Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gravidute FIV-oase (82)


633 raspunsuri la acest subiect

#581
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 19:36

Este normal sa se intareasca burta?... si parca se si tuguie un pic...ma gandesc ca poate nu-i este bine samburelului sau poate doar se joaca si impinge?...am doar 19,5 sapt.

Abia astept sa merg la eco, dar am programare tocmai pe 10 martie, asa ca o sa mi se lungeasca urechile si mai ales o sa-mi fac o mie si una de griji.



#582
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 22:05

Nikos [flo2] daca se intareste burtica intr un loc...asa...ca o galma..poate sa fie bebe. Si asta nu inseamna ca nu i e bine...inseamna ca i e bine, se plimba, se joaca [:)] Daca simti burta toata intarindu-se atunci baga No Spa ca e ft important ca uterul sa fie relaxat. Acelea pot fi contractii insa nu neaparat contractii serioase ci cele braxton-hicks sau contractii false (asa li se mai zice).

 

Fetelor, sa va mai zic ceva: nu va feriti de pastile sau tratamente recomandate de medic (desigur, cele safe in sarcina). De multe ori astea fac diferenta. Sa luam de ex no spa: am citit ca multe fete se feresc de no spa si prefera sa nu l ia... sa stea cu dureri...etc. No spa de ex e ok in doza de maxim 240 mg pe zi. Daca e necesar...daca aveti contractii...daca medicul recomanda...luati cu incredere. La fel antibioticele: antibioticele luate corect, cu recomandare, in urma unor analize care reclama necesitatea lor...sunt un mare bine! O infectie netratata corespunzator poate sa cauzeze mult si uneori fatal unei sarcini. Cand raportul risc/beneficiu este net in favoarea beneficiului...alegeti cu incredere si in cunostinta de cauza [:)]

 

Inca ceva ce poate va e de folos: eu in sarcina nu suportam NoSpa ca era amar si scarbos DAR am inlocuit cu Spaverin de 80 mg. Are aceasi substanta activa (drotaverina) doar ca e sub forma de capsule d alea alunecoase...stiti voi ce zic [:)]

 

Va pup, gravi! Seara faina [flo2]


Editat de saramaria30, 27 februarie 2017 - 22:20 .


#583
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 04 martie 2017 - 11:08

La ecografia din saptamana aceasta, mi-a spus ca lichidul amniotic este insuficient….este oligohidramnios. Am intrebat-o care ar fi cauza si a spus ca si eu si bebelina suntem deshidratate si sa beau mai multe lichide, dar beau cam 2-2,5 litri/zi plus ce iau din fructe si ciorba/supa (o singura data/zi). Am citit pe net si m-am cam ingrozit….in afara de faptul ca, bebelina nu are suficient loc pentru a se misca in voie, ceea ce poate da malformatii la membre, etc, am inteles ca poate avea pb cu rinichii, cu dezvoltarea normala a plamanilor, etc. Stiu ca lichidul amniotic se recircula la 3 ore….ma gandesc si ca, in zilele in care ma duc la eco nu prea beau apa, ca nu stiu cat stau in trafic si eu de regula dupa ce beau apa, cam la 20-30 min trebuie sa fug la baie. Sa fie doar o chestie temporara insuficienta lichidului, din aceasta cauza?….urmatoarea eco o am pe 10 martie si nu voi mai evita sa beau apa sa vad daca si asta influenteaza.

 

Ma gandeam ca si asta ar fi cauza, dar si faptul ca mananc mai putin decat inainte, dar nu prea mai pot sa mananc daca beau atata apa si mananc si un fruct – doua intre mese.

 

V-ati confruntat cu pb aceasta?

 

Referitor la unde voi naste….dr Moise ne-a recomandat Sanador, a spus ca in nici un caz daca vrem la spital de stat sa nu ne ducem la Universitar ca au pesonal insuficient, sunt indolenti, „cazarea” se face in saloane cu persoane care au diferite boli transmisibile …hiv, etc. Nu stiu ce sa mai cred.,….ma duc si la targul de la expo si mai vedem.

Wk fain sa aveti!



#584
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 04 martie 2017 - 11:14

Saramaria cand se intareste burta in sectiuni micute, da...este samburica, dar cateodata se intareste toata burta cand fac efort sau miscari mai bruste...dr mi-a spus ca trebuie evitate aceste situatii. Iau no-spa la nevoie si magne 2/zi.

Acum a trecut la alt tip de miscare...mai ampla fata de miscarea unei batai de aripa de fluture.

Stau cu teama si ma gandesc la toate nebuniile, dar sper sa fie bine sa ajungem la 38 sapt.



#585
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 10:22

Buna dimineata,

 

Am si eu o intregare, voi luati progesteron si estrogen in sarcina ? Am vazut ca se numeste Cyclo-Progynova ( Cyclogest si Progynova) 

Daca da, pana in ce saptamana de sarcina ?

 

Multumesc !


Editat de Sim_agn, 20 martie 2017 - 10:25 .


#586
Dea18

Dea18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 11:28

Eu iau femoston, pana la confirmarea sarcinii am luat pastilele caramizii si de atunci iau cele mai deschise la culoare pana in sapt 12.... cred. Acum am 11 sapt si sapt viitoare merg la control, sa vad atunci ce zice dr. 



#587
ilenia21

ilenia21
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 13:39

Buna.Am facut test pe 8 martie.

Fericire mare dupa a treia incercare de fiv am reusit ,in kiev la Biotexcom .

Am incercat si in Italia cu fiv stimulare si ovule propri,dar nu sa reusit   decat un embrion ,trasferit rezultat zero.

Am trecut direct la fiv cu ovule donate ,ca se spunea ca ai sanse foarte mari .

A doua incercare minune,acum am o luna sa speram mai departe.

Succes tuturor.O zi buna.



#588
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 17:20

Sim_agn, schema de tratament include utrogestan si cycloproginova pana in sapt 12 de sarcina (utrogestan 200 – 200-200 ), insa eu am continuat cu un ovul de utrogestan (200 mg/zi) si voi lua pana in sapt 34. Desi gineco din tara mi-au spus sa scot utrogestanul, nu l-am scos si cand le-am declarat lucrul asta in sapt 18 au spus ca este ft bine ca abia evit eventualele contractii.

Dar trebuie sa precizez faptul ca, eu am obtinut sarcina prin FIV…nu stiu daca tu ai obtinut sarcina naturala sau prin FIV.

 

Felicitari pentru sarcini fetelor!

 

 



#589
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 17:24

Ma adresez fetelor cu sarcini avansate si mamicilor....mi-au explodat trigliceridele la 277 si colesterolul la 323..Inteleg ca in sarcina totul este dat peste cap, dar parca prea mult au crescut in conditiile in care eu nu prea mananc carne si in niciun caz de porc sau oaie....doar pui sau iepure si nu des, iar grasimi mai deloc. Nu obisnuiesc mezeluri, etc...am mai mancat smantana, unt... dar rar cam la 2 sapt si nu multa. 

Ce masuri ati luat ca sa scadeti valorile acestor markeri ?



#590
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 10:42

Ilenia 21 , Domane ajuta , sa duci sarcina cu sanatate si sa se nasca bebe sanatos ! [flo2]

 

Nikos 10 , Multumec  ! Sarcina prin FET cu blastocist . Sa dea Dumnezeu sa fie bine, mie mi-a dat Cyglogest si Progynova pana la 12 saptamani , cred , daca toate bune , voi continua cu Utogestan .

 

In legatura cu valoririle crescute la trigliceride nu stiu cum sa te sfatui. Poti citi aici :

 

http://www.medicalst...-i-sarcina.html




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -