un minim de bun simt si de civilizatie, atunci mai avem o sansa de a deveni o tara mai buna, de a trai mai bine. cand se va lepada indiferenta si vom fi uniti, cand vom iesi in strada pentru a sabota nedreptatea, atunci vom fi pe calea cea buna.



#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 15:43

foarte frumos spus, mi-a placut expunerea, nu stiu daca sunt total de acord insa...

 

ceea ce nu pot sa nu observ este ca este posibila o perpetuare a generatiei de "incuiati" in sensul ca nu toti tinerii sunt atat de promitatori pe cat se vrea a crede.

vad o parte din generatia tanara de astazi (si cand spun tanara ma refer la adolescenti si la cei in jur de 20 de ani, nu la 30-40) ca fiind destul de superficiala, in gandire si in comportament.

 

Poate este adevarat sau poate este doar o perceptie a noastra. In urma cu aproape 10 ani am lucrat la un proiect la Microsoft care isi dorea o analiza a generatiei "Millennials". Am incercat sa estimam cat mai bine comportamentul lor. In echipa aveam psihologi, profesori universitari, IT-ersi, sociologi, etc. Una din caracteristicile pe care le-am notat atunci (si atentie vorbim de 2005-2006) a fost ca membrii acestei generatii nu o sa fie asa de legati de loc, servici si ca o sa fie intr-o continua schimbare. O sa-si doreasca o viata mobila, fara contracte lungi de munca ci mai de graba de freelancer. Imi amintesc ca pe la mijlocul studiului cineva a spus: urmeaza o generatie de neseriosi!

 

Revenind la ce spui tu acum, eu cred sincer ca aceasta "superficialitate" este poate o caracteristica a generatiei lor pe care poate nu o intelegem. Baiatul meu are 16 ani si deseori ma surprinde cu rezultatele unei gandiri superficiale, impulsive vs. analiza mea adanca. Rapiditatea unor decizii aparent superficiale combat serios indecizia sau alegerea de a nu face o alegere.

 

Nu neg ca personal sunt si eu ingrijorat de lipsa de interes a generatiei tinere fata de societate, fata de politica, fata de viitorul umanitatii. Dar cred ca adevarul este undeva pe la mijloc: cred ca ei sunt efectiv inhibati de dinozaurii care nu vor sa le ofere nici o sansa.



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 15:50

atunci cand nu se vor mai arunca gunoaie in strada, cand nu se va mai vorbi urat in gura mare pe strada, cand fiecare dintre noi va respecta un minim de bun simt si de civilizatie, atunci mai avem o sansa de a deveni o tara mai buna, de a trai mai bine. cand se va lepada indiferenta si vom fi uniti, cand vom iesi in strada pentru a sabota nedreptatea, atunci vom fi pe calea cea buna.

 

Este adevarat ca schimbarea tine de fiecare individ si necesita o schimbare majora de mentalitate. Pe de alta parte cred ca acest proces de schimbare este facilitat de un sistem de educatie puternic, atat cei 7 ani de acasa cat si scoala + activitatiile extra scolare.  In plus este important sa ai acces la informatie, cred sincer in spiritul autodidact al generatiei tinere. Baiatul meu nu se mai uita la televizor, sau foarte rar. In rest isi culege toate informatiile online. Noi l-am invatat tehnici de filtrare a informatiei, sa isi aleaga surse diverse si nu numai o sursa care poate nu este obiectiva, sa  analizeze si sa interpreteze ce descopera. Generatia Babyboomers si chiar Generatia X a crescut cu o incredere totala in televiziune. De aceea sunt asa de usor de manipulati. Parintii mei cred aproape tot ce vad la TV. Generatia tinara este rebela si neaga orice pana nu li se explica sa inteleaga. Si asta le da independenta in fata manipularii.



#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 16:15

eu sunt din categoria celor care nu merg la vot. pentru ca vreau sa fiu convinsa cand merg, nu merg ca sa votez raul cel mai mic sau sa votez "la misto".



#6
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 18:25

Nu am crezut nici un moment ca o sa se intample BREXIT-ul dar s-a intamplat. Nu i-am dat nici o sansa lui Trump, cu gandirea sa moinosilabica, si azi a castigat. in multe tari populistii si extremistii ajung la putere. De ce? De dimineata stau habauc si nu imi revin.... Asa ca am pus mai jos cap la cap cateva idei si astept si parerea voastra.

....

Cealalta solutie este lenta si poate la fel de cruda ca si razboiul. Este o revolutie a tinerilor care sa exploateze schimbul de generatii, sa exploateze "moartea" parintilor si bunicilor lor! Este nevoie ca sa dispara o intreaga generatie pentru ca lumea sa progreseze.

......

Tineretul este inca dezbinat si mult prea pasiv. Inca nu s-a implicat in politica si nu are loc de dinozaurii care inca bantuie in spatiul politic. Dar acesti tineri sunt inovativi, traiesc revolutia digitala, si pot sa puna bazele unei societati noi, o societate unde .... chiar si generatia mea nu o sa mai aiba loc. Este o simpla evolutie.

 

Sa mai lasam senoirii sa voteze?

 

La scoala unde invata baiatul meu, la ora de geografie, s-a dezbatut ideea daca populatia peste o anumita varsta sa mai aibe drept de vot. Ideea este profund anti-democratica dar este in opinia mea foarte interesanta. De ce sa hotarasca generatii care sunt in "retragere", care parasesc arena, viitorul tinerilor?

Acelasi lucru s-a afirmat si in anii '90, ca generatia tinerilor, cei care nu au fost comunisti o sa faca schimbarea.

La un moment dat era o serie de articole in Cotidianul despre "generatia asteptata", cand era R Turcescu redactor sef.

A venit si generatia mult asteptata: Ponta, Sova, Boureanu, Udrea, sotii turcanu, Gorghiu si multi altii.

Sunt mai buni decat cei care i-au promovat sau mai slabi?

 

Cine a adus nazismul in Germania, Garda de fier si Comunismul in Romania?

Majoritatea erau tineri.

Ei sunt gata oricand sa se revolte, dar nu au viziunea necesara construirii unui proiect pe termen lung.

In concluzie solutia nu va veni de la tineri.

 

Si din ce am observat eu tinerii din anii '50 au blocat schimbarea in anii '90, de frica sa nu se afle mizerile pe care le-au facut in tinerete, prin accesul la dosare. Multi fosti membrii cu vechime in partid, pensionari sau aproape de pensionare, care nu mai faceau politica activa, au fost reactivati si au devenit foarte agresivi.


Editat de Deceneus, 09 noiembrie 2016 - 18:44 .


#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:14

În acest subiect sunt de acord cu deceneus, mi se pare lipsit de logică să pui în cârcă tinerilor, să aștepți de la niște copii a căror principala calitate este vitalitatea să schimbe cursul istoriei. Tinerii sunt navalnici dar nu au experienta necesara pentru a stabili un plan coerent pe termen lung. Cei care trebuie s facă asta sunt cei middle age, mai domoli dar cu capul limpede. Plus ca nu înțeleg mirarea, serios întreb, Admin, credeai că omenirea este în esență buna si iubitoare, ca prima grijă a omului obișnuit este cum sa faca un bine vecinului? Suntem așa azi pentru că pur si simplu e mai greu , e mai obositor să ne străduim să facem bine si sa ne purtam corect decât să acționăm la primul impuls. Istoria nu arată decât eșecurile oamenilor peste medie, superiori ca inteligenta si spirit de a educa si imprima majorității gândirea lor pozitiva. Soluția din punctul meu de vedere este radicala, trebuie să facem Buba mare, să ne doară foarte tare ca să ne oprim si sa schimbam direcția. Se pare că deocamdată mai rezistam, s-a îngroșat obrazul, dar se va ajunge la fundul sacului, si vom spune " așa nu se mai poate", si iar va urma o perioadă de prosperitate, apoi iar vom uita sa ne străduim, iar Buba... Si tot așa.

#8
georgetta.cz

georgetta.cz
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:38

Toti doriti solutii radicale. Adica ce anume? Poate iesiti cu armele pe strada si eliminati pe cei ce va contrazic. Cine scrie de manipulare? Pai aici vad manipularea pura. Nici vorba de un dialog constructiv. Totul se bazeaza pe incitare la ura si discriminare, aici. Parerea mea este ca, inainte de a scrie un cuvant , sa ganditi de doua ori. Nu am rabdare dar, pot asigura adminul ca multe din afirmatiile din text pot fi demontate. Cu argumente si nu cu lozinci. Regret ca ati ajuns pana si pe acest forum sa faceti propaganda. Din cea ieftina, fara continut serios. 



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:43

Nu am crezut nici un moment ca o sa se intample BREXIT-ul dar s-a intamplat. Nu i-am dat nici o sansa lui Trump, cu gandirea sa moinosilabica, si azi a castigat. in multe tari populistii si extremistii ajung la putere. De ce? De dimineata stau habauc si nu imi revin.... Asa ca am pus mai jos cap la cap cateva idei si astept si parerea voastra.

 

Sa mai lasam senoirii sa voteze?

 

 

imi sare in ochi aceata fraza. de la ce virsta se considera ca ar fii seniorii...aici difera incepand cu 50 de ani.

 

crezi ca un om la 50 de ani...60 sau 70 este o clasa expirata, care nu mai gindeste, nu mai e capabila, si nu ii pasa de viitorul nepotilor lor?

 

dar un presedinte sa candideze la presedentie cand e la o virsta un pic mai inaintata...crezi ca nu ar lua decizii bune.

 

eu nu cred ca virsta are de a face cu asta si am mare respect pt batrini, si pt experinta lor.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 09:30

Michelle, ar fi trebuit sa lasi tot citatul din Admin. In forma in care ai pus citatele, rupte din context reiese ca el a venit cu ideea asta pe cand in textul original exista si o explicatie a locului de provenienta.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -