Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Turcia 39

fiv turcia acibadem tayfun

1164 raspunsuri la acest subiect

#1091
Memories

Memories

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 30 martie 2018 - 13:10

 

Buna fetele, sunt noua pe acest forum. Sunt foarte interesata de tema FIV, la Acibadem, Turcia cu Dr Tayfun.
Deocamdata sunt in procesul de a trimite analizele traduse in engleza. 
Am facut de curand primul FIV in tara, la Columna dar din pacate nu am avut parte de ET. 
Am un AMH  mic si endometrioza. Parte masculina fara probleme.

Imi poate da cineva informatii  despre procedeul FIV la Acibadem? In primul rand estimativ cam cat dureaza pana primesti un raspuns de la ei dupa ce ai trimis analizele traduse?

 

Multumesc

 

         Buna ziua,

Sotiei mele i-a raspuns in 6-7 zile,dupa ce a trimis IFV epicrisis si un scurt istoric.



#1092
RalaI

RalaI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 30 martie 2018 - 21:01

Multumesc mult pentru raspuns.

 

Imi puteti spune daca ati mers la un control inainte de FIV sau ati mers in ziua 2 de menstruatie si ati inceput tratamentul direct. Cat timp este necesar sa stai acolo, ni s-a spus 15 zile dar am citit ca ar fi cam 18 

zile. 

Pentru analize si istoricul medical, este nevoie de un translator medical? Ma refer la ecografii,Histeroscopie si alte proceduri facute in Romania.

Analizele cerute de ei le vom reface maine desi am analize recente de 4 luni. (am vazut ca specifica sa aiba 2-3 luni vechime).

 

Multumesc

 

 

 



#1093
Alisa35

Alisa35

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 martie 2018 - 23:42

Imi pare rau, Memories! Si eu am avut o sarcina oprită in evoluție la 8 sapt deși cariotipul nu arată probleme.  Curaj, veți reuși pana la urma!  



#1094
Memories

Memories

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 31 martie 2018 - 08:23

Imi pare rau, Memories! Si eu am avut o sarcina oprită in evoluție la 8 sapt deși cariotipul nu arată probleme.  Curaj, veți reuși pana la urma!  

      Salut Alisa,

Iti multumim pt gandurile bune,nu vom ceda indiferent de situatie,incercam sa privim cumva partea plina a paharului ca sa zic asa faptul ca s-a prins din prima,chiar daca nu este usor deloc. Pe noi asa ne-a intrebat dr din C-ta,de cariotip genetic si daca am testat genetic embrionii.

Incercam si cautam sa aflam raspunsuri dar sunt multi factori care conteaza,pe langa varsta. Spre ex.sotia a avut o extrauterina acum multi ani,dupa orice sarcina pierduta se face un vaccin(sotia avand rh negativ) nu stim daca dupa extrauterina a facut acel vaccin. Din ce am citit,fara acel vaccin urmatoarea sarcina nu va fi acceptata de organism,va fi considerat un inamic si este atacata,acum a fost facut vaccinul fupa sarcina pierduta. Daca nu suntem indiscreti,ne poti impartasi din experienta ta si ne poti spune ce nu a mers bine la tine? Multumim!



#1095
Memories

Memories

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 31 martie 2018 - 08:36

Multumesc mult pentru raspuns.

 

Imi puteti spune daca ati mers la un control inainte de FIV sau ati mers in ziua 2 de menstruatie si ati inceput tratamentul direct. Cat timp este necesar sa stai acolo, ni s-a spus 15 zile dar am citit ca ar fi cam 18 

zile. 

Pentru analize si istoricul medical, este nevoie de un translator medical? Ma refer la ecografii,Histeroscopie si alte proceduri facute in Romania.

Analizele cerute de ei le vom reface maine desi am analize recente de 4 luni. (am vazut ca specifica sa aiba 2-3 luni vechime).

 

Multumesc

   Buna dimineata,

Noi am fost direct in a doua zi a menstruatiei sotiei,nu este musai sa mergi inainte la un control,oricum iti face acel control cand ajungi acolo si oricum sa presupunem ca ceva nu este in regula,faci dupa aceea al doilea drum.

Punctia se face in a 14 zi a menstruatiei si dupa vreo 5-6 zile pe embrio transfer,oricum lucrurile astea ti le vor spune acolo.  Noi le-am tradus cu google translate cand le-am trimis Gabrielei si nu a fost nici o pb,pana la urma sunt niste valori. Apropos cand ajungi se uita din scarta-n scarta pe dosar. Este bine sa ai analizele facute cat mai aproape.



#1096
Alisa35

Alisa35

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 31 martie 2018 - 10:28

Si eu am RH negativ dar la sarcina oprită in evoluție am facut vaccin. La sarcina obținută la Accibaden nu a fost nevoie sa mai fac vaccin, nu am dezvoltat anticorpi antiRh pe perioada sarcinii. Acum am 2 fetițe . 



#1097
Memories

Memories

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 31 martie 2018 - 11:22

[quote name="Alisa35" post="8583035" timestamp="1522484882"] Si eu am RH negativ dar la sarcina oprită in evoluție am facut vaccin. La sarcina obținută la Accibaden nu a fost nevoie sa mai fac vaccin, nu am dezvoltat anticorpi antiRh pe perioada sarcinii. Acum am 2 fetițe . [/quodte]

 

 

   Salutare din nou Alisa,speram si noi ca vaccinul sa fi fost cauza,adica in ideea ca atunci cand a avut extrauterina sa nu-i fi facut acest vaccin. Imi poti spune te rog ce investigatii ai facut dupa ce ai pierdut sarcina?

 Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de fetite!



#1098
Andreia1987bv

Andreia1987bv
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 31 martie 2018 - 12:30

Buna Ralal,noi am trimis analizele traduse de catre cineva autorizar dar e ok si varianta google cum a zis si Memories.Noi am primit raspunsul in 2 zile dupa ce le-am trimis.Urmeaza sa facem si noi analizele recomandate de ei si in luna mai sa mergem la Tayfun.

 



#1099
RalaI

RalaI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 14 aprilie 2018 - 11:05

Buna fetele, 

 

Am o intrebare pentru voi:am trimis analizele traduse si istoricul medical acum 2 saptamani si inca nu am primit un raspuns. Am vb cu Gabriela acum doua zile si mi s-a zis ca inca nu are un raspuns pentru mine. S-a mai confruntat cineva cu pb asta? Cat timp ati asteptat pentru a primi un raspuns? 

 

Multumesc



#1100
RalaI

RalaI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 11:20

Buna fetelor, 

 

Referitor la Gabriela vroiam sa precizez ca nu am mai primit nici o veste de la ea referitor la o posibila intalnire cu dr Tayfun asa ca i-am trimis lui un mai si am primit raspuns intr-o zi de la Aylin Aydin, in romana, cu faptul ca Dl Dr Tayfun nu a avut timp sa-mi citeasca dosarul si sa i-l retrimit prin ea. Dupa ce am retrimis dosarul mi-a raspuns ca ar dori sa ma vada inainte la o discutie si o consultatie inainte de FIV( a raspuns destul de repede). 

 

Pe 7 mai voi merge la prima consultatie pre-FIV cu Dr Deniz Usal deoarece Dr Tayfun vede pacientele noi doar miercurea si eu nu pot ajunge decat pe 7 mai, lunea, apoi FIVul il voi face sub supravegherea Dr Tayfun.

 

Referitor la analize, ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la NK, limfocitele B si T si Th1/Th2. Eu nu le am facute, nu mi-au fost recomandate in Romania. Am citit toate discutiile de pe forum si am inteles ca Th1/Th2 se fac doar in a 8-9 zi a menstrei si numai martea ceea ce e destul de greu sa nimeresti si z8 si martea. In Romania nu am gasit sa se faca undeva. NK si limfocitele B si T se fac intradevar la Synevo si nu conteaza ziua menstrei.

 

Intrebarea mea este daca aceste analize le recomanda tuturor pacientelor sau doar in anumite cazuri. 





Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -