Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#951
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 12:51

Sa inteleg ca ati adoptat???Din lista sau potrivire?

 Da. Avem fetița acasă de la începutul lunii aprilie. Are 3 ani și 8 luni acum.

Din lista copiilor greu adoptabili.

Copil perfect sănătos, de altfel :), chiar dacă era în listă și a fost refuzată de foarte multe familii înaintea noastră. Refuzată prin simpla citire a fișei sintetice. Noi suntem prima familie care am văzut-o fizic. Clar, ne era nouă destinată.

Copil declarat adoptabil din 2015...refuzată de toate familiile la fișa sintetică și adoptată de noi, în 2017. Iar noi, cu atestat din 2015.


Editat de Somebody13, 23 mai 2017 - 12:54 .


#952
aurychy

aurychy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 13:23

Da. Avem fetița acasă de la începutul lunii aprilie. Are 3 ani și 8 luni acum. Din lista copiilor greu adoptabili. Copil perfect sănătos, de altfel :), chiar dacă era în listă și a fost refuzată de foarte multe familii înaintea noastră. Refuzată prin simpla citire a fișei sintetice. Noi suntem prima familie care am văzut-o fizic. Clar, ne era nouă destinată. Copil declarat adoptabil din 2015...refuzată de toate familiile la fișa sintetică și adoptată de noi, în 2017. Iar noi, cu atestat din 2015.
Super!Sa va traiasca sa fiti sanatosi cu toti...❤❤❤.  Intr-un final ati adoptat....scri cumva si pe grup de pe  facebook?

#953
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 13:29

Super!Sa va traiasca sa fiti sanatosi cu toti...❤❤❤.  Intr-un final ati adoptat....scri cumva si pe grup de pe  facebook?

Multumim.

 

Nu, nu stiu de nici un grup.



#954
aurychy

aurychy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 14:10

Multumim. Nu, nu stiu de nici un grup.
Hai sa scri si acolo ..suntem multi...Despre adoptie copii in Romania ..pe facebook......inseamna ca am ramas doar eu cu atestatul cel mai vechi

#955
Nico_GB

Nico_GB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 21:48

Somebody, felicitări. Ma bucur pentru tine mai ales ca stiu drumul lung parcurs. Si la propriu si la figurat. Si eu am baietelul acasă de la inceputul lui aprilie. Acomodare frumoasa si usoara va doresc. 

In legătură cu AM, asa am procedat si eu. Am pus piciorul in prag, intrerupand comunicarea.  Nu imi facea bine sa o consolez si pe ea. 

 



#956
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 23:29

Sa inteleg ca ati adoptat???Din lista sau potrivire?

Eu, din lista. Urmeaza sa fie intrebat la tribunal, daca vrea sa fim parintii lui. Momentan ne aflam in concediu de acomodare. 

 

Referitor la AM, a facut apel la mama din mine, sa o inteleg, sa pastram legatura, ca l-a iubit foarte mult, a vrut sa-i trimita cadou de ziua lui iar eu am zis nu, l-a sunat pe copil pe numarul lui si l-a intrebat daca sigur e dorinta lui sa ramana la Buc., daca nu a fost pacalit sa ramana, daca vrea ca noi sa fim parintii lui, i-au zis ca i-a pastrat camera intacta in cazul in care nu se acomoda, etc. Am vorbit si eu frumos la inceput, frumos si autoritar, degeaba. Apoi am vorbit doar autoritar. M-a spus copilului ca ea a mai avut discutii cu mine si ca abia acum a reusit sa vorbeasca cu el, a adus in discutie ura ... pentru ca nu doresc sa pastrez legatura cu ei. Chiar si Directia mi-a zis ca e bine sa rupa orice contact cu AM, dar ei nu inteleg. Ii trimit video cu ce ii placea lui, pe mess, il intreaba toti daca e bine, daca ii place .. :I El le spune ca da, ca s-a acomodat cu noi, ei  verifica in continuare.

La ultimul telefon cu AM mi-a zis ca si-a schimbat parerea despre mine, foarte bine, poate asa scap de ei :D


Editat de Speranta_2015, 23 mai 2017 - 23:42 .


#957
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 08:21

Somebody, Speranta, Nico felicitari, ma bucur ca v-ati gasit copilasii, zile frumoase impreuna sa aveti. [flo2]

Ne pregatim si noi de ultimas etapa a adoptiei, incuviintarea. 



#958
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 10:05

Somebody, felicitări. Ma bucur pentru tine mai ales ca stiu drumul lung parcurs. Si la propriu si la figurat. Si eu am baietelul acasă de la inceputul lui aprilie. Acomodare frumoasa si usoara va doresc. 

In legătură cu AM, asa am procedat si eu. Am pus piciorul in prag, intrerupand comunicarea.  Nu imi facea bine sa o consolez si pe ea. 

Multumesc Nico. 

Acomodare linistita si relaxată și vouă :)

 

(AM a mea suna să întrebe „„ce face fata ei”” ?!..„„fata ei””)



#959
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 10:07

Somebody, Speranta, Nico felicitari, ma bucur ca v-ati gasit copilasii, zile frumoase impreuna sa aveti. [flo2]

Ne pregatim si noi de ultimas etapa a adoptiei, incuviintarea. 

Oooo, bravo! Ce repede au trecut cele 3 luni! 

Intrebare. Actele le depuneti (la dgaspc) după trecerea celor 90 zile, sau cu câteva zile înainte de împlinirea celor 90 zile). 



#960
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 10:09

Eu, din lista. Urmeaza sa fie intrebat la tribunal, daca vrea sa fim parintii lui. Momentan ne aflam in concediu de acomodare. 

 

Referitor la AM, a facut apel la mama din mine, sa o inteleg, sa pastram legatura, ca l-a iubit foarte mult, a vrut sa-i trimita cadou de ziua lui iar eu am zis nu, l-a sunat pe copil pe numarul lui si l-a intrebat daca sigur e dorinta lui sa ramana la Buc., daca nu a fost pacalit sa ramana, daca vrea ca noi sa fim parintii lui, i-au zis ca i-a pastrat camera intacta in cazul in care nu se acomoda, etc. Am vorbit si eu frumos la inceput, frumos si autoritar, degeaba. Apoi am vorbit doar autoritar. M-a spus copilului ca ea a mai avut discutii cu mine si ca abia acum a reusit sa vorbeasca cu el, a adus in discutie ura ... pentru ca nu doresc sa pastrez legatura cu ei. Chiar si Directia mi-a zis ca e bine sa rupa orice contact cu AM, dar ei nu inteleg. Ii trimit video cu ce ii placea lui, pe mess, il intreaba toti daca e bine, daca ii place .. :I El le spune ca da, ca s-a acomodat cu noi, ei  verifica in continuare.

La ultimul telefon cu AM mi-a zis ca si-a schimbat parerea despre mine, foarte bine, poate asa scap de ei :D

 

Speranța, dar de ce nu schimbi nr de telefon al copilului. În acest fel nici Am nu mai are cum si unde să-l sune, în condițiile în care nu i-ar mai cunoaste noul nr de telefon.





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -