Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Candida la barbati - ajutor


24 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 12:06

nu, nu e deloc mult [:D]. e o doza obisnuita. pacat ca a fost degeaba [:D]



#12
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 12:48

Asa-i, degeaba am luat. Eu nu am mai luat antibiotice de ani de zile, poate pentru multe persoane e obisnuita doza, pentru mine a fost ceva neobisnuit cu siguranta.

 

Acum sa ma dau cu Triderm asta si sper sa treaca. Nici nu stiu daca e candida. E ceva albicios acolo, ma mir ca nu mi s-a recomandat o cultura sau ceva de acolo sa vad la ce e sensibil. 



#13
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 12:52

Asa-i, degeaba am luat. Eu nu am mai luat antibiotice de ani de zile, poate pentru multe persoane e obisnuita doza, pentru mine a fost ceva neobisnuit cu siguranta.

 

 

 

nu, hai sa ne intelegem. doza este obisnuita pentru adulti si nu are nicio legatura cu faptul ca iei antibiotice ca tic-tac sau nu iei cu anii. exista doze care functioneaza, stabilite clinic. iar ideea ca ai avut reactiile acestea adverse pentru ca nu iei de obicei antibiotic este gresita.

exista doua lucruri importante:

1. orice medic cu ceva experienta ar fi trebuit sa iti spuna ca aparitia enterococcus fecalis inseamna ca-s mari sanse ca proba sa fi fost contaminata.

2. la aparitia primelor efecte adverse suparatoare ar fi trebuit oprit tratamentul.

 

acum când faci exsudat faringian, daca se confirma candida bucala, trebuie facuta obligatoriu antifungigrama.



#14
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 13:07

Ai dreptate, asa e. Nu inseamna ca daca luam la 6 luni tratament, acum as fi fost mai rezistent si nu mi-ar fi mai aparut problemele astea. Am gresit si eu, nu m-am dat cu Clotrimazol cum a spus doctorul, adica m-am dat dar nu serios, o zi da, una nu, cum imi aminteam, n-am crezut ca e important. Tanti la farmacie m-a intrebat daca vreau si probiotic dar am zis "nu", cred ca trebuia sa iau si din acela.

 

Tratamentul sa il opresc era prea tarziu, chiar daca nu luam ultima pastila, nu stiu ce diferenta era, tratamentul era deja completat 19/20 pastile.

 

Am facut exsudat, in 3 zile am rezultatele. 



#15
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 16:25

Inca o intrebare - Triderm merge folosit in acelasi timp cu bicarbonat? Sotia imi spune sa pun de 2 ori pe zi 1 lingura de bicarbonat intr-o cana de apa fiarta. Merg concomitent?



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 16:31

Nu stiu la ce ai putea folosi, la leacuri din astea nu ma pricep :)

#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 18:11

Inca o intrebare - Triderm merge folosit in acelasi timp cu bicarbonat? Sotia imi spune sa pun de 2 ori pe zi 1 lingura de bicarbonat intr-o cana de apa fiarta. Merg concomitent?

 

Aplica Triderm peste noapte, dimineata spala cu o lingurita de bicarbonat dizolvata intr-o cana (250 ml) de ceai de coada soricelului.

 

Da, merg impreuna, numai nu spala Tridermul cu solutia. :)

 

Poti spala si cu Tantum Rosa fara bicarbonat, sunt niste pliculete cu un praf ce se dizolva in apa.



#18
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 19:11

Eu as zice ca si sotia trebuie sa faca tratament. Sau macar sa folositi prezervativ pana iti trece candida.

Antibioticul a fost ok ca doza si durata, cf antibiogramei. Si, in general, se stie ca se da in paralel cu antifungic si probiotice (probabil medicul n-a mai precizat asta crezand ca stii si tu).

Bicarbonatul te poate ajuta alcalinizand PH-ul zonei (candida se dezvolta in mediu acid), Dar, cum ziceau si fetele, sa nu-l folosesti dupa Triderm. Poti face si gargara cu el, pt candidoza bucala.

 

Hai ca nui dracul atat de negru :) Dupa ce-ti trece, puteti face FIV-ul.



#19
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 22:15

Eu as zice ca si sotia trebuie sa faca tratament. Sau macar sa folositi prezervativ pana iti trece candida.

Antibioticul a fost ok ca doza si durata, cf antibiogramei. Si, in general, se stie ca se da in paralel cu antifungic si probiotice (probabil medicul n-a mai precizat asta crezand ca stii si tu).

Bicarbonatul te poate ajuta alcalinizand PH-ul zonei (candida se dezvolta in mediu acid), Dar, cum ziceau si fetele, sa nu-l folosesti dupa Triderm. Poti face si gargara cu el, pt candidoza bucala.

 

Hai ca nui dracul atat de negru :) Dupa ce-ti trece, puteti face FIV-ul.

 

Pai ea a inceput sa ia antibiotice imediat dupa ce le-a prescris doctorul, desi la ea secretia a iesit "curata".

Nu a stat ca mine sa se gandeasca, "stai ca e ceva in neregula", "hai sa mai fac una"...

Ea m-a batut la cap sa incep si eu sa iau, ca altfel mai mergeam sa fac spermocultura nr.3, sau mergeam la un doctor, poate scapam de pastile.

 

Stai sa vedem cu FIV-ul, poate spune dr. saptamana viitoare sa ma operez de varicocel. Pana acum am vazut 3 doctori, doi nu au spus nimic de varicocel, al treilea a spus ca am...poate ma operez degeaba si de asta!


Editat de vremcopil, 07 iunie 2016 - 22:27 .


#20
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 08 iunie 2016 - 09:11

Pai ea a inceput sa ia antibiotice imediat dupa ce le-a prescris doctorul, desi la ea secretia a iesit "curata".

Nu a stat ca mine sa se gandeasca, "stai ca e ceva in neregula", "hai sa mai fac una"...

 

 

 

Eva se referea la tratamentul antifungic. candida este foarte transmisibila. oricum trebuie perioada fara contacte sexuale pe timpul tratamentului si obligatoriu tratarea partenerului.

 

si sotia pentru ce a luat antibiotic daca secretia a iesit curata???




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -