Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stafilococul "pasiv" se ia sau nu?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 09:53

Am o nelamurire si de ieri de cand am tot cautat informatii pe tema asta tot nu o pot rezolva .

Daca un copil are sigur acest stafilococ in organism dar nu are manifestari el il poate da si altui copil sau nu?

 

Asta e intrebarea dar sa explic putin de unde a venit nelamurirea. Unul dintre prietenii copilului meu (8 ani) are acum stafilococ (cu manifestari pe piele) . Noi ne-am jucat cu el inainte de diagnostic crezand ca este alergie si nu am luat nimic. Nici eu nici fimiu presupun din moment ce au trecut doua saptamani si nu avem nimic. Insa problema mea este ca M. este tratat doar homeopatic . Dupa capul meu si dupa ce am citit chiar daca vor trece manifestarile el va fi in continuare purtator. CE sanse are copilul meu sa ia si el in urmatoarea perioada cand se vor juca impreuna?

Multumesc

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 10:07

ar trebui sa va faceti un exudat nazal si faringian, sa va asigurati ca nu sunteti si voi purtatori sanatosi de stafilococ...



#3
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 10:11

Nu m-am gandit. Deci se poate sa-l fi luat si noi deja dar sa nu avem manifestari.

Asa e. Buna ideea sa facem un exudat  .

 

Edit : intrebarea ramane:) daca ar iesi pozitiv de exemplu  la mine sau  la copilul meu  dar nu avem nici un fel de manifestari il putem da si celorlalti membrii ai familiei sau nu?


Editat de mamica11, 28 iulie 2016 - 14:48 .


#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 10:29

da. pentru ca se ia foarte usor, prin intermediul picaturilor microscopice de saliva pe care le imprastii atunci cand vorbesti, tusesti, stranuti.

insa daca si membrii familiei au imunitatea buna, chiar daca iau acest stafilococ, pot fi si ei purtatori sanatosi, fara simptome.

unele statistici afirma ca un procent de 30% din populatie este purtatoare sanatoasa de stafilococ...



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 19:02

E vorba probabil de Stafilococie cutanata, adica o afectiune care apare la.pers cu imunitatea scazuta. Se poate face autovaccin daca nu reuseste altfel.

Nu trebuie sa il ocoliti pe baiat, doar sa va spalati pe maini dupa aceea.

#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 00:12

Nu stiu daca homeopatul lor o sa ii lase sa faca autovaccin dar maine  le spun.  Macar incerc.

De ocolit nici vorba pentru ca si noi parintii suntem prieteni deci ei vin  si in casa la noi .

Intre timp am  sunat _o pe pediatra copilului meu sa ii cer un sfat la  ce laborator sa merg sa platesc pentru un exudat si doar ca nu s-a facut foc pe mine. :) Stiam eu de ce intreb amanunte pe forum :) . Eu oricum o sa fac copilului exudat si fara sa stie ea si o sa ma duc cu el doar daca e pozitiv dar mai astept putin ca sa se anihileze macar eruptia la M. Sa nu facem degeaba si sa luam a doua zi. 

 

Daca este stafilococie cutanata( cred ca ai dreptate de altfel pentru ca sunt multe bubite rosii cu puroi cumva adunate pe piele) inseamna ca nu e acelasi stafilococ cu cel ce poate merge si in gat de exemplu? Adica il putem lua si nu se vede la exudat ci doar cutanat daca se manifesta?



#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 07:23

Stati un pic: noi avem stafilococi pe piele in mod normal si nu patim nimic de la ei. In momentul in care avem imunitatea scazuta sau din alte cauze se poate face o infectie cu acei stafilococi si atunci suntem bolnavi. Mi-au explicat mai multi dr treaba asta. La fel e si candida in vagin si multe altele. Pielea noastra nu e sterila, dar infectie facem doar in anumite situatii. Din punctul meu de vedere e o aiureala sa-i faci copilului exsudat faringian in situatia asta. Nazal cu atat mai mult, in mod normal exiata bacterii in nasul omului, faci exsudat numai cand este in mod evident o infectie si vrei sa identifici agentul patogen ca sa stii cu ce tratament sa-i vii de hac.

#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 08:17

Nu are rost sa faci exsudatul. Doctoritavta are dreptate, nu forumul :))) serios.

#9
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 iulie 2016 - 19:08

Am inteles  ideea pentru noi.

Cu M.  situatia acum e asa: au ajuns cu el la medic alopat intr un final ieri dimineata si ii da 10 zile antibiotic pana la urma, nu are de ales. Cu toate alifiile homeopate  a facut o rana pe pulpa piciorului saptama trecuta am inteles si nu se inchide asa ca l-au dus. Sper sa fie in regula dupa aceea.



#10
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 30 iulie 2016 - 21:56

Of, of, si homeopatia asta, dusa pana in panzele albe...

Bine ca au dus copilul la medic pana la urma.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -