Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Top 3 trucuri de "parenting" care le-ai invatat/aflat prea tarziu?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:46

Care este topul de 3 lucruri pe care le-ai invatat ca parinte, dar prea tarziu :)

Lucruri care ti-ai fi dorit sa le cunosti mai devreme.

Sau care sunt cele mai bune 3 sfaturi mega-practice care poti sa le dai unei proaspete mamici?

 

Propun sa premiem cel mai bun sfat cu un premiu surpriza de la Desprecopii.com. Va rog sa votati cu like-uri la mesajul care contine cel mai bun sfat :)



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 12:19

Până acum am reținut ca cele mai interesante/importante sfaturi:

1.. copilul imită tot, așa că trebuie sa am grijă cum reacționez, vorbesc, tratez orice, ca el va face așa cum ne vede pe noi, nu cum îi spunem să facă. Adică nivelul de educație pe care îl va avea va fi cel pe care îl va vedea la noi, nu altul impus teoretic. Cu cât vom prezenta variantele noastre mai bune, cu atât se va purta si copilul la fel. Asta presupune că noi, părinții, să ne acordăm mereu șansă de a ne îmbunătăți, învață, evolua.

2.. Lasă copilul în ritmul lui si nu îl compara mereu cu alții, la orice vârstă sunt chestii de care poți fi mândru, ca părinte, si el trebuie să se simtă încurajat pentru orice încercare

3.. Manifestă-ti afecțiunea pentru el, trebuie să se simtă iubit , să știe/sa vada că parintii își pot manifesta sentimentele, ca il iubesc necondiționat, ca e în siguranță cu ei, ca un pui in cuibusorul lui .


Editat de andaghe, 23 octombrie 2016 - 12:21 .


#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 16:26

Eu o sa scriu 3 chestii pe care le-am invatat chiar pe DC:

 

1. Nimic nu e ireparabil. Chiar daca gresesti, poti oricand sa repari lucrurile. Nu-ti stirbeste cu nimic autoritatea parinteasca sa recunosti in fata copilului: "Am gresit... Imi pare rau!" Este important, totusi sa fii atent la ce faci, in asa fel incat sa-ti dai seama cand ai facut ceva ce n-ar fi trebuit. (aici ii multumesc lui marius, pentru ca el a fost primul care mi-a deschis ochii in acest sens, si, desi nu a facut-o cu manusi de catifea, si-a atins tinta)

 

2. Niciodata copilul nu va fi un "tu" in miniatura. Ii vor placea cu totul alte chestii, se va purta in cu totul alt fel, si, in loc sa incerci in zadar sa-l transformi in tine, incearca sa constientizezi cat de minunat este sa privesti lucrurile din perspectiva lui... (de asta e "vinovata" viviana)

 

3. Nu exista metode universal valabile de "parenting". Insa ceva ce are succes intotdeauna este iubirea. Cu cat mai multa, cu atat mai bine. (am citit cu mare placere semnatura lui szivarvany, si de ce o citesc mai mult, de ce imi place mai tare...)



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 20:05

asteptam si sfaturi simple si practice: de exemplu trucuri care ;-au ajutat sa faca la olita, trucuri de cum sa-l calmati cand plange... etc.



#5
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 20:26

1. Ai incredere in instinctul tau de mama. Punct!

2. un truc pt primii ani  - distragerea atentiei. La noi a mers intotdeauna dar am vazut si copii la care nu prea a functionat.

2 Un truc pt a-i invata pe copii sa citeasca, sa iubeasc lectura - citeste tu, in preajma lor, lasa-te prinsa de lectura, fa-l sa creada ca in paginile cartii pe care o tii in mana e ceva nemaipomenit. 



#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 08:01

Nu te "criza" daca un sfat aplicat cu succes de alte 50 de mame inaintea ta nu functioneaza in cazul copilului tau. Cu iubire, rabdare si da, incercari, mai putine sau mai multe, vei descoperi ce functioneaza. E normal sa te mai si enervezi parcurgand drumul asta, dar ceva, ceva tot va merge.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 08:37

Aa, am învățat și chestii concrete:

1. Spăl bebelușul cu săpun solid frecat de mana mea, nu direct de pielea lui. Se clătește imediat si am scurtat astfel Baia, mai ales la început când era cam greu de manevrat copilul. Săpunul solid de calitate, cumpărat de la farmacie sau plafar, fără uleiuri esențiale.

2. Primele câteva luni au fost minunate niște pernute-rulouri cu care l-am fixat pe bebe in ce poziție am vrut, adică l-am tot sucit de pe o parte pe alta ca să nu deformeze căpșorul.

3. Orice vreau să îi introduc în alimentație mănânc dinainte în fața copilului si ma exprim verbal si gestual ca e o minunăție, ceva ...!! Si apoi ma prefac că îmi calc pe egoism si ii dau o bucățică să guste.doar atât :D. Ca restul e porția mea. Câteva zile la rând :))


Editat de andaghe, 24 octombrie 2016 - 08:38 .


#8
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 10:00

Mie imi pare rau ca am descoperit prea tarziu wrap-ul, dupa ce trecuse perioada in care bebe plangea mult si voia sa stea numai in brate. In wrap bebe ar fi dormit linistit, lipit de mine, si eu as fi avut mainile libere sa fac altceva, as fi putut sa ies mai des in oras fara stersul urcatului in autobuz cu caruciorul, am fi putut sa facem plimbari la munte...



#9
EllaCleo

EllaCleo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 16:56

Buna seara!  Sunt mamica doar de 10 luni dar am invatat cateva lucruri utile pentru mamicile mai "proaspete" ca mine:

1- niciodata nu vei mai fi la fel ca inainte de a iti tine bebelusul in brate.

2- este ok sa fi speriata de noua "viata" dar cu timpul te vei obisnui.

3- copilul tau iti simte toate emotiile  (chiar daca nu crezi) si are nevoie de tine, chiar si atunci cand plangi si simti ca nu mai poti ia-l in brate si plangi cu el.

4- toate lucrurile urate care par de nesuportat, toate greselile care par imense, toate frustrarile si lucrurile rele trec si au o rezolvare iar peste un timp vei rade cand iti vei aminti...

5-Nu s-a nascut nimeni invatat, nici mama,nici soacrata, nici vecina care are o duzina de copii si nici o alta mamica ce iti spune cum sa-ti cresti copilul!



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 03:00

Uita sau inghite cuvantul nu cand ii raspunzi copilului. Inlocuieste l cu: da sau imediat. Si apoi distrage i atentia: ia uite ce pisica frumoasa la televizor. Vigilenta ii va fi amortita pe moment si bonus il antrenezi in altceva.

 

 

Vorbeste incet si calm. Copilul te va imita, idem daca tipi.

 

 

Daca vrei sa l interesezi in ceva, un nou aliment, o carte, un  joc, etc, spune i ca i al tau.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -