Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxi la 3 dimineata din cartier marginas spre Aerop. Otopeni?


19 raspunsuri la acest subiect

#11
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 09:02

Lorena, au femeie ofiter daca e nevoie, stai linistita! Daca stiam ca esti aici as fi vrut sa ne vedem!

Drum bun! [:)]



#12
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 09:19

Ml, nu stiu cum e noaptea sau f de  dimineata la predat bagaje, control pasapoarte, etc, noi cand am venit din Ro era extrem de aglomerat la Otopeni. Degeaba au marit aeroportul daca lucrau putine persoane , am stat o ora la predat bagaje! Deci sfatul meu ar fi sa iti aloci timp suficient. Drum bun! 


Editat de jenn, 06 octombrie 2016 - 09:20 .


#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 09:42

ml, uite info despre check-n la aeroportul otopeni, stirea este din 22 sept anul acesta.

http://www.ziare.com...k-in-ul-1437251



#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:05

La 3 dimineata nu-ti trebuie o ora de la Bellu la aeroport. Faci mai putin.



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:26

Controlul la noi la Otopeni e asa:

- pui in cos pt scanare toate obiectele de mana: rucsaci, genti - tot ce iei cu tine in avion (bagajele mari deja le-ai predat pt cala - le scaneaza ulterior, fara tine de fata); de asemenea tot in acel cos/tava pui si ce ai prin buzunare: chei, bani, alte obiecte metalice

- n-ai voie cu lichide: sticle de apa etc; nu stiu cum e cu copiii mici cu biberoanele - n-am avut experienta cu copii asa de mici

- in timp de produsele din cos se scaneaza, se face controlul corporal al oamenilor; sunt 2 treceri: barbati si femei, pt fiecare este un agent de acelasi sex cu omul controlat; treci si pe la portile alea si te controleaza si agentul (prin pipaire)

- de descaltat nu am vazut la noi, cel putin cand am calatorit noi, sau copiii cu bunicii nu am vazut astadaca este totul ok, iti iei obiectele din tava, bagajele de mana si ai plecat spre poarta de imbarcare.

 

Checkin-ul, daca il faci, online, acasa de cu aseara, pe hartiile pe care le tiparesti, iti scrie ora maxima la care poti sa ajungi in aeroport. Noi asa facem de obicei sckein-ul, online, pe calculator, ca nu avem batai de cap in aeroport. Se poate face cu 24 de ore inaintea orei de zbor. Deci ai timp berechet in ziua precedenta plecarii. Altminteri nu stiu exact cu cat trebuie sa fii mai devreme, daca te duci cu checkinul nefacut.

 

Noi stam aproape in Bucuresti aproape de iesire pe DN1, sper aeroport, deci nu trebuie sa strabatem mare lucru din oras. La orele diminetii f devreme (asta insemnand orele 4-5 a.m.), daca plecam cu 1/2 ora inainte, e super lejer, e prea bine, la drum intins,, fara vreun incident in trafic in15 min suntm in aeroport, jumatate de ora e mult - dar ne luam si noi marja. La modul general, obiectivul nostru este de ajungem cam cu 1/2 ora inainte de ora indicata pe hartia de la chekin. De fiecare data a fost ok. 

Deci de la voi de la Eroii Revolutiei , la ore din noapte cand circulatia este fff scazuta, cred ca 1 ora este suficient, iti ajunge pt a ajung in Otopeni. 

Poti incerca pe google maps, de la tine de acasa, unde stai, sa dai "Aeroportul Otopeni" si vezi ce-ti zice acolo. De obicei ei iau in considerare si traficul de la ora respectiva (ora la care faci tu cautarea). Mai pui acolo 30-40 de minute, sa fii ultra acoperit si ajungi la timp.

 

Bafta! [flo2]

 

PS. Offtopic: tu erai cu pozele vechi din Bucuresti, nu? Foarte interesant subiect, am mai citit ce ati scris voi atunci, si pe mine uneori ma preocupa si ma intreb ce o fi fost in locul x acum y ani....  [:)]



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 14:05

Completez ce a zis Monica:

- te descalță dacă încălțările tale ”sună” când treci prin poartă (asta cu sunatul e relativ la cât de sensibil reglează ei porțile respective, îmbrăcată și încălțată la fel, de dimineață într-un aeroport nu a sunat nimic, seara când m-am întors, în alt aeroport a sunat)

- eu am pățit că m-a dat pe mâini și pe îmbrăcăminte cu o bucată specială de hârtie pe care a verificat-o la un aparat cu ultraviolete. Am întrebat de ce și mi-a zis că e contra explozibililor :D (nu eram singura verificată așa, cred că era prin sondaj și au zis că eu probabil am față de teroristă :D).

 

O oră e suficient pentru drum la 3 noaptea.



#17
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 14:33

Este drept, nu am nici o chestie, doar nu-mi plac masinile. Americanii iti dau voie sa alegi ce vrei. Credeam ca e la fel si- n Otopeni.

#18
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 14:35

Scuze, acum am vazut ca ati scris mult mai mult, revin mai pe seara.

#19
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 16:33

La ultimele zboruri pe care le-am avut e asa: treci prin chestia aia. Daca bipai nu te mai pipaie ci iti trece o hartie pe maini, pe haine ( la brau), pe bagajul de mana, apoi o scaneaza si iti da drumul. Ultima oara a bipait sotul si una din fete.

 

Controlul de US e separat si se face la imbarcare in aeroportul unde schimbi avionul spre US, ca nu avem zboruri directe de pe Otopeni. Acolo te pipaie o femeie, daca esti femeie si controlul e obligatoriu.


Editat de lavi02, 06 octombrie 2016 - 16:36 .


#20
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 01 decembrie 2016 - 23:08

Buna fete, nu sa dezgrop subiectul m-am intors ci sa ma scuz ca am disparut precum magarul. A fost o vizita f.... concentrata (pt. tine Valentina... mi-ar fi facut si mie placere sa te intalnesc, dar am fost pe drumuri pana in ultina zi cu jdemii de trebuiri de rezolvat), am avut Ipodul baiatului, o vechitura care m-a chinuit si incetinit reflexele pt. raspunsuri :). 

 

M-a dus fratele meu pana la urma la Otopeni asa ca nu am mai apelat la taxi. Am ajuns cu bine. Multumesc tuturor de sfaturi, am ajuns intreaga la ai mei.

 

P.S. Da si eu si alte fete, Monica. M-am plimbat la vizita asta prin cartierul copilariei, am facut poze la case, gutui, ferestre si usite pe pereti darapanati, foste intrari de pravalii, biblioteca, Muzeul George Bacovia, copacul in jurul caruia ne invarteam in drum spre scoala, roscovele din curtea ei si gardul casei pe care scrie inca ... BORS :) (poate la a treia generatie de borsari :) ?)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -