Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe e pe drum - ce cumparam inainte de nastere?


50 raspunsuri la acest subiect

#41
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 10:26

Asta voi face. Pentru spalatul bebelusului voi folosi ulei special pe care il voi pune in apa din cadita (probabil de la Mustela, ma mai gandesc). In rest sapunuri, sampoane, geluri de dus, servetele umede vreau sa folosesc in mod exceptional.

 

Eu ca detergent pentru mine folosesc Ariel, insa mi-e un pic teama, sa nu-i declansez eu dermatita atopica. Oricum, terenul alergic va fi acolo, important e sa se declanseze problema cat mai tarziu sau daca da Dumnezeu si il mosteneste pe tati, niciodata.

O sa caut informatii despre bio hipoalergenic.



#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 24 august 2016 - 10:38

Pentru spalat hainute bb cu ten sensibil se recomanda Dermalin, eu asa stiu.



#43
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 24 august 2016 - 10:38

Iarasi e important sa nu-i faci baie in fiecare zi, fa-i la 2 zile. 

Eu sunt pro servetele umede. Numai din alea am folosit, nu am avut nicio problema (si acum sunt mari si tot asa se sterg). Crema de funduletz am pusin primele 2 luni, apoi nu am mai pus, nu s-au iritat deloc.



#44
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 24 august 2016 - 10:40

Pentru bebelus in primele saptamani poti folosi doar apa , nu e nevoie de sampon sau sapun , ei sunt atat de puri . Pentru piele mi-a fost recomandat doar ulei de masline ( din farmacie nu pentru gatit)
De 10 ani spal numai cu persil non-bio si nu am avut probleme .

#45
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 10:51

Pentru persoanele care nu au probleme cu alergiile, e clar ca pot folosi orice. Eu stranut si daca simt miros de detergent, nu suport nciun miros puternic, nu mai vorbesc de clor, nu accept nici miros de parfum.

Asa ca sunt convinsa ca multe fete au folosit detergenti mai cunoscuti sau no-name fara probleme, mai ieftine sau mai scumpe, insa eu nu pot lua lucrurile asa.

Baita bebelusului nu o voi face zilnic, m-am documentat si in acest sens.



#46
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 24 august 2016 - 11:31

Pentru albit , cand a fost cazul , am folosit napisan , ceva pentru dezinfectat sticlutele .
Persil non-bio nu are miros , e perfect safe .Ni i eu nu am avut absolut nimic parfumat , ba chiar mi-am dat toata colectia de parfumuri . Am reinceput sa cumpar parfum abia dupa 9 ani.

#47
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 august 2016 - 11:51

Eu am folosit la baie numai săpun solid, de la plafar, dinacela presat la rece, există pentru bebeluși, adică fără uleiuri esențiale care au potențial alergen. Am preferat așa pentru că se clătește imediat si nu exista riscul sa rămână pe piele si curata excelent.si pe par tot cu săpun solid, dar adevărat că fetița mea avea 3 fire și alea împrăștiate, asa ca nimic mai simplu.

#48
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 24 august 2016 - 21:06

Bun subiect, pentru mamicile aflate la inceput de drum! Eu pana acum am citit cateva liste lungi, de fapt interminabile si m-am minunat de cate chestii trebuie achizitionate. Am preferat sa ma abtin de la achizitii si am luat doar strictul necesar de care voi avea nevoie in primele zile dupa venirea acasa.

Ce consider eu ca trebuie musai sa ai este un carucior(am luat un 3in1 la promotie de la chicco), un patut transformabil ca sa nu fie nevoie sa il schimb in urmatorii 3-4 ani, lenjerie de pat si aparatori, saltea, scutece( si de finet si pampersi), minumul de hainute(4-5 bodyuri, 3-4 salopete cu sosetuta, 2 costumase cu pantalonasi si caciulite, manusele si botosei), o cadita de baie, bavetici, alaze si atat. Cosmeticele pentru baie si dupa, o sa folosesc pentru bebe ce folosesc si eu, avand o piele sensibila atopica tot ce folosesc eu e recomandat si pt. bebe(fara parabeni, sapun, colorant, parfum si alte ingrediente ciudate). Am mai luat si 2 biberoane de sticla, de la primii pasi, destul de ieftine comparativ cu marile branduri.

Pe parcurs sigur vor mai fi de facut cumparaturi, in special cele de la farmacie. O sa vad ce trebuie si de acolo, am o farmacie old-school in zona, unde nu ti se baga pe gat ce vrei si ce nu vrei, iar farmacistele iti prezinta atat produsele scumpe cat si cele ieftine si iti spun si  diferenta intre ele.



#49
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 21:33

Biberon de sticla vreau si eu sa cumpar. Nu stiu la tetine, stiu ca sunt unele care imita sanul mamei, sa se chinuie bebe sa traga, nu sa-i vina jetul usor si sa se obisnuiasca cu biberonul.



#50
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 22:28

Ceva in genul asta insa la un pret mai uman stiti?

https://comenzi.bebe...edela-p10022614


Editat de anasstasia, 24 august 2016 - 22:31 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -