Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vechimea in specialitatea studiilor


7 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 12:15

Buna ziua! 

Am inteles ca in conformitate cu noua lege a voluntariatului, aceata activitate poate fi considerata, in anumite conditii, vechime in specialitatea studiilor.

Intrebarea mea este... Care sunt acele conditii?

Concret, mi se cere pentru inscrierea la un concurs de angajare un an vechime in specialitatea studiilor. Eu am absolvit universitatea in iunie 2015. In intervalul ianuarie 2014-martie 2015 am lucrat ca redactor (pe studii medii, chiar daca eram studenta in anul iii la comunicare si relatii publice, cu teza de licenta in jurnalism), urmand ca din martie pana in prezent sa fiu in concediu de cresterea copilului (asadar am intrat in concediu inainte de a obtine diploma de licenta).

 In intervalul ianuarie-decembrie 2014 (deci tot inainte) am fost purtator de cuvant al unei asociatii (asadar tot in domeniul studiilor), urmand a relua aceasta activitate si dupa obtinerea diplomei de licenta.

Acum eu am inteles ca si perioada de concediu de cresterea copilului este considerata vechime (in munca?!) si la fel voluntariatul... Dar, concret, nu imi dau seama daca, pana la urma, ma pot incadra la cerintele postului vizat. Altfel spus, in conditiile mai sus amintite, am sau nu acel an de vechime in specialitatea studiilor.

Daca nu, cum l-as putea suplini prib voluntariat?

 

Multumesc mult!!



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 14:25

Dupa mine, doar voluntariatul ar merge. Ai vreo dovada de la locul unde ai facut voluntariat, vreo adeverinta, ceva?



#3
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 15:39

Nope, nu merge. Vechimea in specialitatea studiilor presupune sa fi fost angajat cu contract de munca, caci ti se cere raport REVISAL si adeverinta de la ultimul loc de munca. Volutariatele, stagiile de practica, si cu atat mai mult concediul de crestere a copilului nu sunt luate in considerare ca vechime.

#4
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 16:19

Dupa mine, doar voluntariatul ar merge. Ai vreo dovada de la locul unde ai facut voluntariat, vreo adeverinta, ceva?

 

Da, am certificat.



#5
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 16:26

Nope, nu merge. Vechimea in specialitatea studiilor presupune sa fi fost angajat cu contract de munca, caci ti se cere raport REVISAL si adeverinta de la ultimul loc de munca. Volutariatele, stagiile de practica, si cu atat mai mult concediul de crestere a copilului nu sunt luate in considerare ca vechime.

 

Multumesc pentru raspuns. 

 

Asadar, chiar daca am avut o functie conforma studiilor de licenta, atata timp cat incadrarea in revisal s-a realizat pe studii medii, nu pot considera perioada de lucru drept vechime in specialitatea studiilor, ci doar vechime in munca, nu?

In acest caz, daca ma voi angaja pe un alt post ce necesita doar studii medii, cu toate ca sunt in an terminal la masterat, voi continua sa acumulez vechime in munca si nu in specialitate (chiar daca functia se afla in sfera specializarii)?



#6
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 09 octombrie 2016 - 09:30

Uite, conform legii 78/2014, art. 10, alin. 2, activitatea de voluntariat se considera experienta profesionala si /sau in specialitate, daca aceasta este facuta in domeniul studiilor absolvite. Uite si legea respectiva:

 

http://lege5.ro/Grat...riat-in-romania

 

Citeste si art. 22, alin. 2 din OUG 124/2011, care spune asa:

 '' Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea." Uite si linkul:

 

http://www.euroavoca...lege&idItem=978

 

Sper ca iti sunt de folos cele de mai sus, mai ales ca ai acum si baza legala. Sa ai baftă.



#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 10 octombrie 2016 - 19:13

Multumesc mult!!



#8
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 10:19

Da, dar trebuie sa ai contract de voluntariat incheiat,

Iar in cazul concediului pt cresterea copilului...o fi, dar ma indoiesc sincer. Eu daca as fi angajator, de ce-as alege o persoana care a stat doi ani acasa si a pierdut contactul cu activitatea, cand pot sa aleg un candidat care a practicat fara intrerupere?

Incadrarea in revisal trebuie sa se faca pe specialitatea studiilor. In caz contrar, e doar vechime in munca.

Depinde cum scrie in anuntul privind concursul: vechime in munca sau vechime in specialitatea studiilor.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -