Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amniocenteza


19 raspunsuri la acest subiect

#1
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 13:08

In urma undei ecografii care a ridicat semnale de alarma am ales sa fac amniocenteza. Interventia a fost progamata miercurea viitoare.

Din pacate amniocenteza vile la pachet cu niste riscuri, cel mai mare fiind riscul de avort.

 

Doream sa intreb mamicile sau viitoarele mamici care au trecut prin aceasta interventie daca stiu sa-mi spuna in cat timp trece riscul de avort. Am citit ca primele 72 de ore sunt riscante, insa pe un alt site am citit ca riscul de avort se mentine in primele 7-10 zile.

 

In cat timp primesc rezultatul? Cei de la Medlife mi-au spus ca dureaza 15 zile, insa nu primesc nimic  intermediar? Cred ca o sa mor asteptand 2 saptamani....

 

Inteleg ca anumite mamici au luat antibiotic dupa, altele nu, Nu este o regula generala? As vrea sa evit antibioticul, insa poate daca nu il iau creste riscul de infectie si implicit de avort spontan....

 

Pentru ca este un subiect foarte delicat pentru orice mamica, e traumatizanta  si ideea de a face aceasta investigatie, invit mamicile care au fost nevoite sa treaca prin aceasta analiza sa posteze cum a fost, ce au simtit, cum s-au refacut dupa.

 

Va multumesc!



#2
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 23:00

Anasstasia, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, e o experienta grea, mai ales din punct de vedere psihologic, pentru ca interventia in sine nu e mare lucru. 

Am trecut si eu prin asta in 2013, cand triplul test a fost lejer ingrijorator si am ales sa fac amniocenteza, sa fim siguri ca bebe e sanatos. 

Mi-a fost foarte teama sa nu pierd sarcina (copil foarte dorit) dar am inteles de la dr mea ca riscul e extrem de mic daca cel care face amniocenteza e un medic bun. In timpul interventiei (facuta in Belgia pt ca acolo locuiesc), am simtit o presiune pe abdomen, nu durere (nu am avut anestezie), totul a avut loc sub control ecografic. Bebe se culcusise intr-un coltisor si nu mai misca, dar am inteles ca e normal. Apoi am ramas doua ore sub control medical, sa fim siguri ca totul e ok. A doua si a treia zi am stat numai in pat, trebuia sa fiu atenta sa nu pierd lichid amniotic. Totul a fost ok. Dupa trei zile parca am avut un rezultat intermediar, bebe era ok. Restul rezultatelor au venit dupa doua saptamani. Mi-a fost greu psihologic, e frica de pierderea sarcinii, frica ca bebe nu ar fi bine, frica de ce ar putea urma daca bebe nu e ok... Noi nu l-am fi pastrat daca avea trisomie 21. 

Incearca sa fii increzatoare ca bebe va fi ok si sa ai incredere ca are ingerasul lui care il protejeaza. Sa te duci cu sotul tau, vei avea nevoie de el. Nu vei putea conduce dupa interventie si vei avea nevoie de repaus.

Eu nu am luat antibiotic, nu mi s-a prescris. 

Spune-mi daca ai intrebari.

Ai grija de tine, fii puternica, iti tin pumnii sa fie bine!

 

Anda


Editat de pisoi3, 22 iulie 2016 - 23:02 .


#3
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 23 iulie 2016 - 09:09

Iti multumesc pentru raspuns!

Asta este teama universala: pierderea sarcinii si apoi sa traiesti cu ideea ca puteai refuza amniocenteza si totul sa fie bine.

 

La mine dublutest a iesit ok pentru sindrom dawn, cu risc de 1/5600 desi am 35 de ani, insa la ultima ecografie a vazut o calcifiere la inimioara care a dus-o cu gandul ca ar putea avea fetita acest diagnostic. In plus, am lichid amniotiv in exces care si acesta se poate corela cu anumite probleme genetice ale fatului.

 

Mi-a luat sange pentru triplutest insa cum acesta este tot un test statisitic, iar doctora a vazut ceva concret la ecografie, am hotarat sa facem si amniocenteza.

 

Stresul e imens, ne dorim foarte mult acest copil, avem amandoi 35 de ani si este primul nostru copil, insa ne dorim un copil sanatos.



#4
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 23 iulie 2016 - 14:01

Cu multa placere!

Rezultatul de la dublu test e ok. Triplul test e intr-adevar statistic si chiar daca iese bun, nu e sigur. Cea mai buna e amniocenteza sau testul Nifty (scump si nerambursat).

Eu aveam 37 de ani cand am facut amniocenteza si inca un baietel de 7 ani, perfect sanatos pentru care nu am facut niciun triplu test sau amniocenteza pe vremea cand eram graviduta cu el. 

Sper sa fii bine dupa amniocenteza, nu cred ca vei pati nimic, ai incredere ca va fi bine. Intre timp, incearca sa fii pozitiva si sa ai grija de tine si de bebe. Si, cel mai important, alege un medic bun, care stie ce face.

Dupa ce vei face testul si vei avea rezultatele (bune, tinem pumnii), vei uita totul. 

35 de ani nu e o varsta atat de inaintata incat sa te gandesti la tot felul de probleme genetice. Si daca nu aveti niciun caz in familie, atunci riscul scade si mai mult.

Curaj, Doamne ajuta!

 

Anda


Editat de pisoi3, 23 iulie 2016 - 14:03 .


#5
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 23 iulie 2016 - 14:03

Si nu uita: sa te odihnesti mult dupa si sa nu faci niciun fel de efort!

Bafta multa!


Editat de pisoi3, 23 iulie 2016 - 14:05 .


#6
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 23 iulie 2016 - 14:34

Multumesc pentru sfaturi.



#7
theophillina

theophillina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 880 mesaje

Postat 23 iulie 2016 - 20:36

Anastasia, ai PM. Pupici.



#8
Suerte

Suerte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 15:21

Buna, 

 

in cazul in care nu ai facut inca amniocenteza, iti recomand sa faci aceasta investigatie in alta parte, unde folosesc metoda OF-PCR.

Cei de la Medlife dau rezultatul tarziu pentru ca nu folosesc aceasta tehnologie de detectie rapida, in urma careia poti primi in 24-48 de ore rezultatul.

Eu am facut doua amniocenteze, la diferenta de 8 zile si am trimis probe la 3 laboratoare, intrucat rezultatul a indicat Trisomia 21.

Prima amniocenteza am facut-o la dr. Albu. A doua intentionam sa o fac la Medlife, insa geneticianul mi-a atras atentia ca nu pot verifica rezultatul de la prima amniocenteza printr-un procedeu mai slab, ca nu e relevant. Am optat pentru dr. Herghelegiu si, in disperare de cauza, am trimis proba si la un alt laborator.

Experienta mea a fost tragica, insa recomand efectuarea amniocentezei pentru a elimina riscurile nasterii unui copil cu malformatii.

Cei doi medici cu care am efectuat procedura aveau foarte multa experienta. 

Dr. Herghelegiu nu prescrie antibiotic. Personal, il recomand pe dumnealui din mai multe motive.



#9
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 21:22

Mesajul tau este tardiv. Imi pare nespus de rau pentru pierderea ta.

 

Am facut amniocentea ieri dimineata la Medlife. Aveam posibilitatea de a opta pentru testul fish, sa primesc rezultatul rapid in 3 zile, insa mi-au spus ca acel raspuns nu este unul cert, ca pot primi un rezultat iar la final sa fie altul asa ca nu i-am gasit rostul.

 

Am ajuns de dimineata, am discutat cu geneticianul si apoi am fost dusa in sala pentru amniocenteza.

Doctorita a refacut ecografia care a relevat aceleasi probleme pe care le-a vazut si initial: focus hiperecogen ventricul drept si chisturi bilaterale de plex coroid, Lichidul amniotic este la limita maxima.

In majoritate covarsitoare aceste probleme se remit pana la nastere. Insa, pot indica si o trisomie sau alta boala genetica, iar corelata cu varsta mea, toate acestea m-au facut sa iau aceasta hotarare.

 

Trebuie sa spun ca hotararea amniocentezei a fost a mea nu a doctoritei.

 

Tot atunci am primit si rezultatul la triplu test:

La dublutest riscul pentru Dawn a fost de 1:5100 persoane

La triplu test riscul pentru Dawn e de 1: 353 persoane si un risc de varsta de 1:293 pers. Rezultatul a fost considerat cu risc scazut pentru Dawn.

Eu nu l-am interpretat asa.

 

Dupa ecografie care nu a durat mult, m-a dat cu betadina, a facut anestezie cu xilina pe care consider ca a facut-o degeaba pentru ca nu a lasat-o sa-si faca efectul si a facut amniocenteza.

 

Amniocenteza a fost facuta cu seringa normala, cu ac normal de injectie. A tras 2 seringi de 10 ml fiecare. Serul era clar.

Nu pot spune ca am simtit durere, a fost o presiune si inconfortabila senzatia.

 

Tratamentul: 3 no-spa forte/zi timp de 7 zile si antibiotic Xifia 10 zile. Mi-a spus ca astea sunt procedurile internationale de tratament dupa amniocenteza. Avand in vedere ca merg pe varianta de a face orice sa nu am avort spontan voi lua tratamentul, 

Alte recomandari: timp de 3 saptamani fara contact sexual, fara baie in cada, fara sa ma angajez la drumuri lungi.

 

Ziua de ieri a trecut greu, stresul a fost imens. Am avut dureri si contractii desi am stat toata ziua in pat. Riscul maxim de avort trece dupa 72 de ore, am ajuns la jumatatea timpului critic. Inteleg insa ca un risc mai mic se pastreaza pe parcursulul celor 3 saptamani, altfel nu aveam restrictiile mentionate mai sus.

 

Astazi m-am simtit mai bine, nu mai sunt intepenita ca ieri, am mai avut dureri/contractii insa mai rare. Am stat si astazi aproape toata ziua in pat. Fata ieri a fost foarte agitata, astazi s-a mai linistit.

 

Rezultatul il voi primi in data de 16 august atunci cand voi si morfologia de trimestru II. Voi avea atunci 22 de saptamani de sarcina.

 

Cu Dumnezeu inainte ca altceva nu am ce sa fac. Deocamdata sa trec cu bine peste riscul de avort, apoi vedem si rezultatul la amnio.

 

Am scris toate cele de mai sus in ideea ca poate voi ajuta pe cine va mai trece prin asa ceva. Stresul este cumplit, m-am fortat sa nu mai plang, sa stau linistita, m-am uitat la filme, am facut orice sa nu ma gandesc.



#10
theophillina

theophillina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 880 mesaje

Postat 13 august 2016 - 13:13

Am trecut si eu prin acest "cosmar" amniocenteza acum o saptamana. Parerea mea e ca orice ti-ar spune oricine, stresul si emotiile nu ti le poate linisti nimeni, nu doresc nimanui sa treaca prin asta. Dar amniocenteza asta nu e chiar asa un bau-bau, iar aici in Grecia (care, apropo, nu stiu daca stiti, dar e tara de pe primul loc cu cele mai putine decese la nastere - ale mamei sau copilului, si in general, foarte bine sta la capitolul asta ginecologic) tinde sa cam fie o analiza de rutina ca sa zic asa. Mie mi-a iesit f prost dublul test, adica risc combinat (varsta+PappA) 1/99. A fost un soc ptr mine, nu ma asteptam, desi am 38 de ani, sunt la a doua sarcina, la disanta de 7 ani de prima (fara absolut nici o problema), in fine, am incercat intai sa fac biopsie de vilozitati coriale, dar nu s-a putut din cauza pozitiei placentei ( f in spate si f sus), asa ca am asteptat o luna sa pot face amnio. Care a decurs cam asa: la 19+2sapt, m-am prezentat la clinica, mi s-a facut o eco amanuntita ca o morfo pot spune si apoi s-a realizat punctia. Care nu a durut deloc, am simtit doar o presiune pe abdomen si a durat mai putin de 1 min. Doctorita m-a felicitat ca nu m-am miscat deloc (nici eu, nici bebe). Nu mi-a dat nici o medicatie dupa, mi-a spus doar 2 zile sa am grija sa nu ridic greutati, sa nu ma obosesc, dar nu mi-a recomandat sa stau la pat. Dupa amnio, nu am avut nici un fel de durere, contractii, nimic absolut, dar totusi 3 zile am stat cumnitica. A doua zi pe seara m-au sunat si mi-au zis ca au iesit rezultatele partile ptr cele 3 trisomii (21,13,18) si sunt ok. Dupa 4-5 zile a iesit si restul cariotipului (ptr 400 de sindroame - OMG nici nu-mi imaginam ca pot exista atatea si totul e ok). Dupa 4 zile de la amnio, am facut baie in mare si mi-am reluat programul normal de zi cu zi. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -