Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ne indreptam catre FIV - cateva intrebari


25 raspunsuri la acest subiect

#1
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 16:19

Buna,

 

In primul rand as vrea sa spun ca va admir dedicatia si dorinta de a reusi, cand vad atatea mesaje postate pe forum, si chiar va invidiez putin, as vrea si sotia mea sa fie la fel, sa intre zilnic, sa citeasca, sa ceara pareri in stanga si in dreapta. Ea munceste mult, ce-i drept, vine seara tarziu, putin pe net, tv si se culca. Nici nu-i place sa scrie pe forumuri, nu cred ca a scris un singur post vreodata pe un forum.

 

Asa ca ramane pe mine sa ma interesez, sa aflu tot ce trebuie. Daca mi-ar fi spus cineva acum un an ca voi scrie pe forumuri despre spermogramele mele cu rezultate proaste, ca voi sta ore intregi sa citesc despre diferite experiente, nu as fi crezut.asa ceva.

 

Pe scurt despre noi - eu am iesit cu OATS, ea are o trompa scoasa, cealalta am fost si a facut o procedura sa devina permeabila. A facut procedura, dar am inteles ca e buna doar 6 luni, dupa care se poate infunda iar. Ea are rezerva ovariana 5, am inteles ca e o valoare buna?

 

Cred ca in curand demaram si noi procedurile pentru fiv, as vrea sa ma documentez cat mai bine, ce pasi trebuie urmati, care ar fi costul total (ma uit eu pe site la clinica "X") si vad pretul pentru fiv, dar presupun ca asta e doar implantarea propriu-zisa, nu costul total. Am citit ca trebuie stimulare, ca sunt niste injectii care costa 1200 lei / 900 u.i., etc. Cat v-a costat pe voi cu totul? Cat ar costa, sa zicem la Medlife, totul de la a la z?

 

Poti sa faci procedura asta fara sa-ti iei concediu de la servici? Am citit pe un forum de un cuplu care a stat cateva zile la usa doctorului pentru a veni momentul potrivit pentru recoltare (nu radeti, asta am inteles eu, cred ca doamnei respective trebuia sa ii se recolteze??). Sotia din cate vad nu ar vrea sa-si ia concediu (eu asa i-am zis), spune ca merge zilnic la monitorizare, se invoieste o ora pe zi (nu stiu cum, ca doar pe drum pana la Medlife face 2h minim, plus coada la dl. doctor...). 

 

Sa nu credeti ca sunt lenes si vreau totul de-a gata. Am citit sute de pagini si inca mai citesc zilnic, dar mi-e greu sa aflu totul barbat fiind, si ne prea fiind in cunostinta de cauza cu diverse probleme, tipuri de analize pentru femei, etc.

 

Orice sfat sau parere e binevenita.

 

Va multumesc si va doresc succes si mult noroc in demersurile voastre.


Editat de vremcopil, 18 aprilie 2016 - 16:22 .


#2
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 16:33

Buna,

 

In primul rand as vrea sa spun ca va admir dedicatia si dorinta de a reusi, cand vad atatea mesaje postate pe forum, si chiar va invidiez putin, as vrea si sotia mea sa fie la fel, sa intre zilnic, sa citeasca, sa ceara pareri in stanga si in dreapta. Ea munceste mult, ce-i drept, vine seara tarziu, putin pe net, tv si se culca. Nici nu-i place sa scrie pe forumuri, nu cred ca a scris un singur post vreodata pe un forum.

 

Asa ca ramane pe mine sa ma interesez, sa aflu tot ce trebuie. Daca mi-ar fi spus cineva acum un an ca voi scrie pe forumuri despre spermogramele mele cu rezultate proaste, ca voi sta ore intregi sa citesc despre diferite experiente, nu as fi crezut.asa ceva.

 

Pe scurt despre noi - eu am iesit cu OATS, ea are o trompa scoasa, cealalta am fost si a facut o procedura sa devina permeabila. A facut procedura, dar am inteles ca e buna doar 6 luni, dupa care se poate infunda iar. Ea are rezerva ovariana 5, am inteles ca e o valoare buna?

 

Cred ca in curand demaram si noi procedurile pentru fiv, as vrea sa ma documentez cat mai bine, ce pasi trebuie urmati, care ar fi costul total (ma uit eu pe site la clinica "X") si vad pretul pentru fiv, dar presupun ca asta e doar implantarea propriu-zisa, nu costul total. Am citit ca trebuie stimulare, ca sunt niste injectii care costa 1200 lei / 900 u.i., etc. Cat v-a costat pe voi cu totul? Cat ar costa, sa zicem la Medlife, totul de la a la z?

 

Poti sa faci procedura asta fara sa-ti iei concediu de la servici? Am citit pe un forum de un cuplu care a stat cateva zile la usa doctorului pentru a veni momentul potrivit pentru recoltare (nu radeti, asta am inteles eu, cred ca doamnei respective trebuia sa ii se recolteze??). Sotia din cate vad nu ar vrea sa-si ia concediu (eu asa i-am zis), spune ca merge zilnic la monitorizare, se invoieste o ora pe zi (nu stiu cum, ca doar pe drum pana la Medlife face 2h minim, plus coada la dl. doctor...). 

 

Sa nu credeti ca sunt lenes si vreau totul de-a gata. Am citit sute de pagini si inca mai citesc zilnic, dar mi-e greu sa aflu totul barbat fiind, si ne prea fiind in cunostinta de cauza cu diverse probleme, tipuri de analize pentru femei, etc.

 

Orice sfat sau parere e binevenita.

 

Va multumesc si va doresc succes si mult noroc in demersurile voastre.

 

 

Nu trebuie sa fii asa surprins, suntem multe cupluri cu probleme de fertilitate, insa intr-adevar de scris scriem mai multe femei.

  Cat priveste timp, toate de aici o sa iti spuna ca cuvantul de baza este sacrificiu - pana unde puteti merge, asta doar voi o stiti. Sotul meu de exemplu are 2 joburi, anul trecut si eu am avut 2. Da, este necesar timp, noi anul trecut toate zilelel de CO le-am folosit in sensul asta, ba mai mult cand lumea era libera - de ex. 1 dec., noi lucram, ca sa ne luam o zi cand avem nevoie. Deci sfatul meu este sa tineti de zile cat puteti de mult.

 Pt FIV vor trebui 3-4-5 monitorizari eco + dozari hormonale, si da se mai si sta la coada (din pacate), poate doar sa va invoiti cateva ore, noi ne mai luam liber jumatate de zi, lucrat de acasa, lucrat in weekend - jonglerii fara numar.

Apoi va urma ziua punctiei, dupa punctie eu am stat acasa, 1-2-3 zi fiecare cum poate; oricum se face si anestezie, nu vad cum se poate merge la job in ziua respectiva.

   Apoi va urma ET-ul, am auzit ca unii doctori ar da concediu medical 1 saptamana, eu personal nu am beneficiat.

  Aceste drumuri doar la procedura, mai urmeaza analizele dinainte care tb facute, si consultatiile + eco.

 Financiar, eu fiv in ro nu am facut, iar in strainatate m-a costat vreo 4000+ eur, acum fac iar pocedura - in Ro, dar fac prin MS si ma costa cam 2500 eur, IUI-urile la o clinica decente in Bucuresti m-au costat vreo 1000 eur. Despre fiv la Medlife gasesti info pe prima pagina, dar la cost tb sa iei in considerare: se va face icsi sau nu, blasto sau nu, daca veti avea de congelat sau nu, plus monitorizarea, plus analizele de la inceput, plus tratamentul de stimulare + de dupa ET.

 Cam asta e ce imi vine acum in cap, dar exista un topic intreg cu fiv la dr Albu, si acolo te poti conversa exact.

 Te felicit ca esti asa implicat si sotul meu este, incearca sa vina cu mine de fiecare data la doctor, ajuta mult.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 16:42

felicitari pentru ca te implici. Informatia inseamna putere.

iti dorim sa deveniti parinti  si sa impartasiti cu noi aceasta bucurie !

 

[dc]



#4
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 16:49

Te felicit pentru implicare, dar aici e vorba de sacrificii...nu cred ca poti face asta in pauza de masa de la pranz sau sambata si duminica...si eu si sotul meu lucram de la 8 pana cand da Dzeu...ajungem si la miezul noptii acasa, dar nu am facut niciodata rabat cand a fost vorba de proceduri...cate discutii am avut la munca cu sefii si cu echipa pentru a pleca acolo unde a fost nevoie cand a fost nevoie! E nevoie de implicare maxima din ambele parti...e nevoie de ea in aceeasi masura ca si de tine! Ai nevoie de timp pentru analize, controale care nu sunt putine. Daca faci histrero ai nevoie de o zi, Hsg o alta zi, analize de sange, controale, discutii cu medicul cand are el timp, ca stai dupa ei. Apoi, dupa ce incepi tratamentul, la fiecare doua zile e nevoie de mers la clinica pentru analize si eco. La punctie ai nevoie de o zi. Eu atat am stat acasa, iti face anestezie generala si nu cred ca vrei sa te intorci la birou. Apoi, ET, alta zi, eventual cateva zile dupa ca sa nu faci efort, stres, etc. Daca ramane insarcinata, alte zile...etc Asta in cazul in care clinica e in acelasi oras in care locuiti. Daca e in alt oras...greu fara zile de concedii E greu sa faci asta printre alte chestii, fara sa iti iei concediu, ore libere. La tratament nu ma bag, caci la mine e decontat. Mult succes, felicitari inca o data pentru implicare si sa iasa cum ba doriti!

#5
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 16:55

Ah, si sa nu uitam la consultatiile le prinzi cum apuci, adica la ore gen: 12, 14, 10:30, deci ore imposibile, dar totul se poate.



#6
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 17:04

O singura mentiune - cand am spus "Sotia din cate vad nu ar vrea sa-si ia concediu (eu asa i-am zis)", am vrut sa spun ca eu sunt de parere ca ar trebui sa isi ia concediu. M-am exprimat putin neclar, a nu se intelege ca eu sunt impotriva concediului.


Editat de vremcopil, 18 aprilie 2016 - 17:06 .


#7
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 18:33

Noi am facut 2 FIV-uri la Medlife (al doilea reusit). La ambele ne-am luat ca marja de cheltuieli 4500-5000Euro:

- FIV (la noi a fost cu ICSI) - 9100lei

- Pachet monitorizare - 1120lei

- Stimulare - aprox 4000-5000lei (depinde cum raspunde organismul sotiei la tratament)

- Daca aveti embrioni care pot fi congelati -  crioprezervare +stocare pe 6 luni  1.365lei

- Analizele premergatoare procedurii necesare pentru ambii parteneri  - minimum 1.500lei

- A mai fost nevoie sa fac in lunile dinainte FIV-ului  HSG - 700lei si Histeroscopie - 1.000lei + costul tratementelor adiacente procedurilor (antiinflamatoare, antispastice, iar dupa histeroscopie ni s-a recomandat 14 zile tratament cu antibiotic eu+sotul)

- Tratament de sustinere dupa embriotransfer pana la primul BHCG (utrogestan, clexane, no-spa) - aprox 220lei + BHCG 42lei

 

Daca Beta iese pozitiv.... incepe un adevarat carusel de cheltuieli (continuarea tratamentului de sustinere, repetarea BHCG pentru a vedea daca sarcina evolueaza, ecografii de confirmare sarcina etc.)

 

La capitolul timp - am avut monitorizari si la 7.30, dar si la 12, in functie de programare (de multe ori insa se decaleaza si se mai intarzie). Pentru punctie si embriotransfer e nevoie clar de zi libera. 



#8
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 18:41

Ea trebuie sa inteleaga ca pentru asta are nevoie de tot timpul din lume...un copil nu e un proiect la munca, ai nevoie de rabdare multa, timp cat cuprinde, intelegere, etc...e de durata, nu se face cat ai bate din palme... Concediul de anul acesta noi il facem in Cehia la clinica...asta e concediul nostru...

#9
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 18:41

Am uitat sa adaug la analizele dinaintea procedurii pe cele de trombofilie ereditara (peste 700lei), iar sotul a avut nevoie de analize genetice (cariotip + microdeletii cromozom y + screening CFTR) care au fost peste 1.500lei (depinde de laborator)



#10
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 14:38

Sa fie cu succes !

Nu esti singurul barbat de pe aici, AndrewD s-a zbatut ca si tine pentru visul de a deveni parinte si a ajuns sa studieze despre un domeniu pe care multi dr inca bajbaie - imunitate reproductiva. Mai inainte a fost Tannoo ...

Asa cum au zis si fetele, e nevoie de timp si flexibilitate, iar femeia e cea mai mult implicata. Eu am incercat sa optimizez totul, sotul a fost la clinica doar cand a facut spermogramele, la punctie si ET, in rest m-am dus singura. Chiar si la FIV-urile din Turcia tot singura am facut naveta pt monitorizari. Cand am facut la Medlife ma invoiam cateva ore pt monitorizari, la turci imi luam 1 zi de concediu - ma duceam si ma intorceam in aceeasi zi. Pt histero, punctie, ET si macar 2-3 zile dupa ET clar trebuie liber - eu mi-am luat din concediul de odihna de fiecare data, de fapt cam pe asta s-au dus concediile din ultimii ani.

Nu stiu cine a povestit enormitatea cu asteptatul la usa pt momentul optim. In timpul procedurii se da tratament atat pt a stimula ovarele sa produca mai multi foliculi, dar si un inhibitor pt a nu ovula. Cam la 2-3-4 zile se vor face ecografii si 2 analize de sange - estradiol si progesteron (sunt clinici unde nu le fac pe cele de sange) in functie de care dr va decide dozele pana la urmatoarea monitorizare. In momentul in care se constata ecografic ca foliculii au dimensiunea optima se va face o injectie de declansare a ovulatiei. Ovulatia nu are loc instantaneu, ci dupa 36 ore, cand va fi si programata punctia. De regula aceste injectii de declansare se fac seara tarziu pt a putea avea punctiile in prima parte a zilei, peste 2 zile. Deci toate lucrurile sunt programate, nu stai sa pandesti un moment.

La Medlife, dr A face de regula in prima parte a zilei monitorizarile, dupa aceea punctiile si ET.

Ati studiat daca va incadrati pt FIV prin subprogram ? 

Bafta !




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -