Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neatentia parintilor are un cost


91 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 12:42

Cand parintii sunt neatenti se intampla tragedii. Copiii isi pot pierde viata. Se creaza suferinte inutile. 

Doar o secunda atata trebuie...

Cand noi ca simple personaje devenim neatenti, nu ajutam cand ar trebui lasand in grija altora - las' ca sunt altii care intervin, iarasi apar tragedii.

 

Ieri mi-au atras atentia 2 astfel de intamplari.

 

La Geoagiu Bai, in bazinele cu apa termala, o fetita de 7 ani, moare in urma unui incident.

Un alt baietel intre 5-7 ani (spun martorii) i-a sarit in spate de la trambulina. Fetita a iesit pe mal apoi a lesinat. A murit la spital.

http://www.agerpres....iu-bai-19-25-51

 

 

La gradina Zoologica din Cincinnati un baietel cade in cusca gorilei. S-a purtat gorila frumos cu el. Insa au trebuit sa o impuste. 

http://stirileprotv....animalului.html

====

 

Toate aceste tragedii puteau evitate. Doar cu putina atentie cred ca puteau fi evitate.

 

Cum ne invatam copiii de mici:

in parc:

- niciodata nu treci prin fata sau prin spatele unui leagan in miscare. Te poate lovi. Il ocolesti de la distanta.

- pe tobogan te dai numai si numai dupa ce copilul din fata ta e pe picioarele lui.

la strand

- sub nicio forma nu sari in apa daca e cineva acolo. Daca a sarit cineva in fata ta, astepti cu rabdare pana ce pleaca de acolo.

la gradina zoologica:

- nu te aproprii de cusca animalului

- nu il hranesti

- ma tii strans de mana; nu respecti toate astea ne intoarcem acasa.

in casa

- nu te apropii de geamuri

- nu pui scaune la geam

- ne uitam numai impreuna

atat imi amintesc momentan

===

 

Nu am suficiente date de cum s-a petrecut tragediile de ieri, dar asa la o prima vedere cred ca parintii baaiatului cazut in cusca gorilei sunt vinovati 100%, iar la strand insotitorii baiatului care a sarit sunt vinovati - trebuiau sa-l supraveghze mai bine.



#2
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:03

Viviana, eu as ai adauga la lista facuta de tine: niciodata nu te baza pe faptul ca, daca ai explicat ceva, copilul va tine minte si va aplica. Fii mereu cu ochii si mainile pe el! Copiii sunt imprevizibili si curiosi. 



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:07

Intotdeauna este cineva vinovat. Sunt multe situatii asemanatoare. Poate ajuta ca la intrarea in parc/zoo/piscina etc sa fie niște anunturi mari cu "Pericol de accident grav daca...". Unii adulti nu se gandesc la posibilw consecințe si ar fi bine sa i traga cineva de maneca...

#4
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:18

Viviana, eu as ai adauga la lista facuta de tine: niciodata nu te baza pe faptul ca, daca ai explicat ceva, copilul va tine minte si va aplica. Fii mereu cu ochii si mainile pe el! Copiii sunt imprevizibili si curiosi. 

 

Si fiti cu ochii si pe alti copii !

La cursul de inot al lui Alex era in baietel care impingea copiii in apa, nu-l interesa ca putea fi cineva in apa in locul acela. Am atentionat instructoarea care era efectiv depasita de situatie, copilul era foarte greu de stapanit. In final nu l-am mai vazut la curs.

La Geoagiu am fost si eu de multe ori si acolo sunt 2trambuline alaturate, de inaltimi diferite. Am vazut salvamarul atentionand inotatorii de cateva ori, dar singurul neajuns pe care-l vad eu este ca erau doar 2 salvamari ? si sunt 4bazine de inot.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:20

Viviana, eu as ai adauga la lista facuta de tine: niciodata nu te baza pe faptul ca, daca ai explicat ceva, copilul va tine minte si va aplica. Fii mereu cu ochii si mainile pe el! Copiii sunt imprevizibili si curiosi. 

Oh, dar nu ii spui o data si gata te-ai spalat pe maini si renunti la supraveghere!

Ii spui de cate ori ai ocazia, ii arati cum trebuie sa procedeze pana ce ajunge sa le faca intinctiv.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:22

Intotdeauna este cineva vinovat. Sunt multe situatii asemanatoare. Poate ajuta ca la intrarea in parc/zoo/piscina etc sa fie niște anunturi mari cu "Pericol de accident grav daca...". Unii adulti nu se gandesc la posibilw consecințe si ar fi bine sa i traga cineva de maneca...

Sunt astfel de anunturi mai peste tot. 



#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:26

Cazul De la zoo: parintii sunt primii responsabili desigur. Dar Si administratia , cum e posibil ca acel gard sa poata fi escaladat De un copil? Cred ca in unele zoo sunt probleme cu amenajarea securitara a spatiului. Anul trecut la zoo Brasov un spatiu De unde se puteau privi felinele Mari De sus era protejat cu o plasa De sarma dar erau spatii libere/ goluri intre marginea plasei Si marginea solului. Daca Doamne fereste cadea un copil mic De pe margine nu era retinut De plasa Si pica direct printre tigri. Zoo era in curs De ( re)amenajare, sper ca au remediat intre timp.

#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:31

Cazul Geoagiu: sariturile De la trambulina trebuiau supravegheate, nu doar De parinti, ci Si De un salvamar profesionist. S ar fi evitat in astfel de accident.

#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:38

Sunt astfel de anunturi mai peste tot.

 

Mie nu ni-au sarit in ochi. Nu te contrazic , or fi, dar sunt inobservavile pentru oameni , reclamele in schimb sunt vizibile...

Da, trebuie sa avem mereu in atentie sa ne urmarimm copiii, dar trebuie sa l lasi si pe el sa alerge sau sa ia p decizie singur, ca apoi devvenim parinti sufocanti..



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:39

O sa citesc cu atenție ssfaturile, sunt utile!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -