Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Magia Ordinii, metoda konmari


18 raspunsuri la acest subiect

#11
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:45

Eu am pastrat lucrurile care mi au placut foarte mult, sau unele care au costat mult.

Le am pus in alt dulap...acolo unde adun lucrurile in tranzit, pe care nu le mai port totusi dar nici nu ma indur inca sa le dau. 

 

Dar foarte multe, cam 80%, am dat. 

 

Exact asa si eu.

 

(Doamne, ce slaba mai eram cand eram studenta...)



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:47

Marie discuta si despre atasamentul fata de obiecte si propune o abordare interesanta asupra acestuia- inca mai am de citit la bucata asta.

 

Da, sunt atasata si foarte atasata de unele obiecte. Le pastrez cu grija ani si zeci de ani, daca este, bine impachetate si bine puse. Sunt amintirile mele, trecutul meu acolo.



#13
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:51

Arunci telul. [:D] Si da, s-ar putea sa te faca fericita, pentru ca nu mai depui efort cat depui cu telul.

#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 10:05

Păi nu arunc nici telul (telurile). Că sunt momente în care am nevoie doar să amestec ceva și nu scot tot mixerul pentru asta. De exemplu la anumite prăjituri în care nu pot folosi mixerul, sau la omlete dimineața. Telurile sunt de dimensiuni diferite și la folosesc pentru cantitate mai mare / mai mică (după cum am nevoie).

 

Deci mie mi se pare asta cu ”obiectul X mă face fericit” puțin exagerată. Puține obiecte mă fac fericită (cărțile ar fi un exemplu, nu toate cărțile evident). Nu pot arunca restul obiectelor :) pe principiul că nu mă fac fericită.



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 10:28

E cu dus si intors criteriul asta de sortare, fericirea.

 

Daca as arunca tot ce nu ma face fericita, dar imi este util, as ramane cu casa goala...



#16
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 10:38

    Nu stiu ce presupune metoda asta,dar putem privi altfel.Chiar nu stiu daca as gasi in casa un lucru care m-ar face fericita(poate un aparat de masaj...pe care nu-l am momentan).Insa o matura/un aspirator nu ma face fericita,dar prin utilitatea lor curatenia lasata in urma imi poate da o stare de bine(ca nu as numio fericire).La fel orice electrocasnic sau lucru util.

    La ce ai spus tu Andaghe,noi avem un storcator de struguri,pe care il folosim doar o data pe an cand facem vinul...deci are utilitate si nu as renunta la el.

    Sunt curioasa Ioana ce scrie mai departe,nu as avea nervi si timp sa citesc,dar astept sa ne impartasesti in continuare ideile expuse acolo.



#17
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 12:55

S ar putea traducerea termenilor sa nu fie prea nimerita, daca e vorba de ceva ce makes me happy - asta nu neaparat inseamna fericire in adevaratul sens al cuvantului, dar daca trebuie sa arunc ceva ce makes me sad, atunci nu prea am nimic de aruncat si chiar ar trebui sa mai tin dintre cele pe care le arunc. [:)]  Cam toate imi plac, intr un anumit fel...



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 13:21

A_Iulia, din ce văd pe net termenul e ”sparks joy”:

“Does this spark joy?” 

 

Deci nu e problemă de traducere. Și te invită să arunci ceva pentru că ”does'n sparks joy in your life”.

 

În materie de haine criteriul ”sparks joy” nici nu e cel mai indicat criteriu pe care să păstrezi o haină :). S-ar putea ca o haină să-ți placă foarte tare dar să nu-ți stea neapărat bine. Important e cum îți stă (o evaluare cât de cât obiectivă) și cum se potrivește cu celelalte elemente din garderobă.



#19
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 14:56

Eu nu prea am rezonat cu ideile astea. Mai ales la partea cu luat la revedere de la obiectul la care renunti si la multumit pentru ca te-a facut fericita candva.In schimb am trecut direct la partea practica, cu impachetatul si mi-a placut metoda, chiar stau bine hainele impaturite asa. Am gasit multe filmulete explicative pe net


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -