Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016) - 2


1279 raspunsuri la acest subiect

#951
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 10:35

In maternitate nu vor sa mi l mai facă ptr ca a depășit fata o luna,iar la spital mi au zis ca in luna iulie nu se fac vaccinuri si daca vreau tocmai in august,nu înțeleg,pe asta il pot face când vor?

 

E ciudata treaba asta cu depasit o luna. La cel mare m-am dus la maternitate cand a ajuns la greutatea necesara, indiferent cat trecuse de la nastere. Vorbeste cu pediatrul sau medicul de familie.

Daca ti se pare putin racita, mai amana cateva zile.



#952
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 10:39

Ooka, Poohy, multumesc pt raspunsuri. Am tot citit azi-noapte despre sangerari nazale si e posibil sa fie de la aerul uscat din camera. Si eu am fosele nazale uscate si probabil si el, doar ca fiind copil e mai sensibil. O sa pun noaptea umidificatorul.

 

Din fericire si eu sunt mai bine. Dupa doua consultatii la care nu s-a vazut nimic in neregula, nici la cicatrice, nici la uter.


Editat de MIMA2016, 29 iunie 2016 - 10:40 .


#953
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 10:43

Poohy, dar nu a mai crescut cantitatea de laptic? O sa fie din ce in ce mai bine.

 

La mine un san e mai productiv, altul mai putin ca a fost stimulat mai rar. A mea a inceput sa doarma ziua mai mult si sa manance mai rar. Sper sa ia in greutate la fel de bine ca pana acum. Ca n-as vrea s-o trezesc sa manance.


Editat de MIMA2016, 29 iunie 2016 - 10:43 .


#954
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 11:16

Nu creste, scade... Cu tot statul la sân, muls... Numai noaptea se umplu sanii, incepand de la ora 10 seara. Am o prietena care a reușit sa alapteze exclusiv (bine, nu alaptat, sa hrănească cu lapte matern + completare cu lapte matern) cu 12 mese pe zi plus 5-8 mulsuri. Nu reușesc sa fac asta :( Pur și simplu nu sunt în stare

#955
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 11:43

Poohy, dar poate nu se poate mai mult si va chinuiti prea tare zau asa. Eu inteleg ca te chinui in alaptare, ca doare, ca e o lupta a oboselii si a nervilor, ca tine de vointa. Dar totusi la voi e prea mult, voi faceti o luna maine, daca era sa fie pana acum se stabiliza productia mai ales ca nu e primul alaptat.

#956
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:10

Nu creste, scade... Cu tot statul la sân, muls... Numai noaptea se umplu sanii, incepand de la ora 10 seara. Am o prietena care a reușit sa alapteze exclusiv (bine, nu alaptat, sa hrănească cu lapte matern + completare cu lapte matern) cu 12 mese pe zi plus 5-8 mulsuri. Nu reușesc sa fac asta :( Pur și simplu nu sunt în stare

 

Poate doar ai senzatia ca scade. Ai cu ce s-o cantaresti ? Inainte si dupa supt. 

Mai maseaza sanii cu pompa inainte de a-i da lui bebe.

 

Nici eu n-as rezista sa ma mulg exclusiv.



#957
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:06

Ooka, mulțumesc ! Mă face sa mă simt mai bine Am mult mai mult lapte decat la primii 2. Muuult mai mult, dar tot nu îndeajuns. Mesele de la 2-3, 6-7 și 9-10 le mănâncă ok, simt ca am lapte. După începe bâlciul. .. pana la gustărica de pe la 11 seara, când iar pare ca are ce sa suga. Altfel nu mai înghite după 4-5 minute la sân. Nici la pompa nu iese mai mult, după 3 minute cu pompa pauza deși pompez 15. Sper sa rămână măcar atâta lapte pana la 6 luni

#958
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:07

Mima, prietena mea sta cu copilul la sân o ora și (și cu sns-uri), abia apoi de mulge. Și mai greu decât pompat exclusiv

#959
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:46

Mima, prietena mea sta cu copilul la sân o ora și (și cu sns-uri), abia apoi de mulge. Și mai greu decât pompat exclusiv

 Of. Poate se imbunatateste situatia.



#960
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:47

Ma bucur Poohy ca te-am facut sa te simti mai bine:) oricum faci foarte multe deja ( eu nici apa nu beau) insa vina asta urita din suflet pe care am simtit-o si eu la Sofi desi eu aveam lapte dar era peste puterile mele sa alaptez cand aveam fistula, nu te ajuta la nimic. Sanatosi? Poate, la Z nu imi dau seama, are alergii, boli mai urate ca Sofi nici nu zici ca a supt 23 de luni. Legatura mare emotionala? Cu siguranta! Insa dragostea i-o poti oferi si cu multe vorbe, multe atingeri, asigurari de dragoste eterna. Singura mea certitudine e ca problemele digestive ale lor sunt mai mici in primul an. Plus ca la boli, noua, mamelor, ne e mai usor. Eu iti urez bafta sa poti si putere sa fii blanda cu tine:)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -