Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de August 2016 (Pepenasi de August 2016) - capitolul 2


300 raspunsuri la acest subiect

#21
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 19:22

Ce fasa e aceea Bianca, nu prea inteleg din poza... un fel de scutec?

 

Janine nu e vorba de afectiune... Depinde de copil, daca accepta sa doarma singur si de mama. Daca bebe se trezeste prea des sa pape, mamicile care alapteaza prefera sa doarma cu el in pat ca e mult mai usor si apuca si ele sa se odihneasca.

Eu ti-am spus ca am incercat, dar Maria nu a vrut sa doarma mai mult de cateva saptamani in patut, parca avea ace acolo. Cam in perioada in care au inceput durerile de burtica a inceput si mofturile ei. M-am bucurat macar ca in patul meu dormea bine noaptea si ma puteam odihni si eu.



#22
FlorentinaLupu

FlorentinaLupu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 08:08

Noi am reusit sa cumparam toata mobila pentru bebe si mai am "nimicuri". o sa atasez cateva poze mai tarziu.noi am luat un patut cu o parte glisanta si o sa lipesc patutul langa mine. sunt asa de entuzismata:) imi doresc foarte mult sa doarma in patutul ei. sper sa reusim... am gasit o super lampa de veghe de la jumbo (5 lei), un carusel dragut 50 lei. 



#23
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 14:09

Asa arata fasa pe copilut :D

Miniaturi atasate

  • 3539_3540_1__79444.1395165824.1280.1280.jpg


#24
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 14:10

Noi am reusit sa cumparam toata mobila pentru bebe si mai am "nimicuri". o sa atasez cateva poze mai tarziu.noi am luat un patut cu o parte glisanta si o sa lipesc patutul langa mine. sunt asa de entuzismata:) imi doresc foarte mult sa doarma in patutul ei. sper sa reusim... am gasit o super lampa de veghe de la jumbo (5 lei), un carusel dragut 50 lei. 

Eu jucariile le las pentru cadouri :))) ca in rest am cumparat eu tot ca sa fiu sigura ca nu-mi lipseste nimic :))



#25
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 14:12

Buna tuturor.

 

 

Tare avansati sunteti Florentina. De lampa de veghe uitasem, am sa o scriu pe lista. Ai verificart-o, cum e lumina? Vrei sa o tii aprinsa toata noaptea sau doar cand ai nevoie. Eu as avea nevoie mai mult de o veioza cu lumina mica, sa o aprind atunci cand am nevoie noaptea. 



#26
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 14:17

Eu jucariile le las pentru cadouri :))) ca in rest am cumparat eu tot ca sa fiu sigura ca nu-mi lipseste nimic :))

 Eu, sa stii ca, la nici un copil nu am primit cadou nici lampa de veghe, nici carusel. Eventual sa le dai tu o sugestie la cei cu care iti permiti. Am primit haine multe in primele luni. Carusel am avut si la Maria si la Rafael, dar cand au crescut mai mari au avut grija fiecare sa il strice.

 

Interesanta idea cu fasa aceea.



#27
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 18:34

Eu am o veioza cu lumina reglabila de la ikea... si bate spre tavan si are inca un brat mobil...ha! ce m-am scos... eu deja le-am zis apropiatilor sa nu-mi vina cu flori ci cu pampersi :))) La mine la piata la Domenii, un buchet mai acatari e intre 50-80 lei, asa ca se poate cumpara un pachet de pampersi de banii aia. :))) caruselul de la ce varsta il folositi?



#28
Janine32

Janine32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 18:44

Ce fasa e aceea Bianca, nu prea inteleg din poza... un fel de scutec?

 

Janine nu e vorba de afectiune... Depinde de copil, daca accepta sa doarma singur si de mama. Daca bebe se trezeste prea des sa pape, mamicile care alapteaza prefera sa doarma cu el in pat ca e mult mai usor si apuca si ele sa se odihneasca.

Eu ti-am spus ca am incercat, dar Maria nu a vrut sa doarma mai mult de cateva saptamani in patut, parca avea ace acolo. Cam in perioada in care au inceput durerile de burtica a inceput si mofturile ei. M-am bucurat macar ca in patul meu dormea bine noaptea si ma puteam odihni si eu.

Rămâne de văzut... Sănătoși să fie!



#29
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 18:52

Am fost la nutritionist si mi-a dat regim si sa-mi verific glicemia in fiecare zi. Mi-a zis ca nu e motiv de cezariana.... Si la ce am voie sa mananc, sa vedeti voi ce supla o sa fiu :))



#30
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 19:05

Sunt curioasa Bianca ce lista ti-a dat nutritionustul.

 

Ma duc sa scot macar putin colilasii afara, e urat, dar astazi nu I-am scos deloc si acum trebuie sa cumpar ceva. Apoi le fac baie, maine dupa-amiaza am la fetita serbarea.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -