Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Turcia 39

fiv turcia acibadem tayfun

1164 raspunsuri la acest subiect

#91
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 23:55

Karo eu am facut th si nk la tayfun, m-au costat 250 euro. Nici mie nu mi-a dat prednison dar eu am luat 16 mg si inca mai iau

#92
ancax

ancax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 08:42

imi pare rau, Karo. mi se pare extraordinar ca ai reusit sa ai atat de multi blastocisti de buna calitate. ti-au spus ceva in legatura cu o posibila perioada de refacere a uterului ?

am si eu ceva emotii legate de endometrioza...nu inteleg prea bine. in jumatate de an am facut atatea ecografii..prima data mi-a spus dr ca am un mic chist luteal , apoi povestea s-a repetat la toate ecografiile ulterioare . in ultima per insa am mers la alti doi dr si mi-au pomenit de endometrioza, dar amandoi explicandu-mi ca este vb de corpul galben al unui folicul care nu s-a resorbit. 

M3ryro, este foarte incurajator ce-mi spui , eu am avut 6 la primul fiv ( culmea, cu dozaj mai mic) , dar doar 4 mature, 3 fertilizate iar la Fiv 2 , doar doua. .



#93
ancax

ancax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 08:42

imi pare rau, Karo. mi se pare extraordinar ca ai reusit sa ai atat de multi blastocisti de buna calitate. ti-au spus ceva in legatura cu o posibila perioada de refacere a uterului ?

am si eu ceva emotii legate de endometrioza...nu inteleg prea bine. in jumatate de an am facut atatea ecografii..prima data mi-a spus dr ca am un mic chist luteal , apoi povestea s-a repetat la toate ecografiile ulterioare . in ultima per insa am mers la alti doi dr si mi-au pomenit de endometrioza, dar amandoi explicandu-mi ca este vb de corpul galben al unui folicul care nu s-a resorbit. 

M3ryro, este foarte incurajator ce-mi spui , eu am avut 6 la primul fiv ( culmea, cu dozaj mai mic) , dar doar 4 mature, 3 fertilizate iar la Fiv 2 , doar doua. .



#94
Karo

Karo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 09:02

Anca in tara nimeni nu a luat in calcul endometrioza,ginecologul a vazut chistul,m-a pus sa fac CA25 si nici macar nu mi-a spus ca il am,ci ca sunt bine merci,nu am nimic.Si am pierdut un an asa.La clinica de fertilizare am aflat de chist dar mi s-a spus ca nu endometrioza e de vina,ci varsta.Si am mai pierdut 1 an la ei.Turcii au scris pe fisa mea la cauza infertilitatii endometrioza.Au un laborator foarte bun,doctorul e foarte bun.Nimeni nu a vazut adenomioza la mine,el a vazut in primele 10 secunde la eco.



#95
Karo

Karo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 09:08

In privinta uterului meu nu stiu ce sa zic,ceea ce mi s-a intamplat mie e ceva destul de rar.Am o operatie cat cea de cezariana asa ca mi s-a recomandat ca cel putin 6 luni sa nu raman insarcinata si sa nu fac tratamente hormonale.Vom vedea ce zice si Tayfun cand voi merge la consultatie.



#96
ancax

ancax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 09:45

da...mi se pare incredibil...si noi dupa primul esec tot intrebam ce analize, investigatii se pot face si de fiecare data primim acelasi raspuns. nimic. varsta si calitatea proasta a ovocitelor sunt de vina, tb sa incercati de  mai multe ori pt ca procentul ovocitelor de calitate buna scade cu varsta. lucru pe care pot sa-l inteleg, dar cand mergi in alta parte si ti se descopera si altele...



#97
Karo

Karo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 11:10

E frustrant intr-adevar dar se pare ca asa sunt protocoalele medicale,doar dupa esecuri se impun anumite analize.De multe ori insa orice am face si noi si medicii nu iese asa cum ne dorim.Si cum esecul doare atat de tare simtim nevoia sa dam vina pe cineva.



#98
kitty8

kitty8

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 16:57

Karo imi pare tare rau. Daca vrei sa faci o histero inainte de fet ti-l recomand cu cel mai mare drag pe Rudi Campo, e intr-adevar unul din cei mai buni medici. Si eu am in peretele posterior al uterului o leziune destul de urata care indica adenomioza si careia nu am ce sa ii fac. Cand i-am spus lui Tayfun ca operatia am facut-o cu Rudi, mi-a spus ca il stie si ca e unul din cei mai buni medici din lume si e convins ca a facut tot ce se putea pentru uterul meu. E bine ca mai ai 5 blasto, dar de data asta eu te sfatuiesc sa iei si tratamentul pt imunitate. Eu am luat si prednison, prograf si am facut si intralipid. Anca, eu la primul fiv am avut 2 ovo, 2 embrioni de z3 cu 8 celule, deci ochiometric ok. La fiv 2 5 ovo, 4 embrioni de z3, transferati doar 2 de 8 celule, iar ceilalti 2 a zis ca nu meritau congelati. La Tayfun am avut 6 ovo, 5 mature, 4 fertilizate. Toate 4 au ajuns la blasto, unul a fost un pic mai slow, dar toate erau blasto in z5, doar 2 sanatosi genetic. Eu zic ca la Tayfun am raspuns mult mai bine, plus ca s-a folosit de tot ce avea el in laborator inclusiv embrioscop. Daca vreti imi puteti da pe pm userele de pe facebook. Avem un grup cu fetele de la Tayfun si acolo e mult mai multa activitate

Buna fetelor,

 

Din vara, de la primul esec fiv la Gynera, sunt o cititoare fidela a forumului si gandurile mi se indreapta acum la a 2 incercare spre Turcia, dr Tayfun. As vrea mult, te rog, daca poti sa-mi spui cum sa intru si eu in contact cu acest topic pe facebook.

 

Multumesc mult!



#99
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 22:34

Kitty da mi pe pm userul de fb

#100
ancax

ancax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 23:30

[quote name="Karo" post="8499199" timestamp="1481274608"] E frustrant intr-adevar dar se pare ca asa sunt protocoalele medicale,doar dupa esecuri se impun anumite analize.De multe ori insa orice am face si noi si medicii nu iese asa cum ne dorim.Si cum esecul doare atat de tare simtim nevoia sa dam vina pe cineva.[/quote

 

Ai dreptate , greu sa-ti dea sa aci toate analizele inaintea unui prim fiv, cand nu ai un istoric de care sa se foloseasca ... 





Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -