Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

(Nu) doar in Romania - experiente


142 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 13:39

[...extras]

 

Am bifat si spitalele din Suedia. 330 eur o branula infipta-n vena. Doar branula. Salariul unui medic roman pe o luna. Dupa o ora de completat documente, declaratii si 3 asistente care au incercat sa gaseasca o vena. Fiecare cu cate o intepatura, doua. Sa se justifice banii probabil. Sunt cuprinsa de nostalgie si ma gandesc cu dragoste si dor la asistentele din spitalele romanesti.



#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 14:02

N-a nimerit la mine! Io luam din prima :)))

#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 14:10

[...extras]

 

Am bifat si spitalele din Suedia. 330 eur o branula infipta-n vena. Doar branula. Salariul unui medic roman pe o luna. Dupa o ora de completat documente, declaratii si 3 asistente care au incercat sa gaseasca o vena. Fiecare cu cate o intepatura, doua. Sa se justifice banii probabil. Sunt cuprinsa de nostalgie si ma gandesc cu dragoste si dor la asistentele din spitalele romanesti.

Da' nu pricep ce e asa greu de inteles ca se poate intimpla ,ca la anumiti pacienti sa li s egaseasca greu venele???

 

Extrem de partinitor mesajul asta(si subiectul ,bineinteles)imi aminteste de un comentariu citit pe FB(Parca)despre romanii ce critica (in tara)sistemul sanitar,iar atunci cind ajungo pe alte tarimuri-sunt nostalgici dupa el!!! [:D]



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 14:18

Nu am judecat nimic  am extras... asa cum dealtfel am si mentionat  [:)]



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 14:22

Nu am judecat nimic  am extras... asa cum dealtfel am si mentionat  [:)]

Pai tocmai ca extrasul asta este extrem de partinitor,ma rog drept sa spun nici nu ma intereseaza restul povestii,insa faptul ca ai extras ce ti-a convenit tie(habar nu am de ce,doar sa arati cu degetul spre un alt sistem,cu care oricum sistemul romanesc nu s epoate compara din multe,multe motive) si ai tinut sa faci public...spune totul.

 

De fapt ce ai vrut sa ne arati cu extrasul asta?



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 15:04

Surprise... asta e tot mesajul (eu l-am numit extras pentru ca nu-mi apartine si pentru ca daca-l lasam ca atare putea sa dea senzatia ca-mi apartine. [:)]

Ceea ce scrie este exact ceea ce este, experienta unei persoane care nu mai locuieste in Romania de o buna bucata de timp. [:)]



#7
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 15:22

Pai tocmai ca extrasul asta este extrem de partinitor,ma rog drept sa spun nici nu ma intereseaza restul povestii,insa faptul ca ai extras ce ti-a convenit tie(habar nu am de ce,doar sa arati cu degetul spre un alt sistem,cu care oricum sistemul romanesc nu s epoate compara din multe,multe motive) si ai tinut sa faci public...spune totul.

 

De fapt ce ai vrut sa ne arati cu extrasul asta?

 

Nu stiu despre cel suedez, dar eu am citit chiar aici pe forum despre cel britanic care pare a fi mult, mult mai greoi, incet si dezinteresat decat cel romnesc. Or fi conditiile mai bune dar atentia si profesionalismul par indoielnice, mai diferite in rau decat in Romania.

 

Ioana de ex a ales in final sa se intoarca in tara, gravida in 8 luni (cred) si sa nasca in tara, de fiecare data cand ajunge la doctor pare a fi tratata mai jos decat astepraile ei...Strumphita iar, are diverse dezamagiri vis-a-vis de sistem.

 

E posibil ca sistemul medical romanesc sa fie bun, dar lipsa fondurilor si coruptia sa il faca mizerabil.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 15:30



 

 

Ioana de ex a ales in final sa se intoarca in tara, gravida in 8 luni (cred) si sa nasca in tara, de fiecare data cand ajunge la doctor pare a fi tratata mai jos decat astepraile ei...Strumphita iar, are diverse dezamagiri vis-a-vis de sistem.

 

 

Exemple si atit.Si eu pot veni cu alte exemple ,in care lumea e multumita de sistem.

 

Am citit si eu pe forum de mamici (din Germania)ce au ales sa nasca in Romania...insa nu are nimic de-a face cu profesionalismul medicilor ci doar cu modul cum percepe fiecare interventia medicala.(edit In Germania nasti cu moasa nu suni doctorul ginecolog acasa ca ti s-a declansat travaliu,asa ca asta e o dovada pentru unii ca nu sunt bagati in seama)

 

Si cind vii dintr-un sistem unde pentru ca-ti curge nasul ti se da antibiotic,iar in alt sistem te trimite acasa cu un paractemaol(poate)atunci clar ca ti s epare ca esti nebagt in seama.

 

Si eu am avut senzatia la inceputurile mele in Germania ca nu acorda destula atentie copilului(meu [:)] )insa in timp mi-am dat seama ca problema era la mine ,la sistemul din care proveneam si la care ma raportam(ce mai mare greseala din punctul meu de vedere si nu numai la sanatate ma refer)

 

Insa sa critici un sistem ca nu ti-a gasit vena din prima...e peste puterile mele de acceptanta.

 

Ma rog,ramin la ce am zis in mesajul intial...romanii critica din toata puterile sistemul medical romanes(si pe buna dreptate)insa cind sunt tratati in strainatate,pling dupa sistemul romanesc.


Editat de andacos, 28 mai 2016 - 16:06 .


#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 15:38

Referitor la sistemul din Anglia(pe care nu-l cunosc insa nu cred ca sunt diferente mari fata de Germania)imi amintesc ca o(fosta) forumista de indata ce a ajuns in Anglia,si-a pus inel gastric(cred ca asa se nuemste,nu stiu exact),daca sistemul era asa indolent si nepasator...ma intreb cum de a acceptat o asemenea operatie ,a caror costuri sunt rar suportate de casele de asigurari?

 

Un exemplu,fara nicio legatura cu exemplele anterioare.


Editat de andacos, 28 mai 2016 - 15:39 .


#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 16:20

Eh, au si sistemele din strainatate bubele lor, si inca unele mari. Nu cand ai o raceala le descoperi.

 

330 de EUR o branula mi se pare furt pe fata in orice tara din lumea asta. Branula, obiectul, costa 3,5 lei. http://www.humanmed....anitare/branule

 

andacos, NHS-ul (sistemul de sanatate de stat din Marea Britanie) are probleme interne de ani de zile. http://www.bbc.com/n...health-32057948 . http://www.bbc.com/n...health-35062121

 

Si se confrunta si el anual cu culpele medicale: http://www.telegraph...ver-events.html, unele atat de "Ciomu", ca te intrebi cum de se poate intampla asa ceva.

 

Sunt convinsa ca orice sistem este afectat de astfel de erori. Problema este ca, mental, oamenii asociaza numele tarilor dezvoltate cu superioritatea serviciilor medicale. Ceea ce nu este intotdeauna adevarat.


Editat de Pepco, 28 mai 2016 - 16:28 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -