Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sa fac ca sa am un bebe?


25 raspunsuri la acest subiect

#1
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 17:25

Salutare la toata lumea))) Sper ca am gasit adresa potrivita pentru a primi un rs sau un sfat la intrebarea care ma macina de ani buni. Mi-am povestit istorioara tot pe acest pe site si sunt cu speranta ca impreuna cu voi, poate cu experineta voastra mai bogata, cu cunostintele si trairele pe care le-ati avut pina acum o sa puteti sa ma indreptati pe un drum unde la capat este luminia. Cu vreo trei ani in urma am fost diagnosticata cu ovare polichistice si dimensiune mica a uterului, fapt ce ma impedica sa ramin insarcinata si sa am un bebe. 

Am obosit sa ma lupt cu mine insumi fara nici un rezultat si cred ca aceasta lupta nu mai sunt capabila sa o duc singura, fara ajutorul unor persoane care intr-adevar ma inteleg. Am obosit de privirele cu subintelesuri, de intrebarile Cind aveti si voi un bebe? imi pare ca e timpul? dar cine se face vinovat? intrebari care ma distrug.

De fiecare data ma adun cu greu si ma tem sa nu vie ziua ceia cind nu am sa mai gasesc suficiente puteri pentru a rezista....dar nici dorinta pentru a continua....

 

Am nevoie foarte tare de sfaturile voastre))) Am sa astept rs voastre !!!

 

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 17:35

Bine ai venit - vei gasi multe sfaturi si povesti de succes aici. Cred ca un lucru conteaza enorm: sa nu fii stresata. 

Stresul afecteaza negativ fertilitatea si pune multa presiune pe partener.

 

[flo]



#3
emy2016

emy2016
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 17:43

buna, in primul sunt multe persoane ca tine care isi doresc copii si nu pot avea.iar cele carora le da dumnezeu poate nu si doresc.fara a te supara pe mine,parerea mea este ca asa doreste Dumnezeu, insa poate intr-o buna zi ti se va indeplini dorinta.mult succes.



#4
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 18:40

buna, in primul sunt multe persoane ca tine care isi doresc copii si nu pot avea.iar cele carora le da dumnezeu poate nu si doresc.fara a te supara pe mine,parerea mea este ca asa doreste Dumnezeu, insa poate intr-o buna zi ti se va indeplini dorinta.mult succes.

 

 

 Emy draga ai zis o prostie mai mare ca tine, pe bune, asta e toata incurajarea pe care o poti face? Medicina si tenicile de reproducere umana sunt tot lasa-te de DD, si sunt atatea mamici care au obtinut sarcina in modul acesta, inclusiv eu - copilul meu din pantece cred ca este de la DD, minunea mea. Nici o clipa nu am crezut ca nu imi este dat sa fiu mama. tot timpul am stiut ca voi fi mamica, pana la urma sunt atatia copii in Ro care au nevoie de mamica. Eu de ex. desi sunt insarcinata, am si atestat de adoptie care sper sa se materializeze in 2 copilasi care isi doresc o familie.

  Sau nici asta nu e voia lui Dzeu? radicalismul religios niciodata nu a dus la nimic bun.



#5
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 10:33

buna, in primul sunt multe persoane ca tine care isi doresc copii si nu pot avea.iar cele carora le da dumnezeu poate nu si doresc.fara a te supara pe mine,parerea mea este ca asa doreste Dumnezeu, insa poate intr-o buna zi ti se va indeplini dorinta.mult succes.

Daca nu poti zice ceva pozitiv care sa ajute omul care cere un sfat, mai bine taci.

Parerea mea.



#6
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 10:41

Salutare la toata lumea))) Sper ca am gasit adresa potrivita pentru a primi un rs sau un sfat la intrebarea care ma macina de ani buni. Mi-am povestit istorioara tot pe acest pe site si sunt cu speranta ca impreuna cu voi, poate cu experineta voastra mai bogata, cu cunostintele si trairele pe care le-ati avut pina acum o sa puteti sa ma indreptati pe un drum unde la capat este luminia. Cu vreo trei ani in urma am fost diagnosticata cu ovare polichistice si dimensiune mica a uterului, fapt ce ma impedica sa ramin insarcinata si sa am un bebe. 

Am obosit sa ma lupt cu mine insumi fara nici un rezultat si cred ca aceasta lupta nu mai sunt capabila sa o duc singura, fara ajutorul unor persoane care intr-adevar ma inteleg. Am obosit de privirele cu subintelesuri, de intrebarile Cind aveti si voi un bebe? imi pare ca e timpul? dar cine se face vinovat? intrebari care ma distrug.

De fiecare data ma adun cu greu si ma tem sa nu vie ziua ceia cind nu am sa mai gasesc suficiente puteri pentru a rezista....dar nici dorinta pentru a continua....

 

Am nevoie foarte tare de sfaturile voastre))) Am sa astept rs voastre !!!

Cred ca esti obosita si frustrata si sigur asta nu te ajuta.
Si nici sa asculti intrebarile mai mult sau mai putin "binevoitoare" ale diversilor, Le poti raspunde ca nu e treaba lor, nici cand veti avea voi bebe si nici cand decideti altele in familia voastra. Si in plus ... curiozitatea a omorat pisica.

Pot sa-ti spun ca sanse sa aveti bebe cel mai bine vi le spune medicul si mai ales ... ce e de facut sa aveti un bebe. Si pot sa-ti mai spun ca pentru cei ce isi doresc o minune, ... vine ea [flo2] .

Si cel mai bine ar fi sa te linistesti  sufleteste, cu cat mai mare e stresul si auto presiunea cu atat mai dificil e. Sunt multe, multe povestiri pe forum in care vei citi istorii emotionante in care mamici care deja adoptasera s-au trezit ca ... veni si naturalul, fix cand nu se mai asteptau. Se poate, du-te la doctor, du-te la mai multi doctori, nu te presa dupa gura lumii si traiti-va viata voastra nu a curiosilor sau chiar si a rudelor,



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 11:40

Salutare la toata lumea))) Sper ca am gasit adresa potrivita pentru a primi un rs sau un sfat la intrebarea care ma macina de ani buni. Mi-am povestit istorioara tot pe acest pe site si sunt cu speranta ca impreuna cu voi, poate cu experineta voastra mai bogata, cu cunostintele si trairele pe care le-ati avut pina acum o sa puteti sa ma indreptati pe un drum unde la capat este luminia. Cu vreo trei ani in urma am fost diagnosticata cu ovare polichistice si dimensiune mica a uterului, fapt ce ma impedica sa ramin insarcinata si sa am un bebe. 

Am obosit sa ma lupt cu mine insumi fara nici un rezultat si cred ca aceasta lupta nu mai sunt capabila sa o duc singura, fara ajutorul unor persoane care intr-adevar ma inteleg. Am obosit de privirele cu subintelesuri, de intrebarile Cind aveti si voi un bebe? imi pare ca e timpul? dar cine se face vinovat? intrebari care ma distrug.

De fiecare data ma adun cu greu si ma tem sa nu vie ziua ceia cind nu am sa mai gasesc suficiente puteri pentru a rezista....dar nici dorinta pentru a continua....

 

Am nevoie foarte tare de sfaturile voastre))) Am sa astept rs voastre !!!

 

diagnosticul primit a fost in urma unei ecografii sau a fost confirmat de analize specifice ?

partenerul tau a facut si el investigatii, pentru a verifica daca poate concepe ?

ar trebui sa ceri si parerea unui medic specializat pe tehnicile de reproducere asistata.



#8
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 17:34

Emy, tu din ce categorie faci parte  [ups] ? Hai sa-ti spun ceva... daca, Doamne fereste, nu puteam concepe sau tine o sarcina sau daca sotul avea probleme, daca nu reuseam sa fac nici FIV si ramaneam fara solutii, tot nu consideram ca Dumnezeu asa doreste si ca ma pedepseste , ci adoptam si copil tot aveam, mama tot eram si asta pentru ca asa simteam.

 

Yaretzi, pune un link cu povestea ta! Cu ovare polichistice se pot face copii. De uter mic nu stiu ce sa zic, al meu a fost normal cand am ramas insarcinata.  Stiu ca ovarele polichistice presupun amenoree secundara, cicluri anovulatorii si deficit de progesteron, dar cu simulare ovariana si tratament nu doar de la gineco, si de la endocrinolog, se poate.


Editat de Cristina_C, 21 septembrie 2016 - 17:41 .


#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 19:16

Ovarele mele sunt micropolichistice, (nu stiu nimic de partea cu uterul) SI am folosit protectie fix de fiecare data... Fie-mea implineste 5 ani peste o luna. [:D]



#10
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 20:00

Bine ai venit - vei gasi multe sfaturi si povesti de succes aici. Cred ca un lucru conteaza enorm: sa nu fii stresata. 

Stresul afecteaza negativ fertilitatea si pune multa presiune pe partener.

 

[flo]

Multumesc mult  ca ai rs. Chiar e adevarat ca ideea de a avea un copil a devenit o obsesiepentru mine si stresul, emotiile ma impedica sa judec clar si rational. Am devenit extrem de sensibila, la orice pas pling.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -