Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mutatia C677T homozigot


121 raspunsuri la acest subiect

#11
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 august 2016 - 13:31

Ana89, eu nu am facut mutația pe care ai menționat-o ca fiind homozigot. Si eu iau Aspenter si acid folic probabil voi continua si cu femibion 1. Pe lângă astea luam magne B6, vitamina C, complex de B cu acid folic. Doctorița mi-a zis ca sfat sa nu mai continui cu vitaminele ca sunt suficiente acid folic si Aspenter. Îmi spunea ca vitamina C este pt imunitate iar dacă voi continua cu ea in momentul procedurii fiv aceasta vitamina va reacționa in momentul transferului de embrion si il ca putea elimina considerând ca ar fi un corp străin la mine. Nu stiu dacă m-am exprimat pe întelesul tău. Voi întreba si hematologul dacă trebuie sa mai fac si alte mutații. Am înțeles ca ar fii vreo 9 de toate iar eu nu le-am facut pe toate.

Hematologul a spus ca homozigot e mai grav decât heterozigot deoarece e o mutație moștenită de la ambii părinți.



#12
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 18 august 2016 - 13:41

Mulțumesc Corinka!  [flo2]



#13
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 august 2016 - 17:40

    Ella,Dorneanu stie cu ce se papa trombofilia,deci esti pe maini bune.Ghilesan e ok,e singura hemato din TM cu care poti discuta,restul sunt numai numele de ele.Dar nu iti va recomanda anti-FXa pt ca: "e o analiza la care primesti interpretare pe buletin si atunci ce nevoie mai ai de dr?!"(vorbele ei).Ea iti va urmari in sarcina DD-merii,timpii de coagulare si hemoleucograma si in functie de ele va ajusta doza daca e necesar.Uneori e insa prea tarziu...si poate nu ne permitem sa pierdem timp daca putem face o analiza edificatoare.Despre vit C a avut si are dreptate,iti va intari sistemul imunitar si corpul e posibil sa priveasca embrionul ca pe un intrus.Deci fara vit C.Poti papa fructe,legume ce contin vit C,dar sa nu iei vit C sintetica.Legat de anticoagulantul lupic nu stiu ce sa-ti spun pt ca eu nu am facuto si Ghilesan a spus ca am facut destule si nu mai e necesar.Suntem aici daca mai ai intrebari,despre orice:)))



#14
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 august 2016 - 17:57

Mulțumesc din suflet, dea78. Pai si tu ce îmi sugerezi: sa fac cu analiza anti fxa? Sa o fac chiar dacă nu ma trimite ea?

#15
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 august 2016 - 18:05

Nu stiu cum funcționează site-ul asta ca nu trimite tot mesajul

#16
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 august 2016 - 18:17

Mi-a dat rețeta pt clexane 0,4, vad ca se găsesc foarte greu


#17
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 august 2016 - 18:17

Mi-a dat rețeta pt clexane 0,4, vad ca se găsesc foarte greu

#18
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 august 2016 - 19:30

    Da,eu iti sugerez sa o faci indiferent ce iti spune ea,dar vezi ca pretul e de 210lei si rezultatul vine cam in 10z.Daca nu gasesti Clexane intreabo cu ce poti schimba(dar vezi ca nu toate anticoagulantele au gratuitate in sarcina si daca schimbi intreaba si daca il vei primi gratis cand se va confirma sarcina).Vezi ca in sarcina nu e ok sa le schimbi,cu care incepi cu ala termini sarcina si lauzia.



#19
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 18 august 2016 - 19:53

Mari, nici eu nu am făcut toate mutațiile, am ales pachetul cu 7 mutații de la bioclinica ca mi s-a părut mai ok ca preț (447 lei), am întrebat și la synevo, acolo era un pachet cu 774, dar nu prea a reușit doamna de acolo sa ma lămurească ce conține, mi-a zis doar ca PAI -1, nu intră acolo și separat era 300 lei așa că am considerat că ies mai bine așa și cred eu ca astea pe care le-am făcut sunt printre cele mai importante, nu știu dacă e chiar asa. 


Editat de Ana89, 18 august 2016 - 19:59 .


#20
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 august 2016 - 20:56

Da, mulțumesc Dea78. O voi face cu siguranța. Am găsit clexane Pt 10 zile si farmacista mi-a spus ca lunar primesc. Da mi-a dat si un înlocuitor, voi vedea cum găsesc pe la farmacii. Tu ai facut fiv? Cu Dr Dorneanu? Ana89, din ce mi-a spus Dr Hematolog profilul trobofilie ereditar II si mutația PAI 1 sunt cele mai importante. Eu am facut la Bioclinica PAI cu 260 aproximativ ca la ei te taxează si recoltarea vreo 8 lei. Când începi procedura? Si unde?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -